Connect with us

Antrenman

Fitness Yapanlar Kaç Saat Uyumalı?

fitness-yapanlar-kaç-saat-uyumalı

Uyku, yaşamın temel bir parçasıdır. Ortalama bir yetişkin, ömrünün üçte birini uyuyarak geçirir. Bu yüzden uyumanın faydaları, zararları veya uyumak hakkında her şeyi bilmek gerekir. Peki ya söz konusu Fitness yapanlar ise? Fitness yapanlar kaç saat uyumalı? Uykusuz spor yapmak mümkün mü? Hadi her şeyin detaylarına inelim.

Uyumak, vücudunuzun hücrelerini yeniden canlandırır. Atıkları temizler. Öğrenmeyi ve hafızayı kuvvetlendirir. Uyumak başka nelere yarar?

 • Açlık yönetimi
 • Yağ kaybetmek
 • Kas yapmak
 • Dinç olmak

Bunu bir düşünün. İyi bir gece uykusu çektiğinizde, dünyayı ele geçirmeye kendinizi hazır hissedersiniz. Kötü bir gece uykusu ise, sizi aşırı gergin hissettirir. Aynı zamanda Fitness antrenmanı verimliliğinizi büyük ölçüde düşürür ve sizi b*k gibi hissettirir.

Bu makalede Fitness yapanlar kaç saat uyumalı meselesi bir yana; uykuda yağ yakımı, uykuda kas gelişimi gibi şeyleri nasıl etkilediğini göreceksiniz.

Uykunun Kilo Almaya ve Kilo Vermeye Etkisi

Uykusuz olduğunuz günlerde, kötü yemek seçtiğinizi hiç fark ettiniz mi? Uykusuz insanlar genellikle uyguladığı diyet programından sürekli saparlar. Peki az uyku çeken insanlar neden bunu yapar?

Yapılan araştırmalar, kısa uyku çeken insanların Leptin ve Ghrelin seviyelerinin düştüğünü gözlemlediler. Bu araştırmanın sonucunu anlamak için Leptin ve Ghrelin nedir bunları bilmek gerek.

Leptin = Genellikle “tokluk” hormonu olarak bilinen Leptin, açlığı kontrol ederek enerji dengesini düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur.

Ghrelin = Ghrelin, vücutta iştahı uyarmakla görevli olan hormondur.

Bu iki hormon beraber çalışırlar. Yemek yedikten sonra doygun hissetmenizi sağlarlar veya yemediğinizde aç hissetmenizi sağlarlar. Bu iki hormon düzgün çalıştığında, genel besin alımınız tamamen kontrol altındadır ve dengeli bir şekilde besin alabilirsiniz.

İşte araştırmacılar bunu buldular. İhtiyacınız olandan daha az uyku çektiğinizde, bu hormonlar olması gerektiği gibi çalışmıyorlar.

Peki ya Fitness yapanlar? Fitness için kaç saat uyku gerekli? Kas geliştirenler için uykunun önemi nedir? Hadi bizim asıl odak noktamıza bir bakalım.

Fitness Yapanlar Kaç Saat Uyumalı?

Kas Gelişiminde Uykunun Önemi – Fitness ve Uyku

Uykunun önemli bir şey olduğunu artık biliyoruz. Peki ya uykunun antrenman kalitesini ve daha sayamayacağım birçok şeyi etkilediğini biliyor musunuz?

Yapılan bir araştırmaya göre, uykudan mahrum bırakılan ve geceleri sadece 3 saat uyku uyuyan sporcuların; Bench Press, Leg Press ve Deadlift performansları üzerinde inanılmaz bir düşüş görüldü.

Elbette günde 3 saat uyku beklenecek bir şey değil. Yani hangimiz bilinçli bir şekilde günde 3 saat uyur ki? Bu sadece bir araştırma için ancak uykusuz kaldığınız günlerde antrenman performansınızı etkilediğini net bir şekilde kanıtlıyor.

Sonuç olarak; Vücut Geliştirme konusunda ciddiyseniz, düzenli ve kaliteli bir uyku almak sizin için bir zorunluluktur.

Fitness Yapanlar Kaç Saat Uyumalı?

En verimli uyku saati konusunda çok fazla tartışma var. Bazıları güne iyi bir başlangıç için gece uyumanın daha verimli olduğunu düşünürken, bazısı da gün içerisinde yapılacak kestirmelerin daha verimli olduğunu savunuyor.

Biz de, tüm bu araştırmaları inceledik ve en verimli uykunun sizin belirlemenizin daha sağlıklı olacağı kanısına vardık. Sadece deneyin. Farklı antrenman programları denemekten korkmayın dediğimizi bilirsiniz. Aynı bunun gibi, farklı uyku saatlerini de denemekten korkmayın. Kaybınız belki birkaç gün olur ancak sonucunda en verimli uyku saati elde etmiş olursunuz.

Yine de uyku saati hakkında yapılan araştırmalar bir ortak noktada buluşabiliyorlar. O da şu: 9 saatten fazla uyumak size bir fayda sağlamıyor. 6 saatten az olanlar ise zarar veriyor. Sağlıklı bir yetişkin için en verimli uyku saati 7 ve 9 arası olduğu kabul ediliyor.

Fitness yapanlar kaç saat uyumalı meselesine de gelelim. Kasların onarımı ve kas gelişimi için her gün en az 7-8 saat uyumanızı öneriyoruz. Yani kısacası standartların dışında bir şey yok. Bundan fazla uyursanız herhangi bir zararınız muhtemelen olmayacak ancak fazla uyuduğunuz için bir şey de kazanmayacaksınız. Bu saatten az uyursanız da, kas onarımınız yavaşlayacak ve bu yüzden muhtemelen tamamlanmayacak. Orta yolu bulmaya çalışın.

Fitness yapanlar kaç saat uyumalı sorunuza umarız ki cevap verebilmişizdir. Merak ettikleriniz hemen aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Görüşmek üzere. 🙂

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
7 Yorum

7 Yorum

 1. Hürpost

  22 Mart 2020 at 15:22

  Anladığım kadarıyla özellikle gece uyumalı ve standart uyku saatleri dışında bir uygulama yapmamıza gerek olmadığı teşekkür ederiz.

  • Fitness Türkiye

   22 Mart 2020 at 20:22

   Doğru anlamışsınız.:) Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Duo Diyet

  23 Mart 2020 at 12:49

  Fitness ile uyku arasındaki ilişkinin önemine yaptığınız vurgu çok önemli. Gece uykusu beyin ve kaslar için inanılmaz değerli, buna daha çok dikkat edeceğim.

  • Fitness Türkiye

   23 Mart 2020 at 17:22

   Fitness ve uyku hakkında yorum yaptığınız ve bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

 3. Deniz

  24 Mart 2020 at 10:34

  Fitness yapanlar kaç saat uyumalı sorusunu açıklığa kavuşturan bir yazı olmuş.
  Uyku yaşamımızı her yönüyle etkileyen en önemli unsurlardan biri. İyi bir gece uykusu ise tüm hücrelerimizin yenilenmesi, bedenimizin ve özellikle beynimizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi toplaması için hayati öneme sahip. Hepimiz buna çok çok dikkat etmeliyiz,. Fitness yapanlar iki kat dikkat etmeli 🙂

  • Fitness Türkiye

   24 Mart 2020 at 20:41

   Fitness ve uyku ilişkisi hakkında yorumunuz için teşekkür ederiz. 🙂

 4. Pingback: Fitness Hangi Saatlerde Yapılmalı? - Fitness Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version