Connect with us

Kategorisiz

Jinekomasti Nedir?

jinekomasti-nedir

Estetik ameliyatlar yalnızca kadınlara yönelik değil aynı zamanda birçok konudan şikayetçi olabilen erkeklere de çözümler sunar. Erkeklerde de aynı kadınlarda olabileceği gibi şekil bozukluğuna sahip büyük memeler görülebilir. Herhangi bir sağlık problemi yaratmayan ancak sosyal hayatta büyük sorunlar yaşatan bu duruma jinekomasti denir. Estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara, jinekomasti hakkında bilgi verdi.

Kadınların aksine erkeklerdeki meme organının bir işlevi bulunmaz. Memeler, erkek vücudunu yalnızca görüntü olarak tamamlar. Genellikle ergenlik döneminde alınan fazla kilolar ve artan östrojen hormonu ile meme bezleri büyür. İlerleyen yaşlarda daha önce olmamasına rağmen kullanılan ilaçlar, alkol tüketimi ve kilo değişimleri sonucunda da erkek memelerinde büyümeler ve sarkmalar meydana gelebilir. Tişört giyildiğinde kadın memesi gibi bir görüntü oluşur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen istenmeyen meme şekilleri de erkekleri sosyal hayatta rahatsız eder. Daha sonradan kilo verme ve egzersiz ile meme çevresindeki belirgin dokudan kurtulmak mümkün olmaz. Bu durumdan rahatsız olan erkek hastalarımızın jinekomasti ameliyatı ile meme çevresindeki istenmeyen dokudan kurtulmaları mümkündür.

Jinekomasti Evreleri

Genel olarak erkeklerde memelerin büyüme olayını ifade eden jinekomasti, dört ayrı evrede sınıflandırılır. Evreler, hastanın meme sarkma oranı ve meme alt çizgisi baz alınarak yapılır. Birinci evrede şekil bozukluğu belli olan meme büyüklüğü, sınırlı durumdadır ve deride herhangi bir sarkma veya gevşeklik görülmez. İkinci evrede memeler, kadın memesi görünümünü andırır ancak deride sarkma olmaz. Üçüncü evrede deri, cerrahi müdahalenin gerekebileceği ölçüde sarkıklığa sahiptir. Dördüncü evrede ise erkek memesi, sarkıklık ve büyüklüğüyle tamamen bir kadın memesi gibidir.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Memenin dokusu ve büyüklüğü, jinekomasti’de uyguladığımız tekniklere karar vermemizde önem taşır. Memenin büyüklüğü çok fazla olmadığı durumlarda özel liposuction yöntemi ile memedeki yağ dokusunun alınıp meme başının altından ay şeklinde bir kesi alınarak etkin bir sonuca ulaşmak mümkün olabilmektedir. Memenin büyüklüğünün ve sarkıklığının oldukça fazla olduğu durumlarda ise çözüm sadece jinekomasti ameliyatı ile mümkün olur. Bu ameliyat ise meme dokusu ve üzerindeki derinin birlikte alınıp meme başlarının da küçültülerek olması gerektiği yere yama yapılması ile gerçekleştirilir. Böylece istenilen şekildeki gibi düz ve belirgin olmayan memeler elde edilir.

İlginizi Çekebilir:   Spor Ayakkabı: Konforlu, Rahat ve Kaliteli Bir Dünya Sizleri Bekliyor

Yapılan işlem, jinekomastinin evrelerine göre değişir ve işlemin kapsamına göre lokal veya genel anestezi ile yapılır. Sadece liposuction tekniği kullanılacak olan hafif vakaların işlem süresinin kısa olmasıyla beraber, meme bezinin de küçültülmesi gereken vakalarda ameliyat süresi 50 ila 90 dakika arasındadır. Lokal anestezi yapılan hastalarımız aynı gün evlerine dönebilirken genel anestezi uygulanan hastalarımızın 1 gün hastanede kalması gerekir.

Jinekomasti’de İyileşme Süreci ve Sonrası

Ameliyat sonrasında hastalarımızın göğüs korsesi giymesi çok önemlidir. Kullanımı oldukça kolay olan bu korse, ilk dört hafta boyunca düzenli olarak giyilmelidir. Dört hafta tamamlandığında ise iki hafta boyunca ağır iş yaparken korse giyilmeye devam edilmelidir.

İlk zamanlarda ameliyat bölgesinde oluşabilecek hassasiyet, ağrı, morluk ve ödemler 2-3 günün ardından giderek azalmaya başlar. Ameliyattan 1 ay sonra hassas bölgede oluşabilecek çeşitli şikayetler, lenf drenaj masaj yöntemleriyle azaltılabilir ve iyileşme sürecinde çabukluk sağlanabilir. Gündelik hayata tamamen dönülmesi 6 haftalık bir sürenin ardından mümkün olur. İşlem sonrası küçük ve ince çizgi halinde bir iz kalır ancak kıllanmaya müsait erkek memelerinde bu görüntü rahatsız edecek durumda olmaz.

Jinekomasti, gündelik hayatı çok etkilemeyen yöntemler ile estetik cerrahi sayesinde kalıcı olarak çözülebilir. Siz de sosyal hayatınızda jinekomasti kaynaklı sorunlar yaşıyor ve tedavi süreçleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bir estetik cerrah ile görüşebilirsiniz.

Op. Dr. Defne Erkara

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.defneerkara.com


www.facebook.com/Dr.DefneErkara

www.instagram.com/opdrdefneerkara/

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.