fbpx
antrenman-öncesi-beslenme

Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Antrenman Öncesi ve Antrenman Sonrası Beslenme nasıl olmalıdır? Protein ne alınmalı? Karbonhidrat ne zaman alınmalı? Sporcu Beslenmesi hakkında her şey!

Antrenmanınızı bitirir bitirmez, hemen bir Protein Tozu içmezseniz, her şeyinizi kaybedeceğinizi hatta öleceğinizi düşünebilirsiniz. Bu, Supplement endüstrisinin işidir. Bu yazıda antrenman öncesi ve sonrası beslenme nasıl olmalı ve daha birçok şeyi bulabileceksiniz.

Bu besin takviyeleri, elbette antrenman sonrası veya öncesi beslenmenizde yer alabilir. Ancak bundan çok daha önemli olan faktörler var. Kalori ve makrolar gibi.

Antrenman öncesi ve antrenman sonrası beslenme nasıl olmalı makalesi, size bu konuda yardımcı olacaktır. Dilerseniz başlayalım.

Sporcu Beslenmesi

Antrenman öncesi, antrenman sonrası ve tüm gün uyduğunuz beslenme programına kısaca sporcu beslenmesi diyoruz. Spor salonu hocalarının büyük çoğunluğu için, antrenmandan hemen sonra karbonhidrat ve protein HEMEN alınır. Bu besinlerin amacı;

 • Vücudunuzun enerji depolarına yakıt ikmali yapmak.
 • Kas onarımı ve büyümesini teşvik etmek.
 • Kas kütlesinin azalması (yıkımı) önlemek.

Genel antrenman öncesi beslenme kuralı, antrenmandan 1-2 saat önce ve antrenman sonrası beslenme kuralı, antrenman bittikten 2 saat içine besin almaktır. Ne kadar erken o kadar iyi.

Bunlar gibi katı kurallara uyup uymama konusunda bazı tartışmalar var. Peki en verimli antrenman öncesi beslenme nasıl olur? Buna bakacağız.

Antrenman Öncesi Beslenme Nedir?

Antrenman öncesi beslenme, antrenmana başlamadan önce yediğiniz veya içtiğiniz öğündür. Genellikle antrenmandan 1-2 saat önce tüketilir.

Antrenman öncesi beslenme, verimli bir antrenman yapmak için ihtiyacınız olan yakıtı sağlamak için önemlidir. Antrenman öncesi beslenme önemli mi diye merak edenler için cevaplayalım;

 • Antrenman esnasında kaslardaki glikojenin tükenmesini önler.
 • Antrenman esnasında enerji düşüklüğüne engel olmak.

Bu faydaları elde etmek için antrenman öncesi yemeğinizi karbonhidrat ve protein karışık yapmayı tercih edebilirsiniz. Antrenman öncesi beslenme olarak içenler veya yiyenler olur. Bunu şuna göre ayarlayın. Eğer antrenmana başlamak için az bir vaktiniz varsa sadece için. Bu antrenman esnasında şişkin bir karını engeller. Daha fazla vaktiniz varsa yemeyi tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Yürüyerek Kilo Verilir Mi? - Yürüyüş Yaparak Yağ Yakın

İlgili: Fitness Antrenmanı Öncesi Ne Yenmeli?
İlgili: Pre Workout Ürünleri Ne İşe Yarar? Pre Workout Zararlı Mı?

Antrenman Sonrası Beslenme Nedir?

Antrenman sonrası beslenme, antrenman bittikten sonra yediğiniz öğündür.

Genellikle, 2 saat içinde ancak tercihen antrenman bittikten 30-45 dakika sonra protein ve karbonhidrat ağırlıklı yemeniz önerilir.

Antrenman sonrası beslenme, vücudunuzun iyileşmesine ve onarılması için çok önemlidir. Antrenman sonrası beslenme önemli mi diye merak edenler için cevaplayalım;

 • Kas ağrısı ve yorgunluğunun azalması.
 • Antrenmanda tüketilen kas glikojen depolarının yeniden doldurulması.
 • Kas protein sentezini arttırmak.

Bu yemeği nasıl tüketeceğiniz size kalmış. Bazı insanlar antrenman sonrası için yemeklerini daha çok içmeyi tercih ediyorlar. Özellikle ilk olarak Whey Protein Tozu tüketiyorlar. Ancak antrenman sonrası yemek yemek de oldukça kolay olacaktır. İçmek veya yemek birbirinden daha iyi değildir.

İlgili: Protein Nedir? Neden Protein’e İhtiyaç Duyarız?

10 Yorum

 1. Deniz Cevapla

  Antrenman öncesi ve sonrası beslenme, antrenman sürecinin en önemli parçalarından biri sanırım. En yüksek verim için bu konuya mutlaka dikkat etmek gerek.
  Detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

 2. Mehmet Cevapla

  antrenman öncesi beslenme yapmanın önemi ve antrenman öncesi beslenme hakkında detaylıca bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Bu bilgiler oldukça işime yarayacak

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Hem antrenman öncesi hem de antrenman sonrası beslenme çok önemlidir ve burada olabildiğince anlaşılır bir şekilde bunu size aktarmaya çalıştık. Umarız ki, bu makale sizin faydanıza olmuştur. Antrenman beslenmesi hakkında daha fazla makale için bizi takip etmeye devam edin! 🙂

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Çok yakında Fitness hakkında daha fazla makale sizinle olacak. Bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.