fbpx
kas-ağrısı-nedenleri

Kas Ağrısı Nedenleri – Kas Ağrısı İyi mi Kötü mü?

Kas Ağrısı nedir? Kas Ağrısı nasıl geçer? Kas Ağrısı iyi bir şey mi? Fitness yaparken kasları ağrıyan herkes için öneriler!

Bu yazı tam olarak; spordan sonra ağrı oluyor, spordan sonra kolum ağrıyor veya herhangi bir yerim ağrıyor diyenler için. Bu yazıyla beraber kas ağrısı nedenleri hakkında bilgi edinecek ve kas ağrısı iyi veya kötü olup olmadığını öğreneceksiniz. Dilerseniz başlayalım.

Kas Ağrısı İyi Bir Antrenman Göstergesi Midir?

Bu oldukça basit bir soru ama cevabını vermek biraz zor. Genel bir çerçeveden bakacak olursak, cevap hayır olacak. Kas ağrısı çekiyor olmanız, her zaman iyi bir antrenman yaptığınız anlamına gelmiyor. Ve genel olarak konuşursak, kas inşa etmek için gerçekten acı çekmenize gerek yok.

Yeni bir antrenman programı, yeni bir düzen veya yeni bir tempoya geçiş yapıyorsanız muhtemelen biraz ağrı beklemelisiniz. Eğer bir şeyleri değiştirdiğinizde biraz bile ağrı hissetmiyorsanız, o zaman yanlış bir şeyler yapıyorsunuz. Ya da belki yeni antrenman programınızla zihinsel olarak bir bağ kuramadınız.

Kas ağrısı kötüdür” diyenlere göre, ağrıyı kovalamamak gerekiyor. Burada ne demek istiyoruz? Kas ağrısı çekmek için çabalamayın. Ağrı çekmek için elinizden geleni yapıyorsunuz çünkü zihinsel olarak iyi bir antrenman yaptığınıza inanmak istiyorsunuz. Bunu yapmayın.

Ayrıca, diyetinizde yaptığınız değişikliğinde kas ağrısına sebep olabileceği biliniyor. Kalori alımını veya karbonhidrat alımını sınırlandırdıysanız, sürekli uyguladığınız bir antrenman programı bile kas ağrısı yapabilir. Ama kalori açığı göz önüne alındığında, muhtemelen bundan dolayı büyüyemiyorsunuz.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Antrenmanınız bittikten sonra hafif ağrı beklemek veya acı çekmek için antrenman yapmayın. Orta ile şiddetli bir kas ağrısı çekiyorsanız, ertesi gün 1 veya 2 set o kasları yeniden çalıştırın. Bu iyileşmeyi hızlandırır ve hatta kas büyümesine bile sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir:   Alkol ve Kas Gelişimi İlişkisi

Son olarak şunları da ekleyelim;

İyi bir antrenman yaptığınızı, iyi bir antrenman yaptığınızda anlarsınız. Birkaç hafta veya birkaç ay sonra daha ağır mı kaldırıyorsunuz? Veya aynı ağırlıkta daha çok tekrar mı yapıyorsunuz? Veya şişman olmadan daha mı iri duruyorsunuz? O zaman iyi bir antrenman yapıyorsunuz demektir.

Kas ağrısı olsa da olmasa da ilerlediniz demektir.

Kas ağrısı hakkında sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Umarız ki Kas ağrısı nedenleri hakkında yeterli bilgi alabilmişsinizdir. Kas ağrısı nasıl geçer diye merak edenler yukarıdaki önerimizi dikkate alabilirler. Bir sorunuz olursa yorum yaparak sormaktan lütfen çekinmeyin.

Bir Ping

  1. Pingback: Dwayne Johnson'ın Benzersiz Sırt Antrenmanı - Fitness Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.