Connect with us

Yağ Yakımı

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

bazal-metabolizma-hizi-nedir

Vücudumuz, oturduğu yerden bile kalori yakar. Çünkü, temel işlevlerini yerine getirir. Bazal metabolizma hızı nedir sorusunun en kısa cevabı ise, vücut temel işlevlerini yerine getirirken harcadığı kalori sayısıdır. Örnek vermek gerekirse;

 • Nefes almak
 • Dolaşım
 • Besin sindirimi
 • Hücre üretimi

Bazal metabolizma hızı, vücudunuzun en temel (bazal) yaşamı sürdürme işlevlerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu kalori sayısıdır.

Bazal Metabolizma Hızı ve Dinlenme Metabolizma Hızı Farkı

Bazal metabolizma hızı (BMR), genellikle dinlenme metabolik hızı (RMR) ile birbirinin yerine kullanılır. BMR, dinlenme sırasında vücudun temel işlevler için gereken minimum kalori sayısı iken, dinlenme enerji harcaması (REE) olarak da adlandırılan RMR yani Dinlenme Metabolizma Hızı, vücudunuzun dinlenirken yaktığı kalori sayısıdır.

Bazal Metabolizma Hızı (BMR) Nasıl Hesaplanır? – BMR Hesaplama

Bazal metabolizma hızı nedir sorusunun cevabını verdikten sonra, merak edilen bir diğer şey bunu hesaplamaktır. BMR hesaplamak için genellikle Harris Benedict formülü kullanılır. Bu formülü kullanmak için ağırlık, boy, yaş ve cinsiyet bilmek yeterlidir. (Bu yalnızca yakın bir tahmindir, en doğru sonucu profesyonel ekipmanlar ile bulmak mümkündür.)

Kadın Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

BMR = 655 + (9,6 × kilonuz) + (1,8 × boyunuz) – (4,7 × yaşınız)

Erkek Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

BMR = 66 + (13,7 × kilonuz) + (5 × boyunuz) – (6,8 × yaşınız)

Bazal Metabolizma Hızı Ne İşe Yarar?

Bazal metabolizma hızı nedir, hesaplama ve diğer temel bilgileri öğrendikten sonra, sorabileceğiniz en muhtemel soru, bazal metabolizma hızı ne işe yarar ve bunu bilmenin bana faydası ne olabilir.

İlginizi Çekebilir:   Fitness Hurafeleri

Bazal metabolizma hızı kilo almanıza, vermenize veya kilonuzu korumanıza yardımcı olmak için kullanılabilir. Ne kadar kalori yaktığınızı bilerek, ne kadar tüketeceğinizi bilebilirsiniz. Basitçe anlatmak gerekirse:

 • Amacınız kilonuzu korumak mı? Yaktığınız kalori miktarı kadar tüketin.
 • Amacınız kilo almak mı? Yaktığınızdan daha fazla kalori tüketin.
 • Amacınız kilo vermek mi? Yaktığınızdan daha az kalori tüketin.

Günlük Kaç Kaloriye İhtiyacım Var? – Kalori Hesaplama

Bazal metabolizma hızını Harris Benedict formülünü kullanarak tahmin ettiyseniz, bir sonraki adımınız yaşam tarzınıza bağlı olarak günlük aktiviteler sırasında yaktığınız kalori sayısını eklemektir.

 • Sedanter: Çok az egzersiz yapıyorsanız veya hiç egzersiz yapmıyorsanız, BMR’nizi 1,2 ile çarpın.
 • Hafif aktif: Haftada bir ila üç gün hafif egzersiz yapıyorsanız, BMR’nizi 1,375 ile çarpın.
 • Orta derecede aktif: Haftada üç ila beş gün orta derecede egzersiz yapıyorsanız, BMR’nizi 1.55 ile çarpın.
 • Çok etkin: Haftada altı ila yedi gün zorlu egzersiz yapıyorsanız, BMR’nizi 1.725 ile çarpın.
 • Ekstra aktif: Haftada altı ila yedi gün çok sert egzersiz yapıyorsanız veya fiziksel bir işiniz varsa, BMR’nizi 1,9 ile çarpın.

Son sayı, kilonuzu korumak için günlük olarak ihtiyacınız olan yaklaşık kaloridir. Böylelikle günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler

Bazal metabolizma hızını etkileyen faktörler arasında şunlar yer almaktadır;

 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Kilo
 • Boy
 • Etnik Köken (Genetiğiniz, bazal metabolizma hızını ciddi anlamda etkileyebilir.)
 • Spor geçmişi
 • Vücut tipi (Vücut Tipleri Nelerdir?)

Bu faktörlerden kilonuzu ve vücut tipinizi değiştirmek için adımlar atabilirsiniz. Yani bazal metabolizma hızı arttırmak istiyorsanız, ilk adımınız kilo vermek ve kas kütlesini artırmak olmalıdır.

Yapılan bilimsel bir araştırma, Fitness ya da diğer ağırlık sporlarının yağsız vücut kütlesi kompozisyonunu iyileştirebileceğini ve BMR’yi artırarak yağ kütlesi azalmasını koruyabileceğini gösterdi.

İlginizi Çekebilir:   Fitness Yapanlar Kaç Saat Uyumalı?

Sonuç Olarak: Bazal Metabolizma Hızı

Bu yazıda, bazal metabolizma hızı nedir, ne işe yarar ve hesaplama gibi bazı temel bilgileri sunduk.

Kilo almanız, mevcut kilonuzu korumanız veya kilo vermeniz gerekiyorsa, bazal metabolizma hızını hesaplamak başlamak için iyi bir seçenektir.

Bazal metabolizma hızı hakkında merak ettiğiniz her şeyi hemen aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.