kadınlar-ağırlık-kaldırır-mı

Kadınlar Ağırlık Çalışmalı Mı?

Kadınlar ağırlık kaldırmalı mı? Ağırlık kaldırmak kadınlar için zararlı mı? Kadınlar ağırlık çalışır mı?

Öncelikle kadınlara şu notu düşmek istiyoruz: Biliyoruz, şişkin bir pazı veya kaslı bir vücut istemiyorsunuz. 🙂 Ancak bu, ağırlık kaldırmayı atlamanız anlamına gelmiyor. Ağırlık kaldırmak, sadece kardiyodan alamayacağınız bazı şaşırtıcı avantajlara sahiptir. Buna göre, kadınlar ağırlık çalışmalı mı konusuna değineceğiz.

Yapılan araştırmalar, kadınlar ağırlık çalışmalı mı meselesine son noktayı koyuyor sanırım. Haftada sadece iki defa Fitness yapan kadınlar, daha fazla yağ yakıyor ve yağsız kasları şekillendiriyor. Bununla da kalmıyor, sizi daha enerjik hissettiriyor.

Bugün ağırlık kaldırmaya başlamanız için çok fazla neden var. Biz ise size birkaç tanesinden bahsetmek istiyoruz. Buna veya herhangi bir ağırlık kaldırmaya başlamadan önce doktorunuza danışmakta fayda var.

Kadınlar Ağırlık Çalışmalı Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, elbette çalışmalı. Şimdi neden kadınların da ağırlık kaldırması gerektiğine değineceğiz. İyi okuyun.

 1. Daha fazla kalori yakacaksınız.
  Ne kadar ağır kaldırırsanız o kadar fazla kalori yakarsınız. Vücudun kas hücrelerini sürdürmesi, yağ hücrelerine göre daha fazla enerji ihtiyacı duyar. Böylece daha fazla kas kütlesi eklemek için ağırlık kaldıracak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz. Böylelikle vücudunuz daha hızlı yağ yakacak ve bir yağ yakma makinesine dönüşeceksiniz.
 2. Kas oranınızı koruyacaksınız.
  Yapılan araştırmalar, 30 ila 70 yaş arasındaki kadınların vücutlarındaki toplam kas oranlarının %70 gibi büyük bir bölümünü kaybettiklerini gösterdi. Daha da üzücü olan bir şey var. Bu kaslardan kalan boşluk, yağla doluyor. Bir kilo yağ, bir kilo kastan %18 daha fazla yer kaplar.Peki nasıl “sıkı” kalacaksınız?
  Kuvvet antrenmanı yapmaya devam ederek! Beat The Gym’in yazarı, haftada iki veya üç defa 30 dakika vücut gücüyle antrenman yapmanızı öneriyor. Aynı veya farklı günlerde kardiyovasküler egzersizler ekleyin.
 3. Daha güçlü kemikler inşa edeceksiniz.
  Ağırlık kaldırdığınız zaman, tendonları çeken kaslara giriyorsunuz. Bu da kemikleri çekiyor. Kaslara eklenen bu gerilim, kemikleri güçlendiriyor.
 4. Kalbiniz daha sağlıklı olacak.
  Ağırlık kaldırma, uzun vadede kalp basıncınızı düşürmenize yardımcı olur. Kaslar kasıldığı zaman, kan kalbe geri itilir. Kalp daha sonra bu oksijenli kanı kaslara geri gönderir. Bu da, kardiyovasküler sistemi daha iyi çalıştırır.
 5. Beyninizi güçlendireceksiniz.
  Kaslar hem vücudunuzu hem de beyninizi güçlendirir. Yapılan bir araştırmaya göre, zihinsel olarak uyarıcı etkinlikler (yürüyüş, kardiyo, fitness ve spor aktiviteleri) yaşlılarda beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı oluyor.
 6. Diyabet riskinizi azaltabilir. (Veya varsa yaşam kalitenizi arttırır)
  Ağırlık kaldırmak, vücudunuzun şekeri işleme biçimini değiştirir. Bu da diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Zaten diyabetli olan hastalarla yapılan bir araştırmaya göre, ağırlık antrenmanı yapmak diyabet ilacı almak gibi kan şekerini kontrol altına aldığını gözlemlediler.

Kadınlar ağırlık kaldırmalı mı sorusuna umarız ki cevap bulabilmişsinizdir. Kadınların ağırlık kaldırması hakkında sorunuz varsa hemen aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz.

Kadınlar Kaç Kilo Ağırlık Çalışmalı?

Bu da kadınlardan sıkça duyduğumuz bir soru. Biz, size 1kg, 2kg veya 5kg diyemeyiz. Sizi bir ağırlıkta kısıtlayanları da çok ciddiye almayın. Kaldırabildiğiniz en kolay ağırlıkla başlayın. Ağırlık kaldırdığınız için kas oranınız artacak. Kas oranınız arttığı için, doğal olarak kaldırdığınız ağırlıklar size hafif gelecek. Böylelikle biraz daha ağır kilo kaldırabileceksiniz.

Çok yakında sıkılaşmak için kadın fitness programı ve bayanlar için dambıl çalışma programı paylaşacağız. Bizi takipte kalın!

10 Yorum

 1. AvatarDeniz Cevapla

  Kadınlar ağırlık çalışmalı mı? Bence kesinlikle çalışmalı. Belli bir yaştan sonra özellikle kadınlarda kas zayıflığı ve kemik aşınması (kireçlenme-erime gibi) oluşuyor. Düzenli egzersiz yapmak ve buna ağırlık kaldırmayı da dahil etmek ilerleyen yaşlarda bu tür sorunların görülme riskini azaltır (en azından süreci geciktirir.) Tabii buna ek olarak sizin de yazıda bahsettiğiniz çeşitli faydalar sunar 🙂

  1. Fitness TürkiyeFitness Türkiye Yazar Cevapla

   Kadınların ağırlık kaldırması hakkında çok bilgilendirici bir yorum yapmışsınız. Tamamen size katılıyoruz. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 2. AvatarSelin Cevapla

  Ağırlık çalışma konusunda kararsız kalmıştım ve bu yazınız çok yardımcı oldu teşekkürler 🙂

 3. AvatarAyça Özel Cevapla

  Kadınlar ağırlık çalışmayı pek sevmiyorlar çünkü o istemedikleri kaslı görünüme kavuşacaklarını zannediyorlar. Kadınlar için varsa yoksa kalçalar için birkaç hareket 🙂 Ancak sizin de söylediğiniz gibi kadınlar ağırlık çalışmalı. Yazınızı çok beğendim ve arkadaşlarımla paylaştım, teşekkür ederiz

  1. Fitness TürkiyeFitness Türkiye Yazar Cevapla

   Kesinlikle size katılıyoruz. Bu yüzden direkt yazının başında bu notu yazdık. 🙂 Yazımıza yorum yaptığınız, beğendiğiniz ve arkadaşlarınıza da önerdiğiniz için biz teşekkür ederiz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.