Connect with us

Antrenman

Evde Full Body Antrenmanı (Spor Salonları Kapandı)

spor-salonları-kapandı

Herkese selamlar. Biliyorsunuz ki dün, yani 16.03.2020 tarihinde T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından bir bildiri yayınlandı. Bu bildiriye göre Koronavirüs sebebiyle tüm toplu alanlar bir sonraki bildiriye kadar kapatıldı. Maalesef ki bu toplu alanlara spor salonları da dahil. Bu sebeple evde yapabileceğiniz ekipmansız Full Body antrenmanı hazırladık. Bu antrenmanla beraber, spor salonları yeniden açılana kadar kadar evde formunuzu koruyabilir hatta gelişebilirsiniz.

Şimdi size vereceğim ekipmansız Full Body antrenmanı yaklaşık olarak 20 dakika sürecektir ve tecrübenize göre bu tekrarları arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Evde her gün bu full body antrenman programını yaptığınız takdirde formunuzu koruyabilirsiniz.

Ancak biz biliyoruz ki, spor salonları kapandığı için büyük oranda beslenme düzeninizi de bozacaksınız. Beslenme düzeninizi bozmanız, her şeyi mahvedebilir. Spor salonları yeniden açılana dek dikkatli olun. Fazla Cheat Meal yapmayın. Cheat Meal zararları hakkında yazdığımız yazıyı tekrar ve tekrar gözden geçirin.

Ekipmansız Full Body Antrenmanı

Bu hareketleri orta hızda ve çok dinlenmeden yapın.

 • Şınav (25 Tekrar)

  Şınav

 • Single Leg Bridge (25 Tekrar)

  Single Leg Bridge

 • Plank With Leg Left (25 Tekrar)

  Plank With Leg Left

 • Chair Step Up (25 Tekrar)

  Chair Step Up

 • Plank With Arm Lift (25 Tekrar)

  Plank With Arm Lift

 • Jumping Jack (25 Tekrar)

  Jumping Jack

Ekipmansız evde Full Body antrenmanı bu kadar. Bunların tamamı 1 set oluyor ve 3 set boyunca yapın. Yukarıda da söylediğimiz gibi, eğer çok zor geliyorsa set sayısını düşürebilirsiniz.

Zorlanmak İstiyorsanız Bunu Yapın
Bu Full Body programı kolay diyenler için daha zorlayıcı bir program hazırladık. Yine evde ve ekipmansız bir şekilde bu antrenman programını uygulayabilirsiniz. Buraya tıklayın: https://fitnessturkiye.net/ekipmansiz-full-body-antrenmani/

Evde Full Body Yapanlara Tavsiyeler

Evde Full Body antrenman programı takip ediyorsanız sırf evde olduğunuz için çok dikkat etmek zorundasınız. Peki neden dikkat etmelisiniz?

 • Ev rahatlığında antrenman yapmak sizi sıkabilir.
 • Motivasyon kaybı yaşıyorsanız beslenmeyi bozabilirsiniz.
 • Salonlardaki kadar sert çalışmayacağınız için motivasyon kaybı olabilir.

Bunlar ve daha birçok sebep sıralanabilir. Herkesin düşüncesi, amaçları farklı. Şimdi kısaca hepsi için ne yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Evde Full Body antrenman programına başlamak sizin için güç olacaktır, biliyoruz. Kim rahat koltuğundan kalkıp bu hareketleri yapacak? Kim terleyecek? Kim yorulacak? SİZ!

 1. Kas geliştirmek belki buradaki hareketlerle fazla mümkün olmayacak ancak şu anki formunuzu korumak için yapacak olursanız %100 sonuç alabilirsiniz. Bu yüzden evde değil sanki spor salonunda antrenman yapıyormuş gibi düşünün.
 2. Spor salonuna gittiğiniz zaman belli bir disiplinde olacaksınız. Hâliyle evdeki beslenme planınız da istikrarlı bir şekilde ilerleyecek ve bozmayacaksınız. Ancak spor salonları kapandığı için evde Full Body yapmak zorundasınız ve bu yüzden beslenmeniz bozulabilir. Hedefinizi aklınızdan çıkarmayacak bunu aşabilirsiniz. Fitness ve Vücut Geliştirme bir disiplin sporudur.
 3. Kendi vücut ağırlığınız, direnç bandı veya ufak bir dambıl seti. Bunların hiçbiri spor salonundaki şiddeti size sağlamayacak. Bu yüzden moraliniz bozulabilir ancak şunu unutmayın. Amacınız, minimum zararla bu süreci atlatmak. Burada formumuzu koruyor ve o anki formumuza ufak ufak eklemeler yapıyoruz, asla gerilemiyoruz. “Zaten yeterince sert çalışmıyorum” diyerek evde antrenman yapmazsanız gerilersiniz ve bir de toparlamak için vakit harcarsınız.

Spor Salonları Neden Kapandı?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Koronavirüs önlemleri sebebiyle Spor salonları kapandı. Bu sebeple böyle bir ekipmansız evde Full Body antrenman programı hazırladık. Evinizde ufak bir alanda bunları yapabilirsiniz. Spor salonları yeniden açılıp asıl antrenman programınıza dönene dek bu hareketleri her gün uygulayın. En önemlisi ise beslenme düzeninizi ASLA bozmayın.

En son Koronavirüs vakası çıkan ülke Türkiye ancak maalesef ki virüslü insan sayısı 50 civarında. Her geçen gün daha fazla insan hastalanıyor ve tehlike artıyor. Bu insanların yaş ortalaması büyük oranda yaşlılar. Koronavirüsten korunmak için spor yapmaya, vücudunuzu çalıştırmaya ve iyi beslenmeye dikkat edin. Bu virüsün daha çok yaşlılarda görülmesinin sebeplerinde biri hareketsizliktir.

Spor Salonları Ne Zaman Açılacak?

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamaya göre 81 ilde Umuma Açık İstirahat ve Eğlence yerleri kapatıldı. İçişleri Bakanlığı’nın Twitter’da paylaştığı gönderiye buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Bildiride, “16 Mart saat 24.00 itibariyle durduralacak.” yazıyor. Yani bütün faaliyetler ve özellikle ilgi alanımıza giren Spor salonları ne zaman açılacak ile ilgili bir bilgimiz yok. Bu yüzden spor salonları kaç gün kapalı kalacak diye merak edenler için maalesef bir cevap veremiyoruz. Tahminimizce uzunca bir süre kapalı kalacaktır zira Koronavirüsün gerçekten kontrol altına alınması gerekiyor.

Koronavirüs sebebiyle kapanan spor salonları hakkında her türlü gelişmeyi buradan takip edebilirsiniz. Spor salonları açılana kadar evde Full Body antrenmanı yapmayı unutmayın. İyi çalışmalar.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
1 Yorum

1 Yorum

 1. Pingback: Ekipmansız Full Body Antrenmanı (10 Dakika) - Fitness Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version