fbpx
dirty-bulk

Neden Dirty Bulk Yapmamalısınız?

Dirty Bulk yapmak neden zararlıdır? Dirty Bulking yapmanın zararları ve Kirli Beslenme hakkında bilmeniz gerekenler!

Kas inşa etmek istiyorsunuz ve bu çok hızlı bir şekilde gerçekleşsin istiyorsunuz. Ne yapıyorsunuz? Çok yemeye başlıyorsunuz ve kaloriyi tamamlayana kadar durmuyorsunuz. Bu yazıda size Dirty Bulk hakkında bilgiler verecek ve Dirty Bulk zararları hakkında birkaç meseleye değineceğiz.

“Daha fazla ağırlık daha fazla kas kütlesi anlamına gelmiyor mu sayın Fitness Türkiye?” diye sorduğunuzu tahmin edebiliyorum. Ancak Dirty Bulking yani Kirli Beslenme yaparak yağsız kas kütlesi oluşturmak yerine çok fazla yağ kazanırsınız.

Dirty Bulking yaptığınızda, öncelikle “kaslı” biri olarak gözükmeyeceksiniz, zaten öyle de olmayacaksınız. Hayalinizdeki karın kasları bir adım daha uzaklaşacak. Herhangi bir bölgenizi geliştirip geliştirmediğinizi anlamak için Dirty Bulk (Kirli Beslenme) yaparken elde ettiğiniz yağları yakmanız gerekecek. Ve bizce bu çok korkutucu bir durum.

Dirty Bulk beslenme programı artık bitmiştir. Modası geçmiştir. Etkisiz, zararlı ve anlamsızdır. Ölümüne bir Cheat Meal veya Cheat Day yapmanıza hiç gerek yok. Zaten Cheat Meal yani Ödül Öğünleri hakkında da bir makalemiz var. Bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İlgili: Cheat Meal Nedir? Cheat Meal Ne İşe Yarar?

Eğer yağsız ve yoğun bir kas inşası yapmak istiyorsanız bundan kaçınmak zorundasınız ve size bunun nedenini göstereceğiz.

Dirty Bulk Nedir?

Dirty bulk nedir konusuna girmeden önce şunu belirtelim: Hacim, kas inşa etmek isteyenler için özel bir aşamadır. Hacim alırken, her zaman amaç şu olmalıdır: Yağ oranı arttırmayı en aza indirmek ve kas kazancını en üstte tutmak.

Kas inşa etmek için, vücudunuza gereğinden fazla besin vermelisiniz. Buna kalori fazlalığı deriz. Dirty Bulking ise bunu oldukça acımasız bir şekilde kullanır.

İlginizi Çekebilir:   HIIT Kardiyo Nedir? Faydaları ve Zararları

Dirty Bulk disiplini(!), ne istersen ve ne kadar istersen yiyebileceğini öğütler. Düşüncesi bu şekilde. Güya, ağırlıklı olarak kas kazanımı olacak ve kilo alacaksınız.

Dirty Bulk Zararları

Dirty Bulking yapmanın sizi daha mutlu edeceğini düşünüyorsunuz. Dirty Bulk’ın zararlarını duyana kadar bekleyin. Sonuçta çikolata, şekerleme ve bütün tatlıları özgürce yiyebilirsiniz ve bundan tatmin olursunuz. Ama size neden Dirty Bulk yapmamalısınız ondan bahsedeceğim. Dirty Bulking sevdalıları lütfen iyi okusun.

 1. Daha fazla yağ kazanacaksınız – Kas inşa etmenin ilk kurallarından birisi, bunu asla hızlı bir şekilde yapamayacağınızdır. En iyi kas inşasını, normal almanız gereken kaloriden 200 – 300 daha fazla alarak yapabilirsiniz. Dirty Bulking disiplini size istediğinizi yeme özgürlüğü sunar ve 200 – 300 kaloriden çok daha fazla alırsınız. Her gün fazladan 1000 kalori almanın nasıl sonuçlar doğuracağını tahmin edebiliyor musunuz?
 2. Definasyon daha zor olacakYağ yakım süreci, kas inşa etme sürecinden daha sıkıntılıdır. Kas inşa etmek, yağ yakmaktan daha zordur. Dirty Bulk (Kirli Beslenme) ile yağ yakım süresini daha da uzatırsınız. Kas inşa etmenin yanı sıra, yağ yakım döneminizde zorlanırsınız.
 3. Estetiğinizi bozacak – Başarılı bir şekilde hacim almak için aynı zamanda estetik kalmak gerekir. Dirty Bulking yaparak ve istediğinizi yiyerek, estetik duruşunuzu tamamen bozabilirsiniz. Yağ oranınız arttığı zaman, kas gelişiminizi de görmek neredeyse imkansızlaşır ve özgüveniniz düşer.
 4. Yeni kıyafetler almanız gerekecek – Bazıları için tamamen önemsizdir ancak kas inşa etmek için sabırsız davrananlar için ayrıca bir masraftır. Yağ kaybı ve kas gelişimi döngülerinde aynı kıyafetleri giymek sizin elinizde. Clean Bulking yaparak bu masraftan kurtulabilirsiniz. Dirty Bulk yaparak, vücut ölçülerinizi hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz. Bu da çoğu kıyafetinizin size uymayacağı, çok dar geleceği anlamına gelir. Tamam, yeni kıyafetler aldınız. Peki ya define olduğunuzda? Yeni kıyafetler sizin hiçbir işinize yaramayacak. Çünkü bu sefer de bol gelecekler.
 5. Daha az kas yapacaksınız – Doğal olarak kas geliştirme hızı yavaştır ve baştan savma değildir. Bunu Clean Bulk ve Dirty Bulk yapan iki kişiden anlayabilirsiniz. Dirty Bulk yapan kişi hem daha geç yağ yakacaktır hem de Clean Bulk yapan kişiler kadar kas geliştiremeyecektir.
dirty-bulking

Dirty Bulking Zararları

Dirty Bulking zararları hakkında daha uzun uzun şeyler anlatılabilir. Bu maddelerin paragrafı daha uzun olabilir ve maddeler çoğaltılabilir. Ama bizce buna gerek yok. Yukarıda bahsettiklerimizi kısaca tek bir madde ile özetlemek gerekirse, bu şu olacaktır:

 • Hedeflerinize ulaşmak çok daha zor olacak!
İlginizi Çekebilir:   L Karnitin Hakkında Merak Edilenler

İnsanların hedeflerinden vazgeçmesinin en büyük sebebi, kısa vadede sonuç görmemektir. Tabii siz böyle değilsiniz. Ha, eğer böyleyseniz, o hâlde siz de bir korkak gibi Steroid kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce sizin için yazdığımız Steroidler hakkında yazımızı okumayı unutmayın. Dirty Bulk (Kirli Beslenme) yapmaktan bile daha kolay bir yöntemdir. Siz bilirsiniz.

Hızlı bir şekilde kilo alırsanız, hem toplam süreyi uzatırsınız hem de keyif yapabileceğiniz süre azalır. Temiz bir şekilde beslenenler yani Clean Bulk yapanlar, sizden çok daha hızlı bir şekilde define olacaklar ve bunun keyfini sürecekler. Siz ise hâlâ kardiyo yapıyor olacaksınız.

İlgili: Ne Kadar Kardiyo Yapılmalı?

Ayrıca, kaslarınız yağlarınızın arkasında gizleniyor olacak. Kas gelişiminizi anlamayacaksınız bile. Bu da hemen vazgeçmenizi sağlayabilir. Haftadan haftaya veya aydan aya bile sonuç göremeyebilirsiniz.

Özetleyelim: Dirty Bulk

Ne pahasına olursa olsun Dirty Bulk yapmaktan yani Kirli Beslenme meselesinden uzak durun, yapanları da uyarın. Eğer isterseniz daha uzun, daha açıklayıcı bir makale ile karşınızda olabiliriz, çünkü bunu gerçekten önlemek istiyoruz.

Kim daha geç kas geliştirmek ister ki?

Dirty Bulk yapmak ve zararları hakkında size şimdilik bahsedeceklerimiz bu kadar. Bu konu hakkında tekrar bir araya geleceğimizi düşünüyoruz. İlgili bağlantıları da inceleyebilirsiniz. Çok yakında Dirty Bulk’ın zıttı olan ve bizim de size önereceğimiz Clean Bulk hakkında bir yazı yazacağız. O gün gelene dek görüşmek üzere.

Bir Ping

 1. Pingback: Cheat Meal Nedir? Cheat Meal Ne İşe Yarar? - Fitness Türkiye

6 Yorum

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Size kesinlikle katılıyorum. Biz de yazıda bundan bahsettik. Dirty Bulk hakkında görüşünüz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.