fbpx
ne-kadar-kardiyo-yapılmalı

Ne Kadar Kardiyo Yapılmalı?

Her gün kardiyo yapılır mı? Kardiyo egzersizleri arasında hangisi daha iyi? HIIT kardiyo ve LISS kardiyo arasındaki farklar ne?

Kardiyo egzersizi yapmadan da yağ yakımı olacağı bilimsel bir gerçek. Enerji dengesi denkleminin kurallarına bakacak olursak, kardiyo yapsanız da yapmasanız da kalori açığı bırakarak da kilo vermeniz mümkün. Peki ne kadar kardiyo yapılmalı? Her gün kardiyo yapmalı mıyız? Kardiyo yapmanın faydaları veya zararları neler? İşte hepsinin cevabı burada!

Kardiyo yapmak 2 temel şeyle yararlı olabilir.

  • Kalori açığında daha fazla yemek yemenize izin vermek.
  • Vücut yağ kaybına yardımcı olmak.

Bu faydaları elde etmek için ne kadar kardiyo yapılmalı, buna cevap arıyoruz. İki seçeneğimiz var. LISS kardiyo yapmak ve HIIT kardiyo yapmak. Bu iki seçenek arasından bir sonuca vardığımızda her gün veya haftada bir kez kardiyo yapmak konusunda bir sonuca varacağız.

LISS Kardiyo Nedir?

Liss kardiyo; vücudu çok fazla yormadan kalori yakmak için, genellikle yaklaşık bir saat uzunluğunda aktivite yapmaktır. Yürüyüş, koşu veya bisiklete binme Liss kardiyo yapmak olarak sayılabilir.

HIIT Kardiyo Nedir?

Hiit kardiyo (Veya direkt Hit kardiyo), kısa süreli Sprint veya diğer anaerobik aktiviteleri patlayıcı kuvvet ile yapmaktır. Genellikle 10 ve 30 dakika arasında değişir Hiit kardiyo.

Liss kardiyo ve Hiit kardiyo arasındaki farklar hakkında yapılan bir araştırma; Hiit kardiyo yapmanın, toplam vücut yağı, deri altı, bacak ve gövde yağında önemli azalmalar sağladığını buldu. Bu araştırmaya da yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda düzenli Hiit kardiyo yapmak, insülin direncini önemli ölçüde düşürür. İskelet kası yağ oksidasyonunun artmasına ve glikoz toleransının artmasına neden olan bir adaptasyon ile sonuçlanır.

Sonuç olarak, hiit kardiyo yapmak, liss kardiyo yapmaktan hem daha kısa sürüyor, hem daha çok kalori yaktırıyor, hem de vücudumuz daha dirençli hâle geliyor.

İlginizi Çekebilir:   HIIT Kardiyo Nedir? Faydaları ve Zararları

Hızlı bir şekilde yağ yakmak isteyenlere kesinlikle HIIT kardiyo yapmalarını tavsiye ediyoruz. Kardiyo hakkında daha fazla araştırma çok yakında Fitness Türkiye sayfasında olacak. Bizi takip etmeye devam edin.

Hiit kardiyo, Liss kardiyo veya herhangi bir şey hakkında sorunuz varsa hemen aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz Hiit kardiyo hakkında araştırmaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yakında kardiyo çeşitleri ile ilgili bilgiler içeren makaleler gelecek.

5 Ping & Geri Dönüş

  1. Pingback: HIIT Kardiyo Nedir? Faydaları ve Zararları - Fitness Türkiye

  2. Pingback: Hızlı Kilo Vermek İçin İpuçları - Fitness Türkiye - Türkçe Fitness Rehberi

  3. Pingback: Kadınlar Ağırlık Çalışmalı Mı? - Fitness Türkiye - Türkçe Fitness Rehberi

  4. Pingback: Karın Kası Nasıl Yapılır? (En Hızlı Yolu) - Fitness Türkiye

  5. Pingback: Metabolizmayı Hızlandıracak HIIT Kardiyo Hareketleri - Fitness Türkiye

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.