Connect with us

Antrenman

Ekipmansız Full Body Antrenmanı (10 Dakika)

ekipmansız-full-body

Ekipmansız Full Body antrenmanı, evde kas geliştirmek veya yağ yakım makinesine dönüşmek isteyenler için oldukça idealdir. Daha önceki yazılarımızda Full Body yapmanın metabolizmayı hızlandırdığını ve böylelikle daha hızlı yağ yakımı gerçekleşeceğini size anlatmıştık. Hatta bu konu hakkında bilgilenmek isteyenleri ve merak edenleri şöyle alalım: https://fitnessturkiye.net/metabolizmayi-hizlandiracak-hiit-kardiyo-hareketleri/

Evde Full Body antrenmanı yapmak hatta bunu sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapmak istiyorsanız bu yazıyla birlikte bunu başaracaksınız. Antrenmana geçmeden önce size Full Body yapmanın faydalarından bahsedeceğiz.

Full Body Antrenmanı Faydaları

 1. Zindeliğinizi geliştirir.
 2. Büyük kas gruplarını harekete geçirir.
 3. Kalp atış hızını yükseltir ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.
 4. Beyinsel fonksiyonları geliştirir. (Dikkat vb.)

Fiziksel ve zihinsel olarak zinde kalmak için her gün evde Full Body programını uygulayabilir ve gün içinde daha zinde olabilirsiniz.

Bu antrenmanı yapmak için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yok. Evde sadece kendi ağırlığınızla yapabilirsiniz ve toplam 10 dakika sürecek.

Ekipmansız Full Body Antrenmanı Nasıl Yapılır?

Ekipmansız Full Body antrenmanındaki her bir egzersizi 50/10 oranında yapın. Yani 50 saniye yoğun bir çaba gösterin ve 10 saniye dinlenin. Tüm bunları toplam 3 set olarak yapın.

En iyi sonucu alabilmek için çok yoğun bir çaba göstermeniz gerekiyor. Tamamen kendinizi tüketin. Sahip olduğunuz tüm enerjiyi harcayın. Yeni başladıysanız dinlenme süresini daha da uzun tutabilirsiniz ancak yeniyseniz bile kendinizi tüketmeye çalışın.

Geçtiğimiz aylarda Koronavirüs sebebiyle spor salonları kapanmıştı ve yine form korumak için evde Full Body antrenmanı hazırlamıştık. O yazıda vermiş olduğumuz program biraz daha basit çünkü sadece güncel formu korumak için hazırlanmıştı. Daha temel bir başlangıç yapmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz: https://fitnessturkiye.net/evde-full-body-antrenmani-spor-salonlari-kapandi/ (Ekipmansızdır.)

İlginizi Çekebilir:   Deadlift Ağırlığını Arttırmanın Yolları

Ekipmansız Full Body Antrenman Programı

Flat Out Burpees

Burpees, hızlı ve yoğun bir egzersizdir.

Skier ABS

Bu egzersizle beraber kalp atış hızınızı yükseltin ve karın kaslarınızı çalıştırın. (Tamamını!)

Touchdown Lunges

Saniyeler içinde yanmaya başlayacağınız mükemmel bir hareket. Yeni başlayanlar Backward Lunges yapabilirler.

Push-Up Shoulder Taps

Üst vücudunuzu harika bir biçimde çalıştırır ve dengenizi geliştirir. Yeni başlayanlar Knee Push-Ups versiyonunu kullanabilirler.

180 Jump Squats

Bu 10 dakika süren ekipmansız Full Body antrenmanını 180 Jump Squat ile bitirin.

Evde Spor Yapmak İşe Yarar Mı?

Spor yapmakta zorlanacağınız dönemlerde iki hareket yapmak, hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Evde 10 dakikalık antrenman programı yapmak minimum ve orta düzey etkili programlardır ve oldukça faydalıdır.

Evde spor yapmak, özellikle ekipmansız spor yapmak belki bir spor salonunu size aratacaktır ve spor salonundaki antrenmanınız kadar sert geçmeyecektir ancak yatmaktan daha iyidir. Ayrıca, uzun vadede birçok faydasını da görebilirsiniz.

Kaliteli bir ekipmansız Full Body antrenmanı arıyorsanız kesinlikle bu programı tüm enerjinizle deneyin ve program hakkında ne düşündüğünüzü hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazın! Ayrıca merak ettiğiniz şeyleri de sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bu makaleyi hazırlarken https://www.runtastic.com sitesinden yardım alınmıştır.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
6 Yorum

6 Yorum

 1. Pingback: Evde Full Body Antrenmanı (Spor Salonları Kapandı) - Fitness Türkiye

 2. Mustafa

  6 Ocak 2021 at 18:44

  Tesekkurler emeğiniz icin guzel paylasim olmus.

  • Fitness Türkiye

   6 Ocak 2021 at 19:44

   Teşekkür ederiz. Umarız işinize yarar.

 3. Kadın spor

  6 Ocak 2021 at 19:18

  Evde spor yapmak gerçekten çok iyi e evet spor salonlarını da ozledik özellikle ekipmansız spor yapmayi belki spor salonları açılırda spor yapabiliriz =/

 4. Burak

  7 Ocak 2021 at 21:27

  Güzel bir eğitim olmuş. Evde kendi başıma spor yaparken sizi örnek alacağım.

  • Fitness Türkiye

   7 Ocak 2021 at 23:38

   Teşekkür ederiz, iyi sporlar. 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.