Connect with us

Beslenme

Yüksek Protein Diyeti Nedir? Zararları Var Mı?

yüksek-protein-diyeti

Yüksek protein diyeti, birçok insanın başvurduğu bir yöntemdir ve oldukça popülerdir. Özellikle hızlı kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir ancak çoğu kişi bunu bilinçsizce uygulamaktadır.

Yüksek protein içeren diyetler yapmak sağlıklı mı peki? Protein tüketmek veya aşırı protein tüketmek her zaman sağlıklı mıdır? Hiç mi zararı yok? Hadi Yüksek Protein Diyeti meselesine hızlıca bir bakış atalım ve ardından konunun derinliklerine inelim.

Yüksek Protein Diyeti

 • Yüksek proteinli besinler, yağ ve kalori bakımından yüksektir.
 • Yapılan araştırmalar, yüksek yağ içeren diyetlerin; bazı hastalıklara (diyabet, kanser, böbrek taşları vb.) sebep olabileceğini göstermiştir.
 • Protein diyetleri, yüksek Karbonhidrat diyetlerinden daha fazla kilo kaybına neden olmadığını göstermiştir.
 • Meyve ve sebzelerde bulunan vitaminler, kanser riskinizi büyük ölçüde azaltır! (Kas bile yapabilir.)

Fitness dergileri, kadın dergileri ve daha birçok şey bunların aksini anlatır. Bu diyetlerin çoğu, sınırsız miktarda Protein yemeye dayanır ve diğer hiçbir şeyi yemenizi istemez. Hemen hemen tüm protein diyetleri hakkındaki iddia, kalorinin değil insülin hormonunun sizi şişmanlatmasıdır.

1960’lı yıllarda Amerika’da doktorlar bunu önerdiler. Yüksek protein içeren besinler tüketin ve zayıflayın dediler. Ancak bunu 1960’lı yıllarda yaptılar. Günümüzde maalesef bilimsel araştırmalar bunun aksini söylüyor.

Protein Diyeti Saçmalığı

Bu diyetlerin çoğu, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hayati besinler açısından dengeli değildir. Karbonhidratlardan kurtulmak, sıvı kaybına neden olur. Sıvı kaybı ise kiloda hızlı bir düşüşe sebep olur. Bu da, asla istemeyeceğiniz bir şey! İnanın bana, hepsini bir çırpıda yine alacaksınız.

Şimdiye kadar doğrulanmamış raporlar, reklam ve tanıtımla birlikte bu diyetlerin işe yaradığı bizlere anlatıldı ve hatta kanıtlar sunuldu. Sadece birkaç çalışma, yüksek proteinli bir diyetin vücut yağ kaybını etkileme kapasitesini belgelemektedir.

Protein için önerilen ve vücudunuzun kullanacağı miktar, vücut ağırlığının kg’ı başına 0.8 gramdır. Tabii ki bu standart bireyler için. Fitness ile ilgilenenler yani kas geliştirenler için bu miktar daha fazla olacaktır. Neden Protein’e İhtiyaç Duyarız? makalemizi okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yüksek Protein Diyetleri ise günlük olarak ne kadar Protein almamızı istiyor? Ortalama 3 gram! Bu, çok yüksek bir miktar ve gerçekten sağlığınızı bozabilir, hem de büyük bir oranda.

Protein Diyeti İle Zayıflama

Fitness yapanlar bu konuyu merak ediyor genelde. Yağ yakmak isteyenler, genellikle Fitness yapmaya başlıyor ve protein diyetleri gibi şeylerle karşılaşıyor. Bu makaleyle beraber, umarız ki siz de anlamışsınızdır.

Protein, sağlığınız için gerekli olan çok önemli bir besindir. Fitness için de oldukça önemlidir. Kasların onarılması, yenilenmesi ve büyümesi için bir mecburiyettir. Ancak, bunu bilimsel bir şekilde açıklanan veriler kadar almanız gerekiyor.

Fitness için Protein diyeti yapmanızı ASLA önermiyoruz.

Ayrıca, yüksek Protein alımının zararlarından birisi de şudur: kemiklerden kalsiyumu alır, bu da kemik erimesine yol açar. Bu konuya da dikkat etmeniz gerekiyor.

Protein Diyeti Zararlıdır

Protein diyeti zararlıdır ve istisnasız herkes uzak durmalıdır! Günümüzde popüler olan birçok ünlü isim, bu diyeti öneriyor olabilir. Ancak siz siz olun, asla dikkate almayın. Bu makaleden, bu sonucu çıkarabilirsiniz.

Yüksek protein diyeti hakkında merak ettiğiniz her şeyi yorum olarak sorabilirsiniz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
3 Yorum

3 Yorum

 1. fitness'çı

  25 Mayıs 2020 at 23:27

  fitness türkiye discord sunucusu size mi ait?

  • Fitness Türkiye

   25 Mayıs 2020 at 23:29

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. Fitness Türkiye adında bir Discord sunucumuz bulunuyor ancak şu an aktif olarak kullandığımız söylenemez. Yakın bir zamanda Discord sunucumuzu da aktifleştirmeyi düşünüyoruz. Erkenden aramıza katılmak isterseniz: https://discord.com/invite/rTyXTx davet linki bu.

 2. Pingback: Yağ Oranı Düşürme Rehberi (Bilimsel) - Türkçe Fitness Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version