Connect with us

Antrenman

Fitness Yapmak Boy Kısaltır Mı?

fitness-yapmak-boy-kısaltır-mı

Fitness camiası, bilimsel verileri bir kenara bırakarak sadece söylenti ve efsanelere dayanarak hareket ediyor.  En sık sorulan ve etrafta efsaneleri dolaşan bir soru, Fitness yapmak boy kısaltır mı ya da Vücut Geliştirme boy uzamasını engeller mi?

18 yaşın altındaki bir çocuğun ebeveyni iseniz, çocuğunuzun spor salonunda yaptığı Fitness ya da genel olarak ağırlık antrenmanlarının boy uzamasını durdurup durdurmadığını ya da boyu kısaltıp kısaltmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kas yapmak boy uzamasını engeller mi?

Sizin için iyi haber! Fitness boy kısaltır mı konusunda endişe etmenize gerek yok. Çocuğunuz, ağırlık kaldırmayı bırakmamalı. Hadi işin detaylarına inelim ve bilimsel araştırmaların neler söylediğine bakalım.

Fitness Boy Uzamasını Engeller Mi? Araştırmalar Neler Söylüyor?

“Çocuk ya da ergenlik döneminde Fitness yapanların boyları kısalır” efsanesi hiçbir bilimsel kanıt ya da araştırmaya dayanmıyor.

Bilimsel kanıtlar ve araştırmalarla doğrulanan şeyler, ağırlık ve direnç sporlarının sayısız faydaya sahip olduğudur. İşte sizin için Fitness yapmanın bazı faydaları:

 1. Artan güç ve kemik gücü indeksi (BSI)
 2. Sporla alakalı yaralanma riskini azaltma
 3. Özgüven ve zindeliğe olan ilginin artması

Neden Fitness Yapmanın Boy Uzamasını Engellediği Düşünülüyor?

Büyük ihtimalle, ağırlık kaldırmanın büyüme plakalarına zarar verdiği ve bu yüzden boy uzamasının duracağı ya da yavaşlayacağı düşünülüyor.

Spor ve Beslenme Uzmanı Dr. Rob Raponi bu konuda şöyle söylüyor: “Ağırlık kaldırırken ki yaralanma, çocuklarda büyüme plakalarına zarar verebilir.”

Ancak bunun yanlış form, çok fazla ağırlık ya da denetim eksikliğinden kaynaklanabileceğini de ekliyor.

İlginizi Çekebilir:   Kas Ağrısı Nedenleri - Kas Ağrısı İyi mi Kötü mü?

Bu konuda bahsedilmeyen şey, hemen hemen her türlü sporun yaralanma riski taşıdığıdır. Yalnızca kas yapmak boy uzamasını engellemez.

Büyüme plakaları, uzun kemiklerin uçlarında büyüyen kıkırdaklardır. Bu plakalar, genç yaştakiler fiziksel olgunluğa ulaştığında sertleşmiş kemiğe dönüşür, ancak gelişim sırasında daha yumuşak olur ve bu nedenle hasara daha duyarlıdır.

Fitness yapmak boy kısaltır mı diye endişe ediyorsanız sizi biraz rahatlatalım. Büyüme plakalarının hasara duyarlı olması, bir ergenin veya gencin ağırlık kaldırmaktan kaçınması gerektiği anlamına gelmez.

Fitness Yaparken Sakatlanmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkin olmayan bir birey, ağırlık kaldırmaya başlamayı düşünüyorsa bazı önemli şeylere dikkat etmesi gerekebilir. Böylelikle sakatlanma ve diğer riskleri en aza indirebilirsiniz. İşte spor yaparken sakatlanmayı önlemenin yolları:

Hafif Ağırlıklarla Başlayın

Kimse ağır plakaları bir gecede kaldırmadı. Daha ağır ağırlıklar, daha çok kas geliştirmek anlamına gelmiyor. Hafif ağırlıklar ile başlayın ve yavaş yavaş arttırın. Böylelikle sakatlık riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Temel Hareketlerle Başlayın

15 yaşında Mr. Olympia olma hayaliniz yoksa, temel hareketlerle başlayın ve daima hareketlerin doğru formunu uygulayın. Daha fazla ağırlık kaldırmak uğruna, hareketi yanlış yapmayın. Her açıdan zararını görürsünüz. Temel hareketler ilk etapta fazlasıyla yeterlidir.

Hocanızın Gözetiminde Olun

Uygulayacağınız ağırlık antrenmanı çok önemli. Herkesin yaptığı hazır programlar yerine, hocanız size uygun bir program tasarlamalıdır ve hareketlerin doğru formunu göstermeli, sizi izlemelidir. Belki bunun için bir Kişisel Antrenör tutmayı düşünebilirsiniz.

Sonuç Olarak: Fitness Yapmak Boy Uzamasını Engellemez!

Fitness ya da herhangi bir Vücut Geliştirme antrenmanı, boyunuzu daha ufak yapmayacak ya da boyunuzun uzamasını durdurmayacak. Bu konuda telaş etmenize gerek yok. Sakatlık riskleri için kendinizi korumaya aldığınızda, güvende sayılabilirsiniz. Büyüme plakaları hakkında daha fazla bilgiyi hemen buradan öğrenebilirsiniz: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/growth-plate-fractures

İlginizi Çekebilir:   Fitness Yapanlar Kaç Saat Uyumalı?

Fitness yapmak boy kısaltır mı ve Vücut Geliştirme boy uzamasını engeller mi konusunu burada noktalıyoruz. Merak ettiğiniz her türlü soruyu hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
10 Yorum

10 Yorum

 1. Samet Avcı

  6 Ocak 2021 at 17:21

  çok başarılı bir makale olmuş teşekkürler

  • Fitness Türkiye

   6 Ocak 2021 at 17:28

   Beğenmenize sevindik, teşekkür ederiz. 🙂

 2. Kerem

  6 Ocak 2021 at 18:27

  Boy un aksine vucud dinci artıyor çelik gibi oluyorsun. Kendini sağlıkta hissetmek kadar güzel bir şey var mı ya

  • Fitness Türkiye

   6 Ocak 2021 at 19:44

   Yorumunuz için teşekkürler. 🙂

 3. Mehmet Güner

  6 Ocak 2021 at 18:43

  Güzel bir paylaşım olmus. Tesekkurler

  • Fitness Türkiye

   6 Ocak 2021 at 19:44

   Rica ederiz. 🙂

 4. Emin

  6 Ocak 2021 at 19:06

  Bilgilendik çok teşekkürler

  • Fitness Türkiye

   6 Ocak 2021 at 19:44

   Biz teşekkür ederiz, bizi takip etmeye devam edin. 🙂

 5. Mahmut Duran

  17 Ocak 2022 at 23:52

  Bugüne kadar kas yapmak boy uzamasını engeller diyen çok kişi gördüm. Özellikle Youtube da çok fazla spor salonu hocası var ve böyle anlatıyorlar. Çok teşekkürler gerçek ve doğru bilgi sunduğunuz için

  • Fitness Türkiye

   17 Ocak 2022 at 23:53

   Biz teşekkür ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.