Connect with us

Beslenme

Meyve Yemek Kas Mı Yapıyor?

meyve-yemek-kas-yapar-mı

Ortalama bir insan, çok veya az bir şekilde meyve yemesi gerektiğini her yerden duyuyordur. Meyvelerin daha uzun yaşamaya, daha sağlıklı yaşamaya faydaları olduğunu duymuş olabilirler. Peki ya Fitness yapanlar? Onlar meyvelerin şeker oranlarından dolayı biraz daha temkinliler galiba. Çeşitli vitamin ve mineralleri es geçerek, alacakları Fruktoz’dan dolayı es geçiyorlar ama yapılan araştırmalar bunun aksini yapmamızı söylüyor. Meyve yemek kas mı yapıyor yoksa? Hadi yazının detaylarına gidelim ve Fitness yapanların meyve yemesi gerekip gerekmediğine bir bakalım.

Meyve Yemek Kas Mı Yapıyor?

Güney Florida Üniversitesinde, genç erkek fareler üç gruba ayrıldılar. İlk grup, 20 hafta boyunca standart fare yemiyle beslendi. İkinci grup %2-3 oranda toz meyve ve fare yemiyle beslendi. Üçüncü gruba ise aynı yem verildi ve biraz daha fazla %3 oranında toz meyve verildi.

Kullanılan meyve tozu, piyasada bulunan ve besinlerin değerini arttırmak için satılan bir tozdur. Meyve tozu, gerçek meyvenin sadece 3’te 1’i kadar faydalı.

20 haftanın sonunda, meyve tozuyla beslenen iki fare grubunda fiziksel olarak şu değişikliklere rastladılar;

 • Meyve tozuyla beslenen fareler, 1.4 – 1.5 kat daha büyük kaslara sahipti.
 • Meyve tozuyla beslenen fareler, 1.7 – 1.8 kat daha geç tükendiler yani yoruldular.
 • Meyve tozuyla beslenen fareler, %50 daha uzağa koşabildiler.

Bilim adamları, meyve tozu takviyesi alan fareleri incelediklerinde şaşırtıcı detaylar buldular. Meyve özleri, farelerin kas hücrelerindeki Mitokondri sayısını arttırdı.

Sadece bu araştırma bile meyve yemenin kas yaptığını göstermeye yeter de artar ancak bunun gibi çok fazla bilimsel araştırma mevcut.

Kas Yapmak İçin Meyve Tüketilmeli Mi?

Eskiden meyveleri sadece içerdikleri vitamin ve minerallerden dolayı yerdik. Meyvelerin hastalıklarla mücadelesi, sağlık sorunlarını iyileştirici özelliği gibi şeyleri bildiğimiz için diğer faydalarına hiç bakmadık.

Ancak meyvelerin hiç bilmediğimiz veya çok az bilinen faydaları da mevcut. Meyvelerin faydaları;

 • Kan basıncını düşürürler.
 • Strese karşı korurlar.
 • İnsülin duyarlılığını arttırırlar.
 • Kolesterolü düşürürler.
 • Kanseri önlerler.
 • Ve kanserle savaşırlar.

Bunların yanı sıra, kas gelişimine de faydalı olduğunu artık görebiliyoruz. Kasları büyütüyor ve kas dayanıklılığını arttırıyorlar. Ancak tabii ki kesinlikle sadece meyve yemek ya da fazla meyve yemek ile bu olmaz.

Yani sonuç olarak nereye varıyoruz?

Fitness yapanlar veya herhangi bir spor ile ilgilenenler, içindeki şeker oranından dolayı korkmamalı ve yeterli seviyede meyve tüketmeli. Elbette her şeyin fazlası zarar diyerekten siz bu oranı yine de abartmayın. 🙂

Meyve yemek kas mı yapıyor meselesi hakkında size aktaracaklarımız bu kadar. Umarız ki aydınlatıcı bir makale olmuştur. Merak ettiğiniz konuları hemen aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
5 Yorum

5 Yorum

 1. Hürpost

  29 Mart 2020 at 19:43

  Sanırım bende çok işe yaramıyor 🙂 Ben bolca meyve tüketiyorum ama o kadar da kaslı sayılmam tabi tek başına yeterli değil tabi meyve güzel bir bilgi teşekkürler.

  • Fitness Türkiye

   30 Mart 2020 at 16:31

   Elbette hasar verilmeyen kas büyümeyecektir. 🙂

 2. Mogika

  12 Ocak 2021 at 17:44

  Farklı bir bakış açısı kazandırdınız

 3. Pingback: Vegan Fitness Beslenme Programı - Vegan Sporcu Rehberi

 4. Pingback: Yeni Başlayanlar İçin Fitness - Türkçe Fitness Rehberi - Türkçe Fitness Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version