Connect with us

Antrenman

Fitness Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipini Öğren!

fitness-vucut-tipleri-nelerdir

Yağ oranı düşürme konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? Yediğiniz en ufak şeyde bile hızlı bir şekilde kilo alıyor ya da çok yemenize rağmen kilo mu kaybediyorsunuz? Bu durumların hepsi, şu anki vücut tipinizle ilgili olabilir. Peki Fitness vücut tipleri nelerdir? Vücut tipimi nasıl öğrenebilirim? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı bu yazıda.

Fitness Vücut Tipi Nedir?

Fitness vücut tipi veya somatotip, insanların genetik olarak üç farklı vücut türü olduğu fikrini ifade eder.

Bu fikir, 1940’ların başlarında Dr. WH Sheldon tarafından teorileştirildi ve üç somatotip/vücut tipi endomorf mezomorf ve ektomorf olarak adlandırıldı.

Doktor Sheldon’a göre endomorf vücut tipindeki insanların gövdeleri her zaman yuvarlak ve yumuşak, mezomorf vücut tipinde insanlar her zaman kare ve kaslıdır ve ektomorf yapıdakiler ise her zaman ince vücutlu ve ince kemiklidir.

Tamamen tek bir vücut tipi/somatotip içinde hiç kimse yoktur. Bunun yerine, özellikle Fitness ile ilgilenenler olarak sürekli bir değişim halindeyiz ve bir şekilde üç vücut tipi arasında bir yerde uzun süre kalıyoruz.

Vücut Tipi Nasıl Anlaşılır?

Vücut tipi sürekli değişim gösterebilse de, şu anki vücut tipinizi bilmek size fayda sağlayabilir. Vücut tipinizi gözlemlemek, çeşitli fizyolojik durumları hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olabilir. Vücut tipi öğrenmek isteyenler aşağıdaki özelliklerden faydalanarak vücut tipini öğrenebilirler:

Vücut Tipleri

Endomorf Vücut Tipi Özellikleri

 • Vücudun orta kısmı genellikle daha büyüktür ve geniş kalçalara sahiptir.
 • Vücutta daha fazla yağ taşır.
 • Hızlı yağ alır ve yavaş kaybeder.
 • Doğal olarak yavaş metabolizma; potansiyel olarak kronik durumlardan (örneğin, tiroid eksikliği, diyabet gibi sebeplerden) kaynaklanır, ancak sıklıkla hareketsiz bir yaşam tarzının ve kronik olarak pozitif günlük enerji dengesinin bir sonucudur.

Mezomorf Vücut Tipi Özellikleri

 • Omuzları kalçalardan daha geniştir.
 • Gelişmiş atletik kas yapısına sahiptir.
 • Verimli metabolizma; hem hacim kazanma hem de yağ oranı düşürme kolaylıkla gerçekleşebilir.

Ektomorf Vücut Tipi Özellikleri

 • Daha dar omuzlar ve kalçalara sahiptir.
 • Kemik uzunluğuna göre nispeten daha küçük ve hacimsiz kaslara sahiptir.
 • Doğal olarak hızlı metabolizmaya sahiptir, birçok kişinin kütle kazanmasını zorlaştırır.
 • BMI (Vücut Kitle İndeksi) ≤17 olduğunda potansiyel olarak yeme bozukluğunun (örneğin, anoreksiya, bulimia) göstergesidir.

Fitness Vücut tipleri, antrenman performansınızı da doğrudan etkileyebilir. Bu konuda Prof. Dr. Erdal Zorba’nın Fit dergisi için yazdığı “Sporcularda Vücut Yapısının Önemi” başlıklı makaleyi mutlaka okumanızı öneririz.

Vücut Tipi Değişir Mi?

Fitness vücut tipleri nelerdir konusuna değindiğimize göre, bu konuda en çok sorulan sorulardan biri de vücut tipi değişir mi oluyor.

Vücut tipleri, fizyolojinizin mevcut durumunda nasıl çalıştığına dair genel bir tabloyu yansıtır. Gözlemlenebilir somatotip, hem genetik hem de çevreden etkilenen çeşitli kontrol edilemeyen faktörlerle birlikte, o ana kadarki fiziksel, diyet ve yaşam tarzı seçimlerinin mevcut toplamını temsil eder.

Örneğin, yelpazenin bir ucunda, yüksek kaliteli ve proteinli gıdaya kolay erişimi olan, sağlıklı beslenme seçimleri yapan, kronik hastalığı olmayan ve sürekli olarak daha yüksek yoğunluklarda Fitness antrenmanları yapan bir kişi her zaman daha işlevsel, kaslı bir yapıya sahip olacaktır. Ve yağ oranı daha düşük olacaktır. Diğer taraftan, bütün gün oturan ve abur cuburdan çok fazla kalori alan biri, şüphesiz Sheldon’ın orijinal endomorf sınıflandırmasında olacaktır.

Sonuç olarak, vücut tipi değişebilir.

Vücut tipi kalıcı olsaydı, kişisel antrenörler, beslenme koçları, diyetisyenler vs. hepsi işsiz olurdu.

Fitness Vücut Tipleri Nelerdir?

Vücut Tipi Nasıl Değiştirilir?

Yapılan araştırmalar vücut tipi değiştirme konusunda son noktayı koyuyor. Fiziksel antrenmanın ve diyetteki tutarlı değişikliklerin vücut tipini iyileştirme ve değiştirmede güçlü bir etkisi olduğunu kanıtlamaya devam ediyor.

Hiper veya hipotiroidizm gibi metabolik durumlar tamamen modern tıbbın iyileştirme alanı dahilindedir ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlar yönetilebilir ve hatta birçok durumda diyet ve egzersiz rutinlerinde iyileştirmeler yoluyla giderilebilir.

Vücut tipi nasıl değiştirilir konusunda yapmanız gereken tek şey, iyi bir antrenman programı ve beslenme programına sahip olmak. Fitness Türkiye’nin hazırladığı bilimsel makalelerden faydalanarak kendinize bir antrenman programı ve kaliteli beslenme planı hazırlayabilirsiniz.

Bu yazıda sizlere Fitness vücut tipleri nelerdir konusunda temel bilgiler sunarak vücut tipinizi nasıl yorumlayabileceğinizi anlattık. Merak ettiğiniz her türlü konu için hemen aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
2 Yorum

2 Yorum

 1. Pingback: Bazal Metabolizma Hızı Nedir? - Türkçe Fitness Rehberi

 2. Christian Arehano

  6 Eylül 2022 at 22:43

  Güzel içerik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version