Connect with us

Beslenme

Yağ Kasa Dönüşür Mü? (Bilimsel Açıklama)

yağ-kasa-dönüşür-mü

Fitness dünyasında en sık duyduğunuz şeylerden birisi yağın kasa çevrilmesi olabilir. Herkes daha fit bir görünüme kavuşmak için yağları kasa çevirmenin yollarını arıyor.  Genellikle yeni başlayanlar tarafından sorulan bir sorudur ve akıl almaz mantıksız cevaplar verilir. Bu yazıyla beraber yağ kasa dönüşür mü meselesine bilimsel araştırmalarla beraber bir son vereceğiz.

Siz de, Fitness sporunda yeniyseniz bu makaleyi iyice okuyun ve bilimsel bir şekilde bunun nasıl ve neden mümkün olmayacağını öğrenin. Evet, yağ kasa dönüşmez ama neden? Sadece bu da değil. Sizinle aynı zamanda kas kaybetmeden yağ yakma formülünü de paylaşacağız. Hadi başlayalım.

Yağ Kasa Nasıl Çevrilir?

Yağ kasa nasıl çevrilir sorusuna  basitçe bir cevap vermek gerekirse, yağ kasa çevrilmez. Yani vücudunuz, yağları kas hâline getiremez. Bunun tam tersi de doğrudur. Vücudunuz kasları da yağ hâline getiremez.

Peki yağ kasa neden çevrilmez? Bunun cevabını New York’taki Lehman Kolejinde Antrenman Bilimi Profesör Yardımcısı Brad Schoenfeld şöyle veriyor: “Yağ ve kas iki farklı doku türüdür ve biri birbirine dönüştürülemez.”

Schoenfeld’a göre, en iyi örnek şu: “Bir portakalı elmaya çeviremezsiniz.” Bunun yerine yapabileceğiniz en iyi şey, iki ayrı işlem olarak yağ kaybetmek ve kas kazanmaktır. Vücuttaki yağ oranı azaldıkça kaslar daha da belirginleşir. Bu sebeple yağı kası çevirmiş algısı oluşur ancak bu söz konusu değil. İşte her şey bu kadar basit.

Ancak kas kaybetmeden yağ kaybetmek istiyorsanız, düzgün bir beslenme planına ihtiyacınız var. Kalori alımını çok fazla düşürürseniz ve yeterli proteini almıyorsanız, kaybedeceğiniz şey sadece yağ olmaz. Kaslarınız da azalmaya başlar. (Tek amacım yağ yakmak, kaslar gitsin önemli değil demeyin.)

Burada detaylıca bahsedemeyeceğiz zira bu konuda yazmış olduğumuz bir makalemiz var. Bilimsel araştırmalarla beraber kas kaybetmeden yağ yakmak meselesini öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka inceleyin: https://fitnessturkiye.net/kas-kaybetmeden-yag-nasil-yakilir-bilimsel-aciklama

Vücudunuz, protein eksikliğini telafi etmek için, proteinden inşa edilmiş kaslarınızı da tabiri caizse yakar. Bu gerçekleştiğinde, kas hücreleriniz küçülmüş olur.

Yağ yakarken kas kaybetmemek için (ve kas inşa etmek gibi bir amacı olmayanlar için), günde vücut ağırlığının kilogram başına 0.8 gram Protein tüketmesi gerektiğini öneriyorlar. Elbette yağ yakıp kas kazanmak isteyenler için bu protein miktarı biraz daha artıyor.

Fitness Türkiye Beslenme kategorimizi hemen şimdi inceleyin ve kendinize en uygun beslenme düzenini şimdi planlayın. Hiçbir yerde okuyamayacağınız bilimsel kaynaklarla gerçekleri sunuyoruz. Yağ kasa dönüşür mü makalesini de bu şekilde bilimsel araştırmalarla hazırladık.

Kas Yağa Dönüşür Mü?

Kas yağa dönüşür mü peki? Büyük bir çoğunluk, Fitness antrenmanı yapmayı bıraktığı zaman kaslarının kaybolacağını ve yağa dönüşeceğini düşünür.  Kaslarınız yağa dönüşmez ancak kas hücreleri küçüleceği için, kaslarınız da küçülür. Ancak kas hafızası dediğimiz olgu sebebiyle, birkaç hafta veya ay içerisinde görkemli kaslarınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

Yani “sporu bırakınca kas kaybı” kaygısı çok da önemli değildir. Yeniden Fitness & Vücut Geliştirme yapmaya başladığınızda hızlı bir şekilde toparlayacağınıza eminiz!

30 ila 40 yaşları arasında insanlar doğal olarak kas kaybetmeye başlar. Daha spesifik olarak, bir kişinin kas lifleri ölmeye başlar. Bu duruma Sarkopeni denir ve hakkında uzun bir makale yazmayı planlıyoruz.

Yani, insanlar yaşlandıkça daha az spor yaparlar ve aynı şekilde yemeye devam ederler. Bu yüzden, kas kaybettikçe yağ kazanırlar. Sarkopeni hakkında yazacağımız yazıda bu duruma fazlaca değineceğiz ancak şu an için bu konuyla bir ilgisi yok.

Yağ kasa dönüşür mü meselesini burada aydınlattığımızı düşünüyoruz. Yağı kasa çevirmek ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi mail atarak veya hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
8 Yorum

8 Yorum

 1. Batuhan kalaycı

  20 Mart 2020 at 14:55

  Yağın kasa dönüşmesi bugüne kadar hep duyduğum bir şeydi, demek ki böyle bir şey mümkün değilmiş

  • Fitness Türkiye

   20 Mart 2020 at 15:00

   Kesinlikle. Spor salonlarındaki hocalar bile sık sık bunu söylerler ama sadece geçiştirmek ve heveslendirmek için bunu söylüyorlar. Yağ kasa çevrilmez. Fitness konusunda doğru bilinen yanlışlar ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. 🙂

 2. Adana Spor Salonu

  6 Haziran 2020 at 03:42

  Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.

  • Fitness Türkiye

   7 Haziran 2020 at 11:17

   Merhaba, rica ederiz. 🙂

 3. Feride

  14 Ocak 2021 at 14:22

  merhaba çok güzel açıklamışsınız. konuyla alakalı hiç bir yerde cevabını bulamadığım bir sorum var. 1 senedir evde spor yapıyorum. kardiyo ve genellikle karın egzersizleri ile. karın kaslarım epey belirgin. adonis bile oluştu ama ilginç bi şekilde bel bölgesinde yağlar da var. bki ye göre zayıf bile kalıyorum. ama istediğim vücuda da sahip olamadım.

  • Fitness Türkiye

   16 Ocak 2021 at 16:26

   Merhaba. Öncelikle teşekkür ederiz Feride Hanım. Yağ oranınız belli ki düşük bir seviyede ancak anladığım kadarıyla bel bölgenizdeki yağlardan kurtulamıyorsunuz. Russian Twist, Side Plank gibi hareketleri denediniz mi? Daha önce bel çalıştırmadıysanız bu hareketlerle belinizi çalıştırarak ince bir bele sahip olabilirsiniz.

   Bazı insanlar genetik olarak şanslıdır ve hiç bel çalışmasalar bile belleri ince olabilir. Eğer size bel çalışmamanızı söyledilerse yapmanız gereken hemen belinizi çalıştırmaktır. Kısa sürede fark göreceğinize eminim. Ek olarak, hiçbir şekilde bir fayda alamıyorsanız bel konusunda genetik olarak şanssız da olabilirsiniz.

 4. Anonim

  2 Şubat 2021 at 01:11

  Yağ kasa dönüşür mü konusunu aydınlattığınız için teşekkürler

  • Fitness Türkiye

   3 Şubat 2021 at 12:12

   Biz teşekkür ederiz. Fitness Türkiye olarak merak edilen her sorunun cevabını bilimsel bir şekilde vermek için buradayız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version