Connect with us

Supplementler

Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

fitness-hakkında-doğru-bilinen-yanlışlar

Fitness sektöründe gerçekten önemli hocalar var. Sizi gerçekten geliştirecek, gerçekten bilimsel bilgiler verecek hocalar. Mesela bunlardan birisi de biziz. 🙂 Ama bir de… Bunun tam aksi olan insanlar var. Bu yazıda bu insanlardan bahsedeceğiz ve onlar sayesinde insanların kafasına kazınan Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında konuşacağız.

Genellikle bu Fitness hocaları size şunu söyler;

 • “Dostum, her gün antrenman yapmak zorundasın yoksa kasların yanar!”
 • Antrenmanını sık sık değiştirmelisin kardeşim, yoksa kas geliştiremezsin.”
 • Bu Supplement’i satın almazsan hedefine ulaşamazsın!”

Bu Fitness hurafeleri ve daha fazlasını yazıda okuyacak ve Fitness hakkında gerçekleri öğreneceksiniz.

Bu yazının bölüm hâlinde yayınlanması planlanmaktadır. Eğer daha fazla Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar görmek istiyorsanız, desteğinizi bize yorum olarak gösterin!

Bu yazının ikinci bölümü olan Fitness Hurafeleri yazısını hemen yandaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz: https://fitnessturkiye.net/fitness-hurafeleri/

Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 1. Çok fazla Protein almak gerekiyor – Protein, insan vücudu için gereklidir ve kas kütlesinin inşasında, korunmasında büyük rol oynar. Karbonhidrat ile aynı olan, ancak gram başına 9 kalori sağlayan yağdan önemli ölçüde daha azdır ve gram başına 4 kalori sağlar. Peki ne kadar Protein’e ihtiyacımız var? Hem kas yapımı hem de kasın korunması için günlük protein alımının vücut ağırlığının kilogram başına 1-1.5 gram olması gerekmekte olduğu kanıtlanmıştır. Protein hakkında yazdığımız Protein Nedir? Neden Protein’e İhtiyaç Duyarız? başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.
 2. Kahvaltı yapmalısınız – Bazı insanlar, kahvaltı yapmazsanız dünyanın sonu gelecek gibi abartırlar. Bazı insanlar sabahları çok aç olur ve kahvaltı yaparak daha iyi hisseder, bazısı ise buna ihtiyaç duymaz. Hiçbir bilimsel araştırma kahvaltı yapmanın bir zorunluluk olduğunu göstermiyor. Kilo vermek veya kilo almak için kahvaltı önemli bir etken değildir. Gün içinde aldığınız kalori bunun en belirleyici faktörüdür. Kahvaltıyı es geçtiğimiz beslenme metodu Intermittent Fasting hakkında makalemizi de okumak isteyebilirsiniz: Intermittent Fasting Nedir? Intermittent Fasting Faydaları
 3. Metabolizmayı hızlandırmak için günde en az 5-6 öğün yapılmalı – Yapılan araştırmalar, yemek sıklığının gün içinde yakılan kaloriyle bir alakası olmadığını gösteriyor. Bunun anlamı nedir? Günde 2 kez veya 8 kez yemek yiyin. Günün sonunda kaç kez yediğiniz değil, ne kadar kalori aldığınızı hesaplayın ve Fitness hurafelerine kanmayın!
 4. Vücut yemek başına sadece 30 Gram Protein sindirebilir – Ne yani, 30 Gramdan fazla alırsak ne oluyor? Bir açıklaması yok. 🙂 Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında en popüler olanlarından birisi budur muhtemelen. Fazla protein alırsanız, sadece sindirimi gecikir. Ama yine de hepsini sindirir ve ihtiyacı olan yerlere Protein’i gönderirsiniz.
 5. Kalıcı sonucu anında elde edebilirsin – Dünyada çoğu şeyin hızlıca elde edebilme hayalinin olduğunu biliyorum. Bu yüzden Fitness için de böyle söylenebilir ama aslında bu imkansızdır. Anında yağ yakamazsınız. Anında kas geliştiremezsiniz. Hızlıca kilo alamaz veya hızlıca veremezsiniz. Aslında, AŞIRI FAZLA kalori alarak veya AŞIRI AZ kalori alarak zayıflamak veya kilo almak elbet mümkün. Peki bu kalıcı mı? Elbette hayır. Hızlıca gerçekleştirdiğiniz her eylemin sonunda hızlıca eski hâlinize döneceğinizin garantisini size verebilirim.
İlginizi Çekebilir:   Damarlı Kollar Nasıl Yapılır?

Fitness Hurafeleri

Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar başlığımızın ilk bölümünü burada tamamlıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi, bu camiada ağzı olan konuşuyor ve herkes bir şeyler sallıyor. Söylediklerinin büyük çoğunluğu kendi deneyimleri bile değil. Kendine bile faydası olmayan insanlardan yardım istemeyin, soru sormayın.

Sadece spor salonu hocalarınızdan bahsetmiyorum tabii ki. İnternet hem büyük bir hazine hem de büyük bir çöplük. Youtube’da hiçbir bilimsel dayanağı olmadan tavsiyeler veren çok insan var. Sadece güvendiğiniz insanların tavsiyelerini dikkate almaya önem gösterin. Siz en çok bu Fitness hurafelerinden hangisini duyuyorsunuz?

Hangisini duyarsanız duyun, bunlara sakın kulak asmayın. Bu yazı burada sonlanmayacak ve yeni yazılarda da Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında yazmaya devam edeceğiz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
3 Yorum

3 Yorum

 1. Helin

  1 Mayıs 2020 at 21:20

  Fitness konusu maalesef böyle. Herkes bir şeyler söylüyor.

  • Fitness Türkiye

   1 Mayıs 2020 at 21:21

   Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Size katılıyoruz. 🙂

 2. Pingback: Fitness Hurafeleri - Fitness Türkiye - Türkçe Fitness Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.