Connect with us

Antrenman

Damarlı Kollar Nasıl Yapılır?

damarli-kollar-nasil-yapilir

Damarlı kollar nasıl yapılır? Vücut geliştiriciler ve Fitness tutkunları genellikle geniş damarlı kol kaslarını sergilerler ve bu da onları bazı insanlar için imrenilen bir özellik haline getirir. Damarlı kol, Fitness dünyasında “Vaskülarite” adı verilen bir durum olarak bilinir. Peki damar çıkarma egzersizleri neler? Kolda damar çıkarma için ne yapmak gerekir? Hepsi bu yazıda sizi bekliyor!

Damarlı Kollar Nasıl Yapılır?

Damarlı kollar (Pump), çoğunlukla düşük deri altı yağ seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Doğal olarak oluşabilirler veya sağlıksız durum sonucu olabilirler. Ayrıca, bazı insanların yağ oranı oldukça düşün olmasına rağmen belirgin damarları yoktur. Aynı zamanda, spor salonunda vakit geçirmeseler bile doğal olarak damarlı olan insanlar da vardır.

Bu yazıda üç şeye cevap vereceğiz;

  • Damarlı kol nasıl yapılır?
  • Eldeki damarlar nasıl belirginleşir?
  • Damarlı el neden olur?
  • Kol damar çıkarma hareketleri/egzersizleri

Damarların şişmesine neyin neden olduğu ve bunların boyutlarını, görünürlüğünü artırmak için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

damarli-kol-fitness
Damarlı Kol (Erkek)

Damarlı El Neden Olur?

Antrenman esnasında ya da hareketsiz dururken kolun damarlı olması mümkündür. Kaslarınızdaki çıkıntılı damarlar, düşük vücut yağ oranı ve yüksek kas kütlesinin sonucu olabilir. Ancak, Fitness & Vücut Geliştirme yapmak bunun tek sebebi değildir.

İşte kolun damarlı olmasının sebepleri:

Artan Kan Basıncı

Fitness antrenmanı yaptığınızda kan basıncınız, kasınızın kan ihtiyacını karşılamak için yükselir. Bu, damarlarınızın genişlemesine neden olur. Yüksek tansiyon probleminiz varsa ağırlık kaldırırken veya egzersiz yaparken dikkatli olun.

İlginizi Çekebilir:   Yağ Kasa Dönüşür Mü? (Bilimsel Açıklama)

Yüksek Stres

Damarlı kollar, stresli geçen bir günün belirtisi olabilir. Yüksek stres, kortizol hormonunun daha yüksek seviyelere ulaşmasına neden olur. Kortizol hormonu ise damarların belirginleşmesini sağlayabilir.

Genetik ve Yaş

Bazı insanlar, özellikle spor yapıyorlarsa, doğal olarak damarlarını daha belirgin hale getiren yarı saydam bir cilde sahiptir. Bazı insanlar da, antrenman esnasında daha da belirgin olan doğal olarak daha büyük damarlara sahiptir.

Yaşlı kişilerde damarlar daha belirgin olabilir.

Eldeki Damarlar Nasıl Belirginleşir?

Kolda damar çıkarma istiyorsanız kas kütlesi koymanız, yağ oranınızı düşürmeniz ve kardiyo ile kan pompalamanız gerekecek.

İşte damarlı kol için yapılması gerekenler:

Kas Kütlenizi Arttırın

Vücut geliştirme antrenmanları, kaslarınızın büyümesine neden olur. Bu da, damarlarınızın derinizin yüzeyine doğru hareket etmesine ve daha fazla dışarı çıkmasına neden olur.

Çok sayıda tekrar, ağır ağırlık ve setler arasında kısa dinlenme molaları içeren güç geliştirme egzersizleri yapın. Kol damar çıkarma hareketleri istiyorsanız Biceps, Triceps ve önkol kaslarını güçlendiren egzersizlere odaklanın. En etkili ve damar çıkartan Triceps hareketleri için tıklayın.

Yağ Oranınızı Düşürün

Derinizin altında kaslarınızı kaplayan daha az vücut yağınız varsa, damarlarınız daha belirgin olacaktır. Damarlı kollar için en önemli şey yağ oranıdır.

Sizin için hazırladığımız bilimsel Yağ Oranı Düşürme rehberini hemen şimdi okuyun.

Kardiyonuzu artırarak ve kilo vermek için kalori alımınızı azaltarak vücut yağ oranını azaltabilirsiniz. Daha düşük vücut yağ oranı, derinizin hemen altındaki deri altı yağını kaybetmenizi sağlayarak damarlarınızın daha görünür olmasını sağlar.

Kardiyo Yapın

Damarlı kollara sahip olmak için kardiyo yapmalısınız. Kardiyo, daha fazla kalori yakarak yağ oranınızı düşürmeye ve dolaşımı arttırmanıza yardımcı olur. Ne Kadar Kardiyo Yapılmalı yazımızı okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Ekipmansız Full Body Antrenmanı (10 Dakika)

Kol Damar Çıkarma Hareketleri

Kolda damar çıkarmak için özellikle yapabileceğiniz bir hareket bulunmuyor. Antrenman esnasında damarların belirginleşmesi, yani kolunuzun “Pump” olması için antrenmanlarınıza süperset, dropset, bileşik set ekleyebilirsiniz.

Gün içinde eldeki damarları belirgin göstermek için ise yağ oranınızı düşürmelisiniz. Bunun için iyi bir beslenme planı, kardiyo planı ve antrenman planına ihtiyacınız vardır.

Fitness Türkiye‘nin kategorilerinde gezinerek antrenman, beslenme ve kardiyo hakkında ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Bu yazıda damarlı kollar nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz soruları ise hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.