Connect with us

Antrenman

Deadlift Ağırlığını Arttırmanın Yolları

deadlift ağırlık arttırmanın yolları

Deadlift, Squat dahil olmak üzere diğer tüm hareketlerden daha fazla kas çalıştırmanızı sağlayan bir bileşik harekettir. Hem üst hem de alt gövdeyi tek bir harekette çalıştıran gerçek bir egzersiz canavarıdır ve Fitness & Vücut Geliştirme yapanların en çok tercih ettiği güç arttırma hareketlerinden biridir.

Bileşik hareket demişken, bileşik hareket nedir diye merak ediyorsanız sizi hemen şöyle alayım: https://fitnessturkiye.net/bilesik-ve-izole-hareket-nedir/

Duruşu iyileştirmek, güçlenmek, kas geliştirmek ve hatta yağ kaybına yardımcı olmak için kullanılabilir. Doğru bir şekilde yapıldığında tamamen güvenlidir.

Deadlift ağırlığını arttırmak, gücünüzü arttırmayı ve daha iyi bir fiziğe sahip olmanızı sağlar. Bunun yanı sıra, daha fazla ağırlık kaldırmak müthiş bir his verir.

Deadlift Ağırlık Arttırmak İçin Öneriler

Yukarıda anlattığımız faydaları da göz önünde bulundurursak, Deadlift ağırlığını arttırmak oldukça önemlidir. İşte sizin için Deadlift ağırlığını arttırmanın yolları.

Farklı Tutuşlarla Test Edin

Deadlift’i 2 farklı şekilde yapabilirsiniz.

  • Standart tutuş
  • Karışık tutuş

Standart Deadlift tutuşu, başlangıç için harikadır ancak ciddi bir güç oluşmaya başladığında yetersiz kaldığını göreceksiniz. Bunun yerine karışık tutuş yapmanız gerekecek. Size tavsiyemiz, ısınma setlerinde veya hafif ağırlıkta Deadlift yaparken standart tutuş kullanın. Ancak kaldırdığınız ağırlık artmaya başladığında ve karışık tutuş yapın. Alttaki görsel size standart ve karışık tutuş hakkında bilgi verecek.

deadlift tutuş
Deadlift Bar Tutuş Şekilleri (Stronglifts.com)

Daha Sık Deadlift Yapın

Güç bir beceridir. Onu daha da iyi hâle getirmek için, her şeyde olduğu gibi pratik yapmanız gerekmektedir. Deadlift, istisna değildir, bu nedenle şu anda yalnızca haftada bir kez Deadlift yapıyorsanız, biraz daha pratik yapmak için Deadlift sıklığını arttırın. Haftada 2 veya 3 kere yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Yeni Başlayanlar İçin Fitness

Ağırlık Kemeri Kullanın

Ağırlık kemeri, çok sık kullanılan bir şey değil. Spor salonlarında çok nadiren kullanılır. Ama siz kullanın. Yapılan bazı araştırmalar, ağırlık kemerinin dengeyi arttırdığını ve omurga yükünü azalttığını göstermektedir. Ağırlık kemerleri yükü azalttığına göre, kullanarak daha fazla ağırlık kaldırabilir hatta daha fazla tekrar çıkarabilirsiniz.

Hangi Varyasyonun Sizin İçin En İyi Olduğunu Öğrenin

İyi bilinen ve son derece popüler olan geleneksel Deadlift’in yanı sıra, keşfetmeye değer birkaç başka Deadlift varyasyonu var. Esnekliğinize, hareketliliğinize, deneyiminize ve birkaç şeye bağlı olarak olarak bazı Deadlift varyasyonlarının sizin için diğerlerinden daha kolay olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Farklı varyasyonlara bir göz atalım:

  • Sumo Deadlift
  • Trap Bar Deadlift
  • Romain Deadlift

Yukarıdaki üç Deadlift türüyle beraber birkaç farklı varyasyon daha var ancak burada sıraladıklarımızı da deneyerek uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Antrenmana Deadlift İle Başlayın

Yapılan birkaç araştırma, antrenmanın sonundaki hareketlerin daha verimsiz geçtiğini söylüyor. Bu nedenle, ağırlık antrenmanının başında Deadlift yapın. Bu, bara daha düzenli ağırlık eklemenize yardımcı olacaktır.

Deadlift ağırlığı, burada anlattığımız yöntemlerle ve daha birçok şekilde arttırılabilir. Şimdilik Deadlift ağırlığını arttırmanın yolları başlığını burada noktalıyoruz. Buradaki önerilerle beraber daha iyi Deadlift yapacağınıza eminiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.