Connect with us

Antrenman

İyi Bir Fitness Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

fitness-ayakkabi-secimi

Fitness, sağlıklı bir yaşamı önemseyen ve fit bir görünüme kavuşmak isteyen kişilerin en çok yaptıkları spor dalları arasında yer almaktadır. Fitness yaparken gerçekleştirmiş olduğumuz egzersizler, neredeyse bütün vücut kaslarımızın çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kemik ve kas sistemimizi güçlendiren bu egzersizler, daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmamız için oldukça önemlidir. Yapılan Fitness egzersizleri ile, kilo verme süreci hızlanır, duruş bozuklukları azalır, nefes alış verişimiz daha düzenli hale gelir, vücudumuzdan toksinler atılır, tansiyon ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskimiz azalır. Fitness yaparken daha çok verim alabilmek için elbiselerimiz ve seçtiğimiz Fitness ayakkabısı seçimi de büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda Fitness ayakkabısı nasıl olmalıdır tüm detayları ile paylaşacağız.

Nasıl Bir Fitness Ayakkabısı Seçimi Yapılmalıdır?

Özellikle Covid-19 gibi hastalıkların hayatımıza girmesiyle, birçok insan evlere kapanmak durumunda kaldı. Bu insanların daha az hareket etmelerine sebebiyet verdi. Bunun etkilerinden uzun vadede daha az etkilenmek için muhakkak Fitness, yüzme gibi tüm vücudumuzu çalıştıran spor dallarından birisini yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Sağlıklarını önemseyen her vatandaşımız bu kapanma sürecinin etkilerini azaltmak için spor yapmalıdır. Bu sporlardan en çok tercih edilenlerden bir tanesi olan antrenman yaparken, verimizi arttıracak ve herhangi bir sakatlanma riskini azaltacak bir fitness ayakkabısı seçimi ise oldukça önemlidir. Peki ama nasıl bir ayakkabı seçimi gerçekleştirmeliyiz? Hangi fitness ayakkabısı bize sağlıklı bir spor yapma olanağı tanır?

Fitness Ayakkabısı Ayağınıza Tam Oturmalıdır

Kuşkusuz diğer tüm ayakkabı çeşitlerinde olduğu gibi fitness ayakkabısı seçimi yaparken de ayağınıza tam oturan ayakkabılar seçilmelidir. Seçecek olduğunuz bu ayakkabı ayağınıza ne çok sıkı gelmeli, ne de çok bol olmalıdır. Ayaklarınız içinde rahat olmalıdır. Ayağınıza bol gelen veya çok sıkan ayakkabılar burkulma gibi çeşitli sakatlıkların riskini büyük oranda arttırmaktadır. Ayrıca ayak tarak kemiklerinizi ve kan dolaşımınızı da yanlış bir ayakkabı seçimi kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden ayağınızı güzelce kavrayan ve esnek bir yapıda olan fitness ayakkabısı modelleri tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:   Yeni Başlayanlar İçin Fitness

Hava geçirgenliği Önemli

Kaliteli fitness ayakkabılarını diğer spor ayakkabı çeşitlerinden ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi hava geçirgenliğidir. Fitness veriminizi en üst noktaya taşıyacak olan ayakkabılarda muhakkak nefes alma özelliği bulunmalıdır. Bu, özellikle eforlu zamanlarda ayakkabının içinde terleme sorununu ortadan kaldıracak ve çeşitli sağlık sorunlarının boy göstermesini engelleyecektir.

Kaymaz Tabanlı Ayakkabılar Tercih Edilmeli

Fitness yaparken sakatlanmaların önüne geçmek için güvenlik tedbirlerini almak büyük önem taşımaktadır. Birçok kişi sağlıklı bir yaşam için fitness yaparken https://fitnessturkiye.net/ olarak saymış olduğumuz bu maddelere dikkat etmemekte ve tabir yerinde ise kaş yaparken göz çıkarmakta, olası sakatlıkların önünü açmaktadırlar. Fitness ayakkabısının kaymaz tabanlı olması güvenliğiniz için büyük önem taşımaktadır. Özellikle yüksek ağırlıklı; dumbell, halter, ağırlık barları gibi ürünlerle spor yaparken ayaklarınızın güç dengesi daha da önem kazanmaktadır. Bu yüzden riski minimize etmek için kaymaz tabanlı fitness ayakkabılarını satın almalısınız.

fitness-ayakkabisi
Fitness Ayakkabısı – Fitness Türkiye

Vücut Isınızı Dengede Tutan Ayakkabılar Seçin

Fitness yaparken ayakkabının içi yaz aylarında aşırı ısınırken, kış aylarında da ısı oldukça düşmektedir. Yüksek kaliteye sahip bir fitness spor salonu ayakkabısı bu ısı dengesini kurabilmelidir. Fitness koşu ayakkabıları veya fitness yürüyüş ayakkabıları ayaklarınızı daima ideal bir sıcaklık derecesinde tutabilmelidir. Bunun neticesinde de; terleme, tahriş, su toplaması gibi sağlık sorunlarının önüne geçilebilir. Ayrıca ayakların ısı dengesinin kaybolması performans kaybını da önemli derecede etkilemektedir.

Fitness yaparken ayak sağlığı en önemli hususların başında yer almaktadır. Bu yüzden kaliteli diye betimleyebileceğimiz ve ayağınıza uygun ayakkabıları seçmelisiniz. Fitness Türkiye olarak sizlere yardımcı olmak amacıyla; Nike, Adidas, Asics, Kinetix, Reebok, Hummel, Lescon, Lotto, Lumberjack, New Balance, Puma, Skechers Slazenger gibi sayısız fitness ayakkabı markasının bulunduğu https://www.updigo.com/ web adresini önermek istiyoruz. Burada tavsiye olarak verdiğimiz tüm bilgilere uygun birçok modeli en ucuz satış fiyatları ile bulabilmeniz mümkün oluyor. Tamamı orijinal olarak bu ayakkabılar şirket politikası gereği oldukça düşük kar marjları ile satıldığı için tüketiciler yeni sezon ürünlerini çok uygun fiyatlara satın alma şansını yakalıyor.

İlginizi Çekebilir:   Bileşik ve İzole Hareket Nedir?

10 yıla yakın bir süredir vücut geliştirme ile ilgileniyorum. Spor Yöneticiliği mezunuyum. Fitness Türkiye için kaliteli ve bilimsel içerikler yazmak için buradayım.

Continue Reading
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.