Connect with us

Supplementler

Ashwagandha Nedir? Zararlı Mı? Faydaları Neler?

ashwagandha-nedir-fitness

Ashwaganda faydaları arasında en çok atletik performansı artırmak ve kaliteli uyku yer alır. Bazı araştırmalar, bu bitkinin kaygı ve kısırlık gibi durumlara sahip insanlara da yardımcı olabileceğini öne sürüyor ancak daha fazla araştırma verisi gerekiyor. Bu yazıda, Ashwagandha nedir, zararlı mı, faydaları neler gibi sorulara cevap vereceğiz.

Ashwagandha Nedir?

Ashwagandha, Hint doğal şifa ilkelerine dayanan geleneksel bir alternatif tıp yöntemi olan Ayurveda’daki en önemli bitkilerden biridir. Ayurveda adlı geleneksel tıp yöntemi, birkaç binyıl öncesine dayanan antik tedavi sistemidir.

Hintliler, binlerce yıl boyunca stresi azaltmak, enerji seviyesini yükseltmek ve konsantrasyonu iyileştirmek için Ashwagandha kullandılar.

Botanik adı “Withania Somnifera” olarak da bilinen Ashwagandha’nın diğer adları “Hint Ginsengi” ve “Kış Kirazı”dır.

Ashwagandha bitkisi, Hindistan ve Güneydoğu Asya’ya özgü sarı çiçekli küçük bir çalıdır. Bitkinin kökünden ve yapraklarından elde edilen özler veya tozlar, kaygı ve doğurganlık sorunları da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Son yıllarda Türkiye’de tablet olarak kullanılmaya başlanan ve popülerleşen Ashwagandha faydaları aşağıdadır.

Ashwagandha Faydaları

Ashwagandha faydaları arasında şunlar yer alır;

Stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir

Ashwagandha, en çok stres ve kaygıyı azaltma yeteneği ile bilinir. Vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olan bir madde olan “adaptojen” olarak sınıflandırılır.

Ashwagandha, ısı şoku proteinleri (Hsp70), kortizol ve stresle aktive olan C-Jun terminal protein kinaz (JNK-1) dahil olmak üzere stres araçlarının kontrolüne yardımcı oluyor gibi gözüküyor. Ayrıca, vücudun stres tepkisini düzenleyen bir sistem olan hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) ekseninin etkinliğini de azaltır. (Araştırmayı okumak için buraya tıklayın.)

58 katılımcıyla yapılan bilimsel bir araştırma, 8 hafta boyunca 250 veya 600mg Ashwagandha ekstresi alanların, plasebo alanlara kıyasla algılanan stresi ve stres hormonu kortizol seviyelerini önemli ölçüde azalttığı görüldü. Dahası, Ashwagandha takviyesi alan katılımcıların uyku kalitesinde ciddi artışlar yaşadıkları gözüktü.

Atletik performansı artırmaya yarayabilir

Araştırmalar, Ashwagandha faydaları için atletik performans üzerinde yararlı etkileri olabileceğini ve sporcular için değerli bir takviye olabileceğini göstermiştir.

Yapılan bir araştırma, günde 120 mg ila 1.250 mg arasında Ashwagandha takviyesi kullanan erkek ve kadınları kapsıyordu. Sonuçlar, bitkinin egzersiz sırasında güç ve oksijen kullanımı da dahil olmak üzere fiziksel performanslarında artırdığını gösterdi. (Araştırmayı incelemek için tıklayın.)

Ek olarak, Ashwagandha kas gücünü ve büyüklüğünü artırmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde 600 mg Ashwagandha alan ve 8 hafta boyunca direnç antrenmanına katılan katılımcıların kas gücü ve büyüklüğünde önemli ölçüde kazanım elde ettiğini gösterdi.

Erkeklerde testosteronu artırabilir

Ashwagandha takviyeleri, bazı çalışmalarda erkeklerde testosteron düzeylerini ve erkek doğurganlığını artırdığını göstermiştir.

Bir çalışmada, 40-70 yaş arasındaki kilolu erkeklere günlük olarak Ashwagandha takviyesi veya plasebo içeren bir tablet verdiler. Takviyeyi alan kullanıcıların testosteron oranı, plasebo tablet kullananlara göre %14,7 daha fazla olduğu görüldü. (Araştırmayı incelemek için buraya tıklayın.)

Yine de, bu araştırmaları doğrulamak için daha fazla veriye ve daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç duyuluyor.

Uyku kalitesini artırabilir

Ashwagandha faydaları arasında uyku kalitesini artırmak da yer alabilir. Yapılan bir araştırma, 65-80 yaş arasındaki 50 kişiye 12 hafta oyunca 600 mg Ashwagandha takviyesi ve plasebo tableti verdi. Bitkiyi kullanan katılımcıların uyku kalitesinde ve uyandıktan sonraki zihinsel uyanıklıkta önemli ölçüde pozitif etki olduğunu gördüler.

Araştırmalar, özellikle uykusuzluk çeken kullanıcılarda Ashwagandha’nın işe yarayabileceğini söylüyor.

Bazı akıl sağlığı durumlarının semptomlarını azaltabilir

Bazı araştırmalar, Ashwagandha faydaları arasında akıl sağlığı durumlarında iyileştirme olduğunu öne sürüyor.

Bir çalışmada, depresyon ve anksiyete yaşayan şizofreni hastası 66 kişide Ashwagandha’nın etkilerine baktılar. 12 hafta boyunca günde 1.000 mg Ashwagandha ekstresi alan katılımcıların, plasebo alanlara göre depresyon ve anksiyetede daha fazla azalma olduğunu buldular.

Son Olarak: Ashwagandha Hakkında

Ashwagandha nedir ve Ashwagandha faydaları gibi sorulara cevap verdik.

Son olarak Ashwagandha faydalı ve eski bir şifalı bitkidir. Çalışma bulguları, kaygı ve stresi azaltmaya, kaliteli uykuyu desteklemeye ve hatta bilişsel işleyişi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Ashwagandha zararlı mı, en çok sorulan sorulardan biridir. Çoğu insan ve araştırma için, Ashwagandha zararlı değildir. Ancak herkes için kullanmaya uygun olmayabilir. Ashwagandha kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmanınızı öneririz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
1 Yorum

1 Yorum

  1. Anonim

    21 Mayıs 2023 at 14:18

    hiçbir işe yaramaz bu supplement. şimdi de bunu pazarlamaya başladılar bir de yağ yakıcı diye pazarlıyorlar. saçmalık bence

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version