Connect with us

Supplementler

Vücut Geliştirme İçin En İyi Supplementler

en-iyi-supplement-hangisi

Vücut geliştirme için en iyi Supplementler yazısına başlamadan önce şunu belirtelim. Supplementler bir sihir değildir ve bir anda uyandığınızda sizi daha büyük göstermeyecek. Mutfakta ve spor salonunda ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu Supplementler size bir fayda sağlamaz.

Ancak bazı kurallara uyarsanız, hayalinizdeki fiziğe ulaşmak için harcadığınız zaman ve çabadan daha fazla yararlanmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaklar.

Bu uyarıları da yaptığımıza göre en iyi Supplement hangisi diye merak edenleri ve bizden Supplement önerisi isteyenleri şöyle alalım.

En İyi Supplementler

Protein Tozu (Whey Protein)

“Daha hızlı kas geliştirmek istiyorsan, biraz protein tozu kullanmalısın.” Bu muhtemelen duyduğunuz ilk tavsiyelerden biridir. Ve aslına bakarsanız tamamen yanlış. Protein tozu, kasları daha hızlı oluşturmanıza doğrudan yardımcı olmaz. Tüm yiyecekler, tek başına ihtiyacımız olan her şeyi bize verebilir. Ancak her zaman yemek yapma konusunda sıkıntılar çekilir. Bu konuda bize protein tozları yardımcı olurlar.

Peki protein tozu ne zaman kullanılır? Eğer iyi beslenemediğinizi düşünüyorsanız protein tozu kullanabilirsiniz. Genellikle karbonhidrat ve yağ oranları çok düşük olur. Ayrıca, gram başına fiyat analizi yaparsak da yemeklerden daha hesaplı olabiliyor. Bu nedenle insanlar kolaya kaçıp protein tozu kullanırlar. Bu konuda muhtemelen herkes en iyi protein tozu hangisi diye merak ediyordur. Buna mantıklı bir cevap vermek gerekirse, en iyi protein tozu Whey İzole Protein tozudur. Diğer Whey proteinlere göre daha hızlı sindirilir ve mide ağrısı çekmezsiniz. Ayrıca %90 protein içerirler ve bu da minimum katkı maddesi ve daha çok saf protein demektir. Ayrıca, Lösin bol oranda bulunur ve Fitness antrenmanı sonrası birinci tercihiniz olabilir.

Protein tozunun zararlı oluşu da çok tartışılan bir konudur. Bilimsel araştırmalarla desteklediğimiz yazımızı okuyarak siz de protein tozu zararlı mı konusunu öğrenebilirsiniz: https://fitnessturkiye.net/protein-tozu-zararli-mi/

Kreatin

Bugün bütün Supplementler arasında Kreatin en iyi supplement olarak öne çıkıyor. Bütün sporcu takviyeleri arasında hakkında en çok araştırma yapılan besin takviyesi Kreatin’dir. Kreatin hakkında yüzlerce bilimsel makale vardır ve Kreatin faydaları hakkında şunları söyleyebiliriz:

  1. Daha hızlı kas yapmanızı sağlar.
  2. Güçlenmenizi sağlar.
  3. Anaerobik dayanıklılığı arttırır.
  4. Kas onarımını arttırır.

Buradaki faydalar bir yana, bunu doğal ve güvenli bir şekilde yapmaktadır. Kreatin; vücutta üretilen et, yumurta ve balık gibi gıdalarda bulunan bir moleküldür. L-Arginin, Glisin ve L-Metionin amino asitlerinden oluşur ve antrenman performansınızı arttırır. Yapılan araştırmalar, Kreatin’in kas hücrelerindeki su içeriğini arttırdığını gösteriyor.

Kreatin Nedir?

Yani Kreatin su tutar mı meselesine de buradan bir göz kırpalım. Kreatin’in su tutması, kaslarınızı daha büyük gösterir ve kas büyümesiyle ilgili çeşitli faktörleri olumlu yönde etkiler.

Beta Alanine

Beta Alanin görevleri arasında fiziksel dayanıklılık yatıyor. Beta-Alanin, uzun süreli egzersizlerde yorgunluğunuzu azaltır ve son setinizde formunuzu bozmak zorunda kalmazsınız. Beta-Alanin ve kas büyümesi meselesine gelince, Beta-Alanine kullanan ve kullanmayan insanlar arasında yapılan araştırmalara göre, kullananların kas oranlarının nispeten daha hızlı büyüdüğüne rastlandı. Yani; aynı diyet türlerini, aynı takviyeleri ve aynı antrenmanı yapmalarına rağmen, Beta-Alanine kullananlar daha hızlı gelişti. Bu etkinin antrenman performansını arttırdığı için olduğu düşünülmemelidir. Bunun neden olduğunu henüz bilimsel araştırmalar desteklemiyor ancak Beta-Alanin kullananlar daha hızlı gelişiyor.

Vücut geliştirme için en iyi Supplementler konusunu burada kapatıyoruz. Çok yakında Supplementler hakkında çok daha fazla makale burada olacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Merak ettiğiniz her şeyi hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Fitness Türkiye ekibi tarafından titizlikle cevaplanacaktır.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
3 Yorum

3 Yorum

  1. Pingback: Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? - Fitness Türkiye

  2. Pingback: Kreatin Saç Döker Mi? - Bilimsel Kanıtlarıyla Kreatin - Fitness Türkiye

  3. Pingback: Pre Workout Ürünleri Ne İşe Yarar? - Türkçe Fitness Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır. 

Exit mobile version