Site icon Fitness Türkiye

Yüksek Protein Diyeti Nedir? Zararları Var Mı?

yüksek-protein-diyeti

yüksek-protein-diyeti

Yüksek protein diyeti, birçok insanın başvurduğu bir yöntemdir ve oldukça popülerdir. Özellikle hızlı kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir ancak çoğu kişi bunu bilinçsizce uygulamaktadır.

Yüksek protein içeren diyetler yapmak sağlıklı mı peki? Protein tüketmek veya aşırı protein tüketmek her zaman sağlıklı mıdır? Hiç mi zararı yok? Hadi Yüksek Protein Diyeti meselesine hızlıca bir bakış atalım ve ardından konunun derinliklerine inelim.

Yüksek Protein Diyeti

Fitness dergileri, kadın dergileri ve daha birçok şey bunların aksini anlatır. Bu diyetlerin çoğu, sınırsız miktarda Protein yemeye dayanır ve diğer hiçbir şeyi yemenizi istemez. Hemen hemen tüm protein diyetleri hakkındaki iddia, kalorinin değil insülin hormonunun sizi şişmanlatmasıdır.

1960’lı yıllarda Amerika’da doktorlar bunu önerdiler. Yüksek protein içeren besinler tüketin ve zayıflayın dediler. Ancak bunu 1960’lı yıllarda yaptılar. Günümüzde maalesef bilimsel araştırmalar bunun aksini söylüyor.

Protein Diyeti Saçmalığı

Bu diyetlerin çoğu, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hayati besinler açısından dengeli değildir. Karbonhidratlardan kurtulmak, sıvı kaybına neden olur. Sıvı kaybı ise kiloda hızlı bir düşüşe sebep olur. Bu da, asla istemeyeceğiniz bir şey! İnanın bana, hepsini bir çırpıda yine alacaksınız.

Şimdiye kadar doğrulanmamış raporlar, reklam ve tanıtımla birlikte bu diyetlerin işe yaradığı bizlere anlatıldı ve hatta kanıtlar sunuldu. Sadece birkaç çalışma, yüksek proteinli bir diyetin vücut yağ kaybını etkileme kapasitesini belgelemektedir.

Protein için önerilen ve vücudunuzun kullanacağı miktar, vücut ağırlığının kg’ı başına 0.8 gramdır. Tabii ki bu standart bireyler için. Fitness ile ilgilenenler yani kas geliştirenler için bu miktar daha fazla olacaktır. Neden Protein’e İhtiyaç Duyarız? makalemizi okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yüksek Protein Diyetleri ise günlük olarak ne kadar Protein almamızı istiyor? Ortalama 3 gram! Bu, çok yüksek bir miktar ve gerçekten sağlığınızı bozabilir, hem de büyük bir oranda.

Protein Diyeti İle Zayıflama

Fitness yapanlar bu konuyu merak ediyor genelde. Yağ yakmak isteyenler, genellikle Fitness yapmaya başlıyor ve protein diyetleri gibi şeylerle karşılaşıyor. Bu makaleyle beraber, umarız ki siz de anlamışsınızdır.

Protein, sağlığınız için gerekli olan çok önemli bir besindir. Fitness için de oldukça önemlidir. Kasların onarılması, yenilenmesi ve büyümesi için bir mecburiyettir. Ancak, bunu bilimsel bir şekilde açıklanan veriler kadar almanız gerekiyor.

Fitness için Protein diyeti yapmanızı ASLA önermiyoruz.

Ayrıca, yüksek Protein alımının zararlarından birisi de şudur: kemiklerden kalsiyumu alır, bu da kemik erimesine yol açar. Bu konuya da dikkat etmeniz gerekiyor.

Protein Diyeti Zararlıdır

Protein diyeti zararlıdır ve istisnasız herkes uzak durmalıdır! Günümüzde popüler olan birçok ünlü isim, bu diyeti öneriyor olabilir. Ancak siz siz olun, asla dikkate almayın. Bu makaleden, bu sonucu çıkarabilirsiniz.

Yüksek protein diyeti hakkında merak ettiğiniz her şeyi yorum olarak sorabilirsiniz.

Exit mobile version