Connect with us

Beslenme

Hızlı Kilo Vermek İçin İpuçları

hızlı-kilo-vermek

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız elbette biz uzun vadede kilo vermenizi öneririz. Yani hızlı kilo vermek değil de, yavaş ve normal bir şekilde.

Peki ya yakın zamanda bir düğün, kutlama, etkinlik veya herhangi bir şey varsa ne yapacaksınız? Ne olursa olsun, sağlıklı bir şekilde hızlı kilo kaybı için yapmanız gereken bazı şeyler var. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değil. Hızlı bir şekilde zayıflamak istiyorum diye sağlığınızdan da olmayın deriz biz.

Hızlı kilo vermek isteyenler mutlaka aşağıda sıraladığımız maddelere uymalılar.

Hızlı Kilo Vermek İçin Öneriler

 1. Atıştırmalıklardan vazgeçin.
  Antrenmanınız bittiğinde glikojen depolarınız boş olacağından dolayı, daha fazla yeme ihtiyacı duyarsınız ve soluğu pratik bir şekilde yenen “atıştırmalıklarda” bulursunuz. Kilo kaybı, kalori açığı bırakmak demektir. Antrenman yaptığınız için kendinize fazladan yeme lüksü kazandırdığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
 2. Vücut ölçülerinizi iyi bilin.
  Vücut yağ oranı veya diğer oranlarınızı bilmek sizi daha hızlı bir şekilde sonuca ulaştırabilir. Şunu da unutmayın. Kas, yağdan daha ağırdır. Bu yüzden tamamen tartıya bakarak ilerlemeyin. Tartı çoğu zaman yanıltıcı olabilir.
 3. Karbonhidratı kısın, Proteini artırın.
  Karbonhidratı kesmek, vücuttan su atmaya yarar. Yani tabiri caizse “kurumanıza” yarar. Bu da sizi daha ince yapar. Çok aktif bir sporcu değilseniz, vücudumuzda enerji için yetecek bolca glikojen var. Bu yüzden karbonhidratları proteinle değiştirmekten korkmayın.
 4. Sadece sebze yemeyin.
  Diyet yapan kadınların sıkça yaptığı yanlışlardan biridir. Sebze yemek beslenme açısından harika olsa da, sindirimi biraz daha zordur. Bu da halsizlik ve şişkinlik yapar.
 5. Önce Fitness sonra Kardiyo antrenmanı!
  Vücudunuzu ısıtmak için Fitness antrenmanından önce sadece 5 dakikalık bir Kardiyo yapmanız çok akıllıca bir davranış olur.  Hızlı kilo vermek için önce Kardiyo yapıp daha sonra Fitness antrenmanına başlamayın. Önce ağırlık kaldırdığınızda, vücudunuz daha çok oksijen tüketecektir. Bu da Kardiyo esnasında daha çok kalori yakmak anlamına gelir. Ne zaman kardiyo yapmanız gerektiği hakkında ve kadınlar ağırlık çalışmalı mı hakkında yeterli bilginiz yoksa aşağıdaki ilgili bağlantıları okumanızı şiddetle öneririm.

İlgili: Ne Kadar Kardiyo Yapılmalı?
İlgili: Kadınlar Ağırlık Çalışmalı Mı?

Hızlı kilo vermek için öneriler arayanlara umarız yardımcı olabilmişizdir. Yazının başında da dediğimiz gibi, biz yavaş ve ölçülü kilo vermenin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Yine de aceleniz varsa yukarıdakilere uyarak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Hızlı bir şekilde kilo kaybı hakkında veya herhangi bir şey hakkında sorunuz olursa yorumlara sorabilirsiniz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
11 Yorum

11 Yorum

 1. Selin

  23 Mart 2020 at 15:40

  Su içmek de hızlı kilo vermeye yardımcı olur mu?

  • Fitness Türkiye

   23 Mart 2020 at 17:17

   Pek sayılmaz. Zayıflamak veya sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkesin zaten mecburi olarak yapması gereken bir şey su içmek. Ama elbette su içeyim de zayıflayayım diye bir şey yok. 🙂

   • Selin

    25 Mart 2020 at 19:08

    Genellikle herkes bol su içmenin zayıflattığını söyler. Bu cevabınız bu yüzden beni biraz şaşırttı. Öyleyse su içmenin yapılan diyet ve spora etkisi ne ki?

    • Fitness Türkiye

     26 Mart 2020 at 12:12

     Su içmek, besinlerin daha hızlı sindirilmesini sağlar ve en önemli sebeplerinden birisi budur. Ayrıca hücrelerin ihtiyaç duyduğu maddeleri de hücrelere götürür. Bu gibi faydaları sadece kilo verme döneminde değil, her zaman sağlamak zorundayız. Zaten hızlı kilo alımının sebeplerinden biri de, vücudun suya aç olmasından kaynaklıdır. Bu yüzden genellikle kilo verme döneminde fazla su içmeye çalışırlar ama her zaman fazla su içilmesi gerekiyor. Fazla su içmenin hiçbir zararı yoktur. Tek zararı, fazla idrara çıkacak olmanızdır.

 2. Deniz

  24 Mart 2020 at 10:21

  Hızlı kilo vermek ya da fazla kilolardan bir an önce kurtulmak mutlaka herkesin isteyeceği bir şey. Ancak, hızlı kilo verip de daha sonra verdikleri kiloları fazlasıyla geri alanlar, bununla birlikte birçok sağlık problemi de yaşamaya başlayanlar, onca emeğin boşa gittiğini ne yazık ki kötü bir şekilde tecrübe etmiş olurlar. Bu anlamda tavsiyeleriniz son derece yerinde tavsiyeler. Hemen kilo vereyim derken sağlığından olmak istemeyen insan, bu süreci daha bilinçli ve istikrarlı sürdürmeli…

  • Fitness Türkiye

   24 Mart 2020 at 14:41

   Güzel yorumunuz için teşekkürler.

 3. Hürpost

  25 Mart 2020 at 18:10

  Özellikle bu ara bir çok kişi evde kaldığı için güzel ve bilgilendirici olmuş dediğiniz gibi en sağlıklısı yavaş yavaş ve istikrarlı kilo vermek teşekkürler.

  • Fitness Türkiye

   26 Mart 2020 at 12:09

   Yorumunuz için teşekkürler. 🙂

  • Fitness Türkiye

   26 Mart 2020 at 12:12

   Yorumunuz için teşekkürler.

 4. Pingback: Yüksek Protein Diyeti Nedir? Zararları Var Mı? - Fitness Türkiye

 5. Pingback: Carb Cycling Nedir? Nasıl Yapılır? - Fitness Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version