fbpx
mastürbasyon kas gelişimini engeller mi

Mastürbasyon Kas Gelişimini Engeller Mi?

Mastürbasyon yapmak kas gelişimini engeller mi? Spordan sonra mastürbasyon yapılır mı? Mastürbasyon ve testosteron arasındaki ilişkiyi bilimsel araştırmalarla size sunuyoruz!

Mastürbasyon ve seks yapmanın testosteron seviyelerini düşürebileceği ve bu nedenle kas geliştirmeyi olumsuz etkilediği erkekler arasında çok sık tartışılan bir konudur. Mastürbasyon kas gelişimini engeller mi sorusunu o kadar çok duyduk ki, artık bu konuyu bilimsel araştırmalarla aydınlatmanın vakti geldi.

Yapılan çoğu bilimsel araştırma, mastürbasyon ve seksin günlük ortalama testosteron seviyeleriniz üzerinde neredeyse hiçbir etkisinin olmadığını ve muhtemelen kas geliştirmeyi etkilemeyeceklerini gösteriyor.

Mastürbasyon ve seks yapmanın neden testosteron seviyenizi etkilemediğini, seks ve mastürbasyonun kas gelişimine zarar verebileceği diğer iki yolu ve bunlar hakkında ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam edin.

Mastürbasyon Yapmak Kas Gelişimini Engeller Mi?

Muhtemelen mastürbasyonun testosteron seviyenizi boşaltabileceğini, antrenman yapma isteğinizi ve kas büyümesini durdurabileceğini duymuşsunuzdur.

Mastürbasyonun (ya da daha spesifik olarak boşalmanın) kas geliştirmeyi ve performansı olumsuz yönde etkilediği fikri, sporcuların yarışmalardan önce seksten kaçındıkları Antik Yunan ve Roma dönemlerine kadar uzanıyor.

Görünüşe göre, bu fikir Fitness ve Vücut Geliştirme sporcuları arasında hâlâ yaygın.

Eski Ağırsiklet Boks Şampiyonu David Haye bir röportajında şöyle demişti:

Dövüşe 6 hafta kala boşalmıyorum. Seks yok, mastürbasyon yok, hiçbir şey yok!”

Peki bilimsel araştırmalar mastürbasyon ve spor hakkında neler söylüyor?

Kısa cevap, ağırlık antrenmanından hemen önce mastürbasyon yapmadığınız sürece bir sorun yaşamazsınız.

Yani, antrenman öncesi mastürbasyon yapılır mı sorusunun cevabını merak edenlere de buradan cevap vermiş olalım. Bunu gerçekten YAPMAYIN.

Uzun cevap, mastürbasyon yapmanın vücut üzerinde çeşitli etkileri olduğunu ve kısa vadede testosteron seviyenizi etkileyebileceğini gösteren çalışmalar mevcut ancak kas büyümesini etkileme olasılığı çok düşük.

İlginizi Çekebilir:   1 Ayda Ne Kadar Kas Yapılabilir?

Mastürbasyon Testosteron Seviyesini Etkiler Mi?

İnsanların mastürbasyonun kas yapımını engellediğini düşünmesinin ana nedeni, testosteron üzerindeki etkileriyle ilgilidir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, testosteron yüz ve vücut tüylerinin büyümesi, artan cinsel dürtü ve en önemlisi kas geliştirme gibi erkeksi özellikleri teşvik eden bir hormondur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda testosteron vardır, ancak erkeklerde kadınlardan 15 ila 20 kat daha fazla vardır.

İnternette gezinirseniz, mastürbasyonun testosteron seviyenizi düşürdüğünü iddia eden ve birçok erkeği tedirgin eden makaleler ya da videolar bulacaksınız.

Bu doğru mu?

Pek çok çalışma, birkaç hafta boyunca seks ve mastürbasyondan kaçınmanın testosteron seviyelerini biraz artırabileceğini göstermiştir. Ama sadece biraz.

Hangzhou Üniversitesinin bilim adamları, 21-45 yaş arasında 28 sağlıklı erkek ile bir araştırma yaptılar. Araştırmacılar, denekleri iki gruba ayırdı.

 1. Birinci gruba katılanlara önümüzdeki sekiz gün boyunca mastürbasyon yapmamaları söylendi.
 2. İkinci gruptakilere önümüzdeki sekiz gün içinde mastürbasyon yapabilecekleri söylendi.

Araştırmacılar, çalışmanın her gününde herkesin testosteronunu ölçtüler ve çalışmanın yedinci gününde birinci grubun testosteron seviyelerinin ikinci gruptan %50 daha yüksek olduğunu gördüler.

Bu çalışma, mastürbasyonun kas büyümesi için olumsuz sonuçlar doğurduğuna dair güçlü kanıtlar gibi görünse de, sonuçlara şüpheyle yaklaşmak için iyi bir neden var.

Birincisi, ortalama testosteron seviyeleri çalışmanın ilk beş gününde büyük ölçüde değişmeden kaldı, ardından altıncı ve yedinci günlerde aniden yükseldi ve ardından sekizinci günde normal seviyelere geri döndü.

İkinci gruptaki katılımcılara mastürbasyon yapabileceklerini ve seks yapabileceklerini söylediler, ancak bu süre zarfında ne sıklıkla mastürbasyon yaptıklarını veya seks yaptıklarını ölçmediler.

Dolayısıyla, çalışma ilginç olsa da, bu konuda çok heyecanlanmak akıllıca değil. Araştırma hakkında tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12659241/

Özet: Yapılan birkaç araştırma, mastürbasyon ve seksten uzak durmanın testosteron seviyesini arttırabileceğini göstermiştir ancak bu çalışmaların sonuçları fazla güvenilir değildir.

Sonuç olarak bir yere bağlayabiliriz. Mastürbasyon kas gelişimini engeller mi? Hayır, engellemiyor.

İlginizi Çekebilir:   Kas Kaybı Ne Kadar Sürede Olur?

Peki spordan sonra mastürbasyon yapılır mı? Tabii ki, kas gelişiminizi olumsuz etkilemeyecektir.

Antrenmandan önce mastürbasyon ya da seks yapmadığınız sürece herhangi bir sorun yaşamayacağınız net bir şekilde ortadadır.

Mastürbasyon Kas Yıkımına Sebep Olur Mu?

Normal şartlarda, kasların yıkıma uğraması için yeterli beslenmemek gerekir. Hatta oldukça az beslenmek gerekir. Uzun bir süre, neredeyse hiçbir besin almazsanız kaslarınız yıkıma uğrayabilir. Onun haricinde mastürbasyon yapmak kasları eritmez ya da kas yıkımına sebep olmaz. “Mastürbasyon kasları eritir” denmesinin hiçbir bilimsel açıklaması yoktur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kısa bir süreliğine hâlsizlik hissedeceğiniz için antrenmandan önce mastürbasyon yapmanız antrenmandaki verimliliğinizi düşürebilir. Buna göre, antrenmandan önce hariç istediğiniz zaman mastürbasyon yapabilirsiniz, kas gelişiminizi asla etkilemeyecektir.

8 Yorum

 1. mehmet Cevapla

  Kas gelişimi için sunduğunuz faydalı ve yararlı bilgiler var. Ayrıca bunun yanında kas gelişimini destekleyici nitelikte etkili tavsiye edilen vitamin gibi ek gıdalar varsa eklerseniz daha da yararlı olacaktır.

 2. Anonim Cevapla

  Sağ olun Fitness Türkiye ailesi! Sizin tüm makalelerinizi okudum neredeyse ve her biri gerçekten harikalar

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Biz teşekkür ederiz. Türk sporcular için daha fazla okumaya ve yazmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin!

 3. Mustaga Cevapla

  Hocam merhaba antrenmandan sonra yani sabah saat 2 de sporum bitti ve eve gittim akşam saat 10 gibi mastürbasyon yaptım diyelim antrenman sonrası zararı var mı

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Merhaba,

   Mastürbasyon kas gelişimini hiçbir şekilde etkilemez. Az ya da çok. Hiç etkilemez. Bu sebeple, antrenmandan önce yapmadığınız takdirde, hiçbir etkisini hissetmeyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.