Site icon Fitness Türkiye

Ekipmansız Full Body Antrenmanı (10 Dakika)

ekipmansız-full-body

ekipmansız-full-body

Ekipmansız Full Body antrenmanı, evde kas geliştirmek veya yağ yakım makinesine dönüşmek isteyenler için oldukça idealdir. Daha önceki yazılarımızda Full Body yapmanın metabolizmayı hızlandırdığını ve böylelikle daha hızlı yağ yakımı gerçekleşeceğini size anlatmıştık. Hatta bu konu hakkında bilgilenmek isteyenleri ve merak edenleri şöyle alalım: https://fitnessturkiye.net/metabolizmayi-hizlandiracak-hiit-kardiyo-hareketleri/

Evde Full Body antrenmanı yapmak hatta bunu sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapmak istiyorsanız bu yazıyla birlikte bunu başaracaksınız. Antrenmana geçmeden önce size Full Body yapmanın faydalarından bahsedeceğiz.

Full Body Antrenmanı Faydaları

  1. Zindeliğinizi geliştirir.
  2. Büyük kas gruplarını harekete geçirir.
  3. Kalp atış hızını yükseltir ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.
  4. Beyinsel fonksiyonları geliştirir. (Dikkat vb.)

Fiziksel ve zihinsel olarak zinde kalmak için her gün evde Full Body programını uygulayabilir ve gün içinde daha zinde olabilirsiniz.

Bu antrenmanı yapmak için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok. Evde sadece kendi ağırlığınızla yapabilirsiniz ve toplam 10 dakika sürecek.

Ekipmansız Full Body Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Ekipmansız Full Body antrenmanındaki her bir egzersizi 50/10 oranında yapın. Yani 50 saniye yoğun bir çaba gösterin ve 10 saniye dinlenin. Tüm bunları toplam 3 set olarak yapın.

En iyi sonucu alabilmek için çok yoğun bir çaba göstermeniz gerekiyor. Tamamen kendinizi tüketin. Sahip olduğunuz tüm enerjiyi harcayın. Yeni başladıysanız dinlenme süresini daha da uzun tutabilirsiniz ancak yeniyseniz bile kendinizi tüketmeye çalışın.

Geçtiğimiz aylarda Koronavirüs sebebiyle spor salonları kapanmıştı ve yine form korumak için evde Full Body antrenmanı hazırlamıştık. O yazıda vermiş olduğumuz program biraz daha basit çünkü sadece güncel formu korumak için hazırlanmıştı. Daha temel bir başlangıç yapmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz: https://fitnessturkiye.net/evde-full-body-antrenmani-spor-salonlari-kapandi/ (Ekipmansızdır.)

Ekipmansız Full Body Antrenman Programı

Flat Out Burpees

Burpees, hızlı ve yoğun bir egzersizdir.

Skier ABS

Bu egzersizle beraber kalp atış hızınızı yükseltin ve karın kaslarınızı çalıştırın. (Tamamını!)

Touchdown Lunges

Saniyeler içinde yanmaya başlayacağınız mükemmel bir hareket. Yeni başlayanlar Backward Lunges yapabilirler.

Push-Up Shoulder Taps

Üst vücudunuzu harika bir biçimde çalıştırır ve dengenizi geliştirir. Yeni başlayanlar Knee Push-Ups versiyonunu kullanabilirler.

180 Jump Squats

Bu 10 dakika süren ekipmansız Full Body antrenmanını 180 Jump Squat ile bitirin.

Evde Spor Yapmak İşe Yarar Mı?

Spor yapmakta zorlanacağınız dönemlerde iki hareket yapmak, hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Evde 10 dakikalık antrenman programı yapmak minimum ve orta düzey etkili programlardır ve oldukça faydalıdır.

Evde spor yapmak, özellikle ekipmansız spor yapmak belki bir spor salonunu size aratacaktır ve spor salonundaki antrenmanınız kadar sert geçmeyecektir ancak yatmaktan daha iyidir. Ayrıca, uzun vadede birçok faydasını da görebilirsiniz.

Kaliteli bir ekipmansız Full Body antrenmanı arıyorsanız kesinlikle bu programı tüm enerjinizle deneyin ve program hakkında ne düşündüğünüzü hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazın! Ayrıca merak ettiğiniz şeyleri de sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bu makaleyi hazırlarken https://www.runtastic.com sitesinden yardım alınmıştır.

Exit mobile version