Site icon Fitness Türkiye

HIIT Kardiyo Nedir? Faydaları ve Zararları

hiit-kardiyo-nedir

hiit-kardiyo-nedir

HIIT kardiyo, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman anlamına gelir. Hem fiziksel olarak zorlayıcı, hem de yapması kısa süren herhangi bir antrenman şeklidir. Bu yazının sonunda Hiit kardiyo nedir öğrenecek ve Hit kardiyo hakkında çok daha fazla bilgi edinmiş olacaksınız.

HIIT kardiyo konusunda yeniyseniz, bunu bir tür egzersiz değil de, egzersiz yapmanın bir yolu olarak düşünmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Kısa süreli yoğun bir egzersiz geçirip ardından belirli bir süre kendinize gelmek için dinlenmelisiniz. Örneğin, 30 saniye Sprint, 60 saniye dinlenme. Bunu 6-8 set olarak tekrarlayabilirsiniz. Sadece bir örnek.

Hiit kardiyo hareketleri çok yönlüdür ve Hit kardiyo yapmanın çok fazla yolu vardır;

Hiit kardiyo programı genellikle kuvvet, kardiyo ve dayanıklılık antrenmanlarının bir karışımıdır ve çok fazla kalori yakar.

HIIT Kardiyo Nedir? Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman Nedir?

En uygun bir şekilde Hit kardiyo yapmak için kendinizi her sette maksimum güce çıkarmak zorundasınız. Bunun nedeni, maksimum VO2’nin %95’lere çıkması gerektiğindendir.

Maksimum VO2 değeriniz, egzersiz için vücudun kolayca kullanabileceği oksijen miktarıdır. Yapılan araştırmalar, Maksimum VO2 değeri yüksek olan insanların daha fazla yağ kaybettiklerini ve kardiyodan daha fazla verim aldıklarını göstermektedir.

Bunu başarmak istiyorsanız, 10-90 saniye kadar çalışacaksınız ve daha sonra 20-180 saniye dinleneceksiniz. Yaptığınızı aynı güçte yapabilmeniz için bu kadar uzun süre dinlenebilirsiniz. Yapacağınız sette maksimum güce giremeyeceğinizi düşünüyorsanız, biraz daha dinlenin.

Eğer Hit kardiyo konusunda acemiyseniz, 1:2 oranında da dinlenebilirsiniz. Örneğin, 20 saniye boyunca tüm Sprintlere gidebilir ve diğer sete girmeden önce 40 saniye dinlenebilirsiniz. Bunu toplam 20 dakika boyunca yaparsanız çok verimli bir Hiit kardiyo yapmış olursunuz ve müthiş bir kalori yakımı gerçekleştirirsiniz.

Hit Kardiyo Hakkında

HIIT Kardiyo Faydaları

Süresinin kısa olması bir yana, Hiit kardiyo yapmanın birçok faydası vardır.

 1. HIIT, daha az zamanda daha fazla kalori yakabilir.
  30 dakika Hit kardiyo, bisiklet ve koşu arasında yakılan kalori farkına bakan araştırmacılar, Hit kardiyonun diğer egzersizlerden %30 daha fazla kalori yaktığı sonucuna vardılar.
 2. HIIT, metabolizma hızınızı arttırır. (Metabolic Rate)
  Kardiyo sonrası metabolizma hızınızın yükselmesinde özellikle etkili olduğunu gösteren çok fazla araştırma var. Metabolizma hızlandıran HIIT hareketleri için bağlantıya tıklayın.
 3. Oksijen tüketiminiz artar.
 4. Ekipman olmadan da yapılabilir.
  Belki de en güzel şeylerden birisi bu olabilir. Spor salonuna yazılmaya veya pahalı ekipmanlar almanıza hiç gerek yok. Evde veya dışarıda ekipman olmadan kolayca yapılabilir, sadece kendi vücut ağırlığınız gereklidir.

HIIT Kardiyo Zararları

Şüphesiz ki, yağ yakmak için Hit kardiyo çok faydalı olsa da, birkaç dezavantajı da var. Bunlar şu şekildedir:

 1. Yeni başlayanlar için pek de ideal değil.
  Daha önce Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman yapmadıysanız veya yeni sakatlıktan geri dönüyorsanız, başlamaktan kaçınmak iyi bir fikirdir. Bu egzersiz, düzgün yapıldığında çok yoğundur. Vücut ve kaslarınız için çok yorucu olabilir. Önce kondisyon oluşturun ve daha kısa kardiyo yapıp, daha uzun süre dinlenin. Zaman içinde bu sürelerin arttığını göreceksiniz zaten.
 2. HIIT kardiyo, sakatlık riskinizi arttırır.
  Her şeyde olduğu gibi, her zaman sakatlık riski vardır. Ancak Yüksek Yoğunluklu Aralıklı antrenman egzersizinde bu oran biraz daha fazla olabilir. Bunun nedeni oldukça basit. Hit kardiyo yapmak çok yorucu ve gittikçe zorlaştığı için formunuz büyük ölçüde bozulacak. Formunuz bozulduğu sakatlanma riskiniz de artar. Elbette bu durumdan kurtulmanın bir yolu var. Başlamadan önce ısının ve formunuz bozulduğunda sadece durun.
 3. Hit kardiyo ağırlık antrenmanındaki performansınızı etkileyebilir.
  Hedefinize bağlı olarak bu çok fazla sorun etmeniz gereken bir şey değildir. Ağırlık antrenmanlarınızdan önce Hit kardiyo yapmaktan kaçındığınız sürece bunun bir zararını görmezsiniz.

Evde Hiit Kardiyo

Yukarıdaki başlıkların Hit kardiyo faydaları bölümünde bahsettiğimiz gibi, sadece vücut ağırlığınız ile de yapabilirsiniz. Bu yüzden bir spor salonuna ihtiyaç duymazsınız. Bu da ne anlama geliyor? Sadece bir halı, minder veya direkt zeminde Hit kardiyo yapabilirsiniz.

Evde Hiit kardiyo hareketleri makalemiz çok yakında hazırlanacak ve o zaman evde Hit kardiyo yapmanın keyfine varacaksınız. Hit kardiyo kaç kalori yakar diye merak edenleriniz de olabilir. Hemen bir cevap verelim. Yüksek tempolu bir Hit kardiyo ile, 15-20 dakikada 400 kalori hatta belki daha fazla yakabilirsiniz.

Yakında hiit kardiyo kalori yakımı ile ilgili tamamen bilimsel ve çok detaylı bir makaleyle karşınızda olacağız.

Ne Kadar Kardiyo Yapılmalı?

Hit kardiyo ve hakkında tüm detaylardan bahsettik. Peki Fitness‘ta iyi sonuçlar almak için ne kadar kardiyo yapılmalı? Bunu merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu yazıda Hiit kardiyo nedir, faydaları ve zararları sorularına umarız ki cevap bulabilmişsinizdir. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hemen aşağıdaki yorum kısmından bize düşüncelerinizi iletebilirsiniz ve sorunuz varsa sorabilirsiniz. Çok yakında en etkili kardiyo egzersizlerini içeren bir makalemiz sizlerle olacak. O gün gelene dek, hoşça kalın.

Exit mobile version