Connect with us

Kadınlar İçin Fitness

Fitness Hurafeleri

fitness-hurafelerİ

Herkese tekrardan merhaba. Sizlere geçtiğimiz yazılarda Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler paylaşmıştık ve bu yanlışların gerçek doğrularından bahsetmiştik. O yazıda da söylediğimiz gibi bu bir seri olacaktı ve şimdi Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar serimizin “Fitness Hurafeleri” bölümü yani ikinci bölümüyle karşınızdayız.

Bu serinin ilk bölümü olan Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar makalemize de bağlantıya tıklayarak gidebilirsiniz. 

Fitness Hurafeleri

 1. Ne kadar çok terlersen o kadar çok kalori yakarsın – Ter, yoğun bir antrenmanın göstergesi olsa da yakmakta olduğunuz yağ ile hiçbir alakası yoktur. Terlemek, vücudunuzdan su atmanızı sağlar. Bu sebeple Fitness antrenmanı yaparken yeterli su içtiğinizden emin olmalısınız. Yağ, vücudunuza enerji sağlamak için yağ hücrelerine saldırdığında “yanar” ve vücudun terlemesiyle bir alakası yok.
 2. Formda olmak için aşırı zaman ve bir ömür gerekir – Fitness endüstrisinde maalesef böyle bir hurafe var. Belli bir kütleye sahip olabilmek için tüm yaşantınızı bir kenara bırakmanız ve sadece buna odaklanmanız istenir. Bu yanlıştır. Beni yanlış anlamayın, elbette bir gecede hiçbir şey olmayacak. Ama yine de planlı bir şekilde ilerlerseniz bütün ömrünüzü feda etmeniz gerekmez.
 3. LISS kardiyo en çok yağ yakan çalışmadır – Bu daha çok önceden söyleniyordu. 2020 ve şu günlerde insanlar HIIT kardiyonun yağ yakmak için daha faydalı olduğuna inanmaya başladılar. Yani doğruyu buldular. Yine de hâlâ LISS kardiyonun daha çok yağ yakacağını savunanlar var. Kardiyo çeşitleri ve kardiyo hakkında her şeyden bahsettiğimiz makaleyi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
  İlgili: HIIT kardiyo nedir?
 4. Bölgesel yağ yakabilirsiniz – Bu da artık çoğu insanın bilinçlendiği (veya zorla bilinçlendirildiği!) ayrı bir konu. Kadınlar için inatçı bölgeler kalçalar ve erkekler için de karın ve bel olabilir. Bu yüzden herkes o bölgelerinin bir an önce “erimesini” ister ve bölgesel yağ yakmak hakkında şeyler ararlar. Ama ne yazık ki bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Yağ yakım dönemindeyken, tüm vücudunuzdan yağ kaybedersiniz. Nasıl yağ yakacağınız ile ilgili internet sitemizde bir sürü makale mevcut. Hemen şimdi başlayabilirsiniz! Bölgesel yağ yakımı hakkında bir makalemiz mevcut, hemen okuyarak daha da detaylı bilimsel bilgiler edinebilirsiniz.
 5. Yağ kaybetmek için karbonhidratları kesmeniz gerekiyor – Bazı insanlar karbonhidratları tamamen kesmenin yağ yakmak için en iyi şey olduğunu söyler ama bunu söyleyen insanların kendine bile faydasının olmadığına eminiz. Bunu söylemelerinin sebebi, Karbonhidratın insülin yükseltmesidir ancak gün içinde ne yerseniz yiyin, almanız gereken kaloriden fazlasını almadığınız sürece yağ kaybedeceksiniz.
 6. Kadınlar ağırlık çalışmamalı – Kadınların en merak ettiği ve korktuğu soru kadınlar ağırlık kaldırır mı sorusudur. İnternette podyuma çıkan kadınları gördüğünüz için böyle söylüyorsunuz ancak onlar Testosteron takviyesi de aldıkları için aşırı derecede kaslı gözüküyorlar. Siz ağırlık kaldırdığınız zaman böyle gözükmeyeceksiniz, merak etmeyin. Bu konu hakkında oldukça detaylı bir yazı yazdık, hemen yukarıdaki bağlantıya tıklayarak neden ağırlık kaldırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
 7. Mastürbasyon yapmak kas gelişimini engeller – Bu tamamen hurafedir. Yapılan hiçbir araştırma, bunun doğruluğunu kanıtlamamaktadır ve antrenmandan önce yapılmadığı sürece hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Araştırmalarla da desteklediğimiz yazıyı okuyabilirsiniz: https://fitnessturkiye.net/masturbasyon-kas-gelisimini-engeller-mi
İlginizi Çekebilir:   Hızlı Kilo Vermek İçin İpuçları

Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hurafeler serimizin ikinci bölümünü de burada tamamlıyoruz. Fitness hakkında çoğunluğun kabul ettiği yanlışları ve gerçek doğrularını öğrenmek için bizi takip etmeye devam edin. Sizin için daha fazla Fitness Hurafeleri başlığı getirecek ve kütüphanemizi genişleteceğiz.

Siz Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar arasından hangilerini biliyorsunuz veya duydunuz? Bugüne kadar, aralarında sizin de inandıklarınız var mıydı? Hemen aşağıdan yorum yazarak bunu herkesle paylaşabilirsiniz!

Serinin birinci bölümünü okumak isterseniz yazının başındaki Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar bağlantısına tıklayarak okuyabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
3 Yorum

3 Yorum

 1. Pingback: Bölgesel İncelme Nedir? Bölgesel İncelme Nasıl Olur? - Fitness Türkiye

 2. Anonim

  26 Mayıs 2023 at 12:11

  fitness konusunda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim faydalı içerik

 3. Anonim

  20 Haziran 2023 at 06:01

  Yıllar geçse de konuşulur bunlar ahaha

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.