Connect with us

Beslenme

Cheat Meal Nedir? Cheat Meal Ne İşe Yarar?

cheat meal nedir

Cheat Meal hakkında biraz konuşmamız gerekiyor. Bu konu Fitness ile ilgilenenler için büyük önem arz ediyor. Hepimiz ara sıra Cheat Meal yapıyoruz, bunu inkâr edemeyiz. Peki iyi bir şey mi yapıyoruz? Arada sırada Cheat Meal yapmak iyi bir şey mi yoksa Cheat Meal zararlı mı? Her neyse, bu konuya değineceğiz ancak önce Cheat Meal nedir, ne değildir bundan bahsedelim.

Cheat Meal Nedir?

Cheat Meal, kalori açığı bıraktığınızda yaşayacağınız yan etkileri gidermeye yardımcı olmak için planlanan bir FAZLALIKTIR. Kulağa hoş geldiğini biliyoruz. Ancak, gerçekte stresli bir günün sonunda sarhoş olmaya daha çok benziyor.

Bunu yaparken kendinizi iyi hissediyorsunuz. Ancak ertesi gün b*k gibi ve eskisinden daha fazla problemle uyanıyorsunuz. Tüm sözde faydalar sorun hâline geliyor ve hafta boyunca bunu dert ediyorsunuz. Hafta sonu ise yine bir Cheat Meal yapma zorunluluğu hissediyorsunuz.

Her şey bildiğiniz gibi. Cheat Meal veya Cheat Day, ne istersen yiyebileceğini vaat ediyor. Pizza, hamburger, çikolata, tatlılar ve çok daha fazlası. Bunları yemenin karşılığında;

 • Metabolizmanızı sıfırlayabilirsiniz. (Belki)
 • Açlık modundan uzaklaşabilirsiniz.
 • Diyet zorluklarından zihinsel bir mola verebilirsiniz.

Bu harika görünse de, diyetten kopmak değil, aslında daha çok gerçeklikten kopmaktır.

Cheat Meal hakkında yanlış bilinen bir detay daha var. Bilindiği gibi bu öğünler, metabolizmanızı sıfırlamıyor. Bunun yerine hormonal dengeyi geri yüklüyorlar. Bu da iyi olsaydı, harika olurdu.

İpucu: Bunu yapmakta pek de başarılı değiller!

Dirty Bulk yapan Fitness sporcuları daha sık bunu yapabilirler ancak özellikle definasyon dönemindeyseniz bunu asla önermiyoruz. Daha önce Dirty Bulk yapmak hakkında bir şeyler anlatmış, faydaları ve zararlarından bahsetmiştik. Bağlantıya tıklayarak bunu da okuyabilirsiniz. Böylelikle, Dirty Bulk ve Cheat Meal arasındaki ilişkiyi öğrenebilirsiniz.

Kısacası şunu söylemek istiyoruz: Hacimlenmek isteyenler kaçamak öğünlerden rahatsız olmayacaktır çünkü Cheat Meal yaparak daha da hacimlenebilirler. (Her ne kadar yağlanacak olsalar da.) Ama siz, kaliteli bir diyet geçirme hedefindeyseniz bunu kesinlikle yapmayın.

Cheat Meal Sonrası

İnsanların neden Cheat Meal önerdiğini anlamak için sizi önce Leptin ve Ghrelin ile tanıştırmam gerekiyor. Leptin ve Ghrelin, vücutta bulunan ve açlık uyumunu sağlamak için birlikte çalışan hormonlardır.

Leptin, yemekten sonra kendinizi doygun hissetmenizi sağlar.

Ghrelin, yemek yemediğinizde aç hissetmenizi sağlar.

Kalorileri alırken bu hormonlar kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Çok az veya çok fazla yemenizi engeller. Bununla birlikte; kalori açığı bıraktığınızda, yani kilo verdiğiniz zaman, vücudunuz Leptin miktarını azaltarak yanıt verir. Bu gerçekleştiğinde, Ghrelin devreye girer.

Bu, daha sık aç hissetmenizi sağlar ve yemek yedikten sonra daha az memnun hissedersiniz. Vücudunuz size komplo kuruyor! Ama bekleyin. Cheat Meal yapmak zaten bu durumu düzeltmek için değil miydi? Okumaya devam edin. 🙂

Cheat Meal Ne İşe Yarar?

 • Leptin seviyelerini geri yükleme
 • Açlığı azaltmak
 • Metabolizma hızını arttırmak

Sorun şu ki, Cheat Meal yapmak Leptin seviyenizi yükseltmenin en iyi yolu değil. Cheat Meal yapmayı sevdiğinizi biliyoruz ama onlar sizin için pek de iyi değil.

Fitness Türkiye olarak, size Cheat Meal yapmanın zararlarından ve neden bu kaçamak öğünlerinden uzak durmalıyız ondan bahsedeceğiz. Uzun bir makale olacağı için Cheat Meal nedir tadındaki mini başlığı burada sonlandırıyoruz. Cheat Meal zararları hakkında bilgi edinmek için hemen aşağıdaki başlığı okuyun.

Cheat Meal hakkında bildiklerinizi paylaşmak veya soru sormak isterseniz hemen aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

*Yukarıda bahsettiğimiz Leptin ve Ghrelin hormonları hakkında bilimsel makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cheat Meal Zararları

Popüler inanışın aksine, kaçamak öğünler metabolizmanızı pek de hızlandırmaz. Evet, hızlandırır ancak düşündüğünüz kadar değil. Eğer buna güvenerek yapmak istiyorsanız yapmamalısınız zira yapacağınız tek şey vücudunuza bolca şeker, yağ ve karbonhidrat almak olacak.

Cheat Meal‘in en büyük zararı, bir alışkanlık hâline gelmesidir. Yemek yemeyi çok seviyorsanız ve hatta bir bağımlıysanız olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bir kereden bir şey olmak diyerek devamının geldiğini hepimiz biliyoruz.

Hepsi bir yana, haftada ya da ayda 1 kere Cheat Meal yapmak pek de zararlı değil ancak söylediğimiz gibi faydalı da değil. Sadece kendinizi şımartabilirsiniz. 🙂

İyi ve kendinizi şımarttığınız bir öğünden sonra şişkinlik hissetmeniz ve ani kilo artışı yaşadığınızı düşünmeniz oldukça normal bir durum. Telaş yapmayın, yağlanmadınız veya birden kaslarınız yok olmadı.

Cheat Meal zararları hakkında size aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
10 Yorum

10 Yorum

 1. Pingback: Refeed Day Nedir? (Karbonhidrat Yüklemesi) - Fitness Türkiye

 2. Pingback: Neden Dirty Bulk Yapmamalısınız? - Fitness Türkiye

 3. Pingback: Evde Full Body Antrenmanı (Spor Salonları Kapandı) - Fitness Türkiye

 4. Pingback: Intermittent Fasting Nedir? Intermittent Fasting Faydaları - Fitness Türkiye

 5. Aslıhan

  14 Eylül 2020 at 22:52

  Mükemmel bir yazıydı… Cheat meal hakkında okuduğum en iyi yazı

  • Fitness Türkiye

   14 Eylül 2020 at 23:00

   Merhaba. Yorumunuz için çok teşekkürler. Diğer yazılarımıza da mutlaka göz atın. 🙂

 6. Anonim

  31 Ocak 2021 at 20:08

  teşekkürler böyle bir blog açtığınız için. çok faydalı bilgiler içeriyor. acaba veganlar için de bir şeyler yazabilir misiniz?

  • Fitness Türkiye

   1 Şubat 2021 at 12:00

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Elbette yazarız. En kısa zamanda 🙂

 7. Anonim

  7 Şubat 2021 at 10:30

  Cheat meal dediğinize göre çok zararlı… Yapmayalım o zaman

 8. Anonim

  1 Nisan 2021 at 09:37

  Ne makaleydi ama…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version