Connect with us

Antrenman

1 Ayda Ne Kadar Kas Yapılabilir?

1-ayda-ne-kadar-kas-yapilabilir

Kas yapmaya çalışırken en önemli şeyin doğru beslenme ve iyi bir antrenman olduğunu çoğumuz biliyoruzdur. Fitness Türkiye olarak, 1 ayda ne kadar kas yapılabilir ya da 1 ayda kas yapılır mı gibi sorulara cevap vereceğiz.

1 ayda kas yapılır mı? Yaşınız, cinsiyetiniz, geçmiş antrenman tecrübeleriniz, yaptığınız antrenman programı vb. birçok etken bu durumu değiştirir. Yani sorunun cevabı hem evet hem de hayır.

1 Ayda Ne Kadar Kas Yapılır?

Kas yapmak kolay bir iş değildir. Kas yapmaya çalışırken büyük bir azim ve sabır gerekir. Elbette vücut geliştirmek çok fazla vaktinizi alacak ve hayatınızı vücudunuza göre düzenlemeniz gerekecek ancak buna kesinlikle değer!

Fitness yapmaya yeni başlayanlar veya başlayalı henüz çok olmayanlar bile kısa süre içinde (örneğin 1 ay) değişiklik görecektir. Tabii ki 1 ayda ne kadar kas yapılabilir söylemek imkansız ancak kendiniz hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

Yapılan bir araştırma,  daha önce hiç antrenman yapmayan ve düzenli antrenman yapan 8 sporcuyu bir araya getirdi. Antrenman yapmayanlar 21 haftalık bir antrenman programı takip etti ve düzenli spor yapanlar 8 haftalık bir program uyguladı.

Araştırmanın sonucunda, yeni başlayan ve 21 hafta vücut geliştiren sporcuların %5.6, düzenli spor yapan ve 8 hafta vücut geliştiren sporcuların ise çok daha az kas oranlarını arttırdıkları görüldü.

Bu araştırmayla beraber elde edilen veriler 1 ayda ne kadar kas yapabileceğinizi anlatma konusunda biraz yetersiz olsa da, yeni başlayan sporcuların kısa vadede daha çok kas geliştirebileceğini söyleyebiliriz.

Yazının buraya kadar olan kısmını özetlemek gerekirse, 1 ayda ne kadar kas yapılabilir konusu gerçekten muamma. Ancak kas yapmaya yeni başlayan birisiyseniz, daha önceden antrenman deneyimi olan kişilere oranla daha kısa süre içinde fark edilir boyutta kas yapabileceğinizi söylemek pek de yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir:   Hangi Kardiyo Daha Çok Yağ Yakar?
1-ayda-kas-yapmak
1 Ayda Kas Yapmak

Kas Yapmaya Nasıl Başlanır?

1 ayda ne kadar kas yapılabilir sorusunun cevabını bulmak için bu sayfaya geldiyseniz, siz de kısa sürede kas geliştirmek istiyorsunuz demektir ancak bunu etkileyen birkaç önemli faktör var. Şimdi bunları inceleyeceğiz.

Direnç Egzersizi

En kısa sürede kas geliştirmenin sırrı, direnç egzersizi yapmaktan geçer.  Squat, Bench Press, Deadlift, Overhead Press gibi hareketler bileşik hareketler olarak anılır ve bu hareketler, birden fazla kas grubunu aynı anda çalıştırır. Böylece daha verimli bir antrenman geçirirsiniz ve kas gelişimini en üst seviyede tutarsınız.

Bileşik hareketlere ek olarak, izole hareketler de eklemelisiniz. Bunlar, belirli kas gruplarını hedeflemek için yapılan hareketlerdir. Bu hareketler bileşik egzersizlerin aksine,  bir kas grubunu hedef alarak maksimum uyarım ve büyüme potansiyeli sağlar.

Nihâyetinde antrenman programı oluşturmak için tecrübeniz yoksa, Fitness Türkiye ekibinden ücretsiz bir şekilde yardım isteyebilir ya da tanıdığınız bir eğitmenden yardım alabilirsiniz.

Doğru Beslenme

En erken şekilde kas geliştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri de doğru bir şekilde beslenmektir.

Günlük olarak almanız gereken kalori miktarını bilmeli, hatta harcadığınız enerji miktarını bile ortalama olarak bilmelisiniz. Vücut şeklinize göre Dirty Bulk mı yoksa Clean Bulk mı yapmalısınız bunu belirlemeli ve buna göre yüksek kalorili ya da daha düşük kalorili bir diyet programı hazırlamalısınız.

Uzmanlar, kilogram başına vücut ağırlığının 1.5-2 gram protein alınmasını önerir ancak bu tabii ki oldukça değişkendir. Ne kadar protein almalısınız bilmiyorsanız bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz.

Kas Yapmak İçin Gereken Diğer Konular

Kas geliştirmek için gereken en önemli faktörlerden diğeri ise, bir antrenmanı ne kadar sürede tamamladığınızdır. Bunun yanındaki diğer faktörler ise, yaşınız ve cinsiyetinizdir.

İlginizi Çekebilir:   Alkol ve Kas Gelişimi İlişkisi

Her şeyi bir kenara bırakırsak, en önemli şey ise SABIR’dır. Vücut geliştirmek istiyorsanız her şeyden önce sabırlı biri olmak zorundasınız.

Bu yazıda size 1 ayda kas yapılabilir mi sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu konu hakkında farklı bir sorunuz varsa hemen aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
2 Yorum

2 Yorum

  1. Anonim

    18 Şubat 2022 at 20:12

    Önceden spor yapılıyorsa bence 1 ayda güzel kas yapılabilir

  2. Anonim

    23 Şubat 2022 at 08:35

    Geçmişin varsa bile çok az yapabilirsin kas herhalde

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.