Connect with us

Antrenman

Kardiyo Antrenmandan Önce Mi Sonra Mı Yapılır?

kardiyo-antrenmandan-once-mi-sonra-mi

Fitness ve Vücut Geliştirme sporuyla ilgileniyorsanız, ister Bulk sezonunda ister Definasyon sezonunda olun; Kardiyo yapmanın mutlaka işe yarayacağını ve hedefinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağını bilmeniz gerekir. Kardiyo antrenmandan önce mi sonra mı yapılır sorusu ise, sorulması mantıklı sorulardan biridir. Bu yazıda bunun cevabını vereceğiz.

Bu sorunun kolay ve net bir cevabı olmayacak. Birçok değişkene bağlı olarak kardiyoyu antrenmandan önce veya sonra yapabilirsiniz. Aşağıdaki soruları kendinize sorarak başlayabilirsiniz;

 • Genel Fitness hedefiniz nedir?
 • Kas mı kazanmak istiyorsun yoksa yağlanarak büyümek mi istiyorsun?
 • Nasıl geliştirmek istiyorsun?

Kardiyo antrenmandan önce mi sonra mı yapılır sorusuna bir cevap aradığınızda, muhtemelen çelişkili cevaplarla karşılaşırsınız. “Journal of Strength and Conditioning Research” tarafından yakın zamanda yayınlanan bir makale, hangi hareketi ilk veya son yaptığınızın önemli olmadığını bile öne sürüyor. Her iki şekilde de hormon dalgalanması yaşayacağınızı söylüyorlar.

Fitness Hedefin Ne?

Birçok sporcunun hedefi, biraz yağ yakmak ve kas oranını arttırarak fit bir vücuda sahip olmaktır. (Karın kası hayalinizi saymıyoruz bile 😎. Karın kası nasıl yapılır yazımızı mutlaka okuyun.)

En hızlı yağ oranı düşürme rehberi için linke tıklayın. Kardiyo antrenmandan önce mi sonra mı yapılır sorusu tabii ki önemlidir ancak ne zaman yaparsanız yapın, Kardiyo yapmak size şu faydaları sağlar;

 • Aerobik kapasite
 • Dayanıklılık
 • Hareketlilik ve esneklik
 • Genel ruh hâlinizde iyileşme

Herkesin amacının kütleli ve kasla dolu olmak olduğunu varsaymak mantıksız olur. Belki de hedefleriniz, kilo vermek veya kış aylarında biriktirdiğiniz birkaç kiloyu azaltmaktır.

Sizin için en iyi antrenman düzeni, antrenmanlarınızı arka arkaya iki günden daha fazla yapmamaktır. Yani, 2 gün antrenman 1 gün dinlenme olarak planlama yapabilirsiniz. Neden mi?

 • Metabolizmanızı hızlandırır.
 • Ağrıyan kaslarınıza iyileşmesi için zaman verir, tükenmişlik ve yorgunluğu azaltır.
 • Kilo verme hedeflerinize ulaşmak için zihinsel olarak uyarılmış ve motive olmanızı sağlar.
 • Vücudunuza, Kardiyovasküler egzersizin kalori yakan avantajları ile birlikte ağırlık antrenmanının yağ yakıcı ve vücut şekillendirici faydalarını verir.

Kardiyo Antrenmandan Önce Mi Sonra Mı Yapılır?

En önemli sorunun cevabına geldik: Kardiyo antrenmandan önce mi sonra mı yapılır?

Ağırlıklarla başladığınız bir antrenman kas gelişimini daha etkili bir şekilde tetiklerken, koşuyla biten bir antrenman vücudunuzun aerobik dayanıklılığını artıracaktır.

Kilo vermek, kas geliştirmek veya formda kalmak sizin için koşu performansından daha önemliyse, o zaman Fitness antrenmanından sonra vücudunuzun depolanmış karbonhidratlarını tükettiğini ve ardından Kardiyo yapmaya başlarken vücudunuzu yağ depolarına erişmeye teşvik ettiğini de göz önünde bulundurun. Diğer bir deyişle, antrenmandan sonra Kardiyo yapmak, yağ yakma kapasitesinizi artıracaktır.

Sonuç olarak; Kardiyo antrenmandan önce mi sonra mı yapılır?

Yağ yakmak ve kas geliştirmek için antrenmandan sonra Kardiyo yapmak yağ oranı düşürme konusunda çok daha faydalıdır.

Kardiyo yapmanın faydalarını ve gerekliliğini anladığınıza göre, aşağıda linkini eklediğimiz yazılara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz!

Ne Kadar Kardiyo Yapılmalı?
HIIT Kardiyo Nedir? Faydaları ve Zararları
Metabolizmayı Hızlandıracak HIIT Kardiyo Hareketleri

Kardiyodan Önce: L-Karnitin Tavsiyesi

Kardiyo verimi nasıl arttırılır? Nasıl daha hızlı yağ yakılır? Ortalama 1 saatlik Kardiyo egzersizinde 600 kalori yakıyorsak, 1000 kalori yakmanın bir yolu var mı? Elbette!

Bunun için, ihtiyacınız olan tek şey Thermogenic L-Carnitine.

Torq Nutrition – L Karnitin

Kafein, Taurin, Krom, Yeşil Çay ve Vitaminler ile güçlendirilen Torq L Karnitin takviyesini antrenmandan yarım saat önce alarak yağ hücrelerinin enerji olarak kullanılmasını sağlayabilir ve yağ yakım hızınızı arttırabilirsiniz.

Her porsiyonunda 3.000 MG’lık saf L-Karnitin ile, antrenman öncesi vazgeçilmezleriniz arasında yer alabilir.

Kardiyo antrenmandan önce mi sonra mı yapılır konusu hakkında merak ettiğiniz her şeyi hemen aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz!

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version