fbpx
fitness-yapmak-boy-kısaltır-mı

Fitness Yapmak Boy Kısaltır Mı?

Ergenlik ya da gençlik çağında ağırlık sporlarıyla ilgilenmek isteyenler sık sık boy konusunda takıntı yapar ve Fitness yapmak boy kısaltır mı gibi sorular sorarlar. İşte sizin için Vücut Geliştirme boy uzamasını engeller mi ve çok daha fazlası!

Fitness camiası, bilimsel verileri bir kenara bırakarak sadece söylenti ve efsanelere dayanarak hareket ediyor.  En sık sorulan ve etrafta efsaneleri dolaşan bir soru, Fitness yapmak boy kısaltır mı ya da Vücut Geliştirme boy uzamasını engeller mi?

18 yaşın altındaki bir çocuğun ebeveyni iseniz, çocuğunuzun spor salonunda yaptığı Fitness ya da genel olarak ağırlık antrenmanlarının boy uzamasını durdurup durdurmadığını ya da boyu kısaltıp kısaltmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Sizin için iyi haber! Fitness boy kısaltır mı konusunda endişe etmenize gerek yok. Ağırlık kaldırmayı bırakmamalı. Hadi işin detaylarına inelim ve bilimsel araştırmaların neler söylediğine bakalım.

Araştırmalar Neler Söylüyor?

“Çocuklar Fitness yaparsa boyları kısalır” efsanesi hiçbir bilimsel kanıt ya da araştırmaya dayanmıyor.

Bilimsel kanıtlar ve araştırmalarla doğrulanan şeyler, ağırlık ve direnç sporlarının sayısız faydaya sahip olduğudur. İşte sizin için Fitness yapmanın bazı faydaları:

  1. Artan güç ve kemik gücü indeksi (BSI)
  2. Sporla alakalı yaralanma riskini azaltma
  3. Özgüven ve zindeliğe olan ilginin artması

Neden Fitness Yapmanın Boy Uzamasını Engellediği Düşünülüyor?

Büyük ihtimalle, ağırlık kaldırmanın büyüme plakalarına zarar verdiği ve bu yüzden boy uzamasının duracağı ya da yavaşlayacağı düşünülüyor.

Spor ve Beslenme Uzmanı Dr. Rob Raponi bu konuda şöyle söylüyor: “Ağırlık kaldırırken ki yaralanma, çocuklarda büyüme plakalarına zarar verebilir.”

Ancak bunun yanlış form, çok fazla ağırlık ya da denetim eksikliğinden kaynaklanabileceğini de ekliyor.

Bu konuda bahsedilmeyen şey, hemen hemen her türlü sporun yaralanma riski taşıdığıdır.

İlginizi Çekebilir:   Yeni Başlayanlar İçin Fitness

Büyüme plakaları, uzun kemiklerin uçlarında büyüyen kıkırdaklardır. Bu plakalar, genç yaştakiler fiziksel olgunluğa ulaştığında sertleşmiş kemiğe dönüşür, ancak gelişim sırasında daha yumuşak olur ve bu nedenle hasara daha duyarlıdır.

Fitness yapmak boy kısaltır mı diye endişe ediyorsanız sizi biraz rahatlatalım. Büyüme plakalarının hasara duyarlı olması, bir ergenin veya gencin ağırlık kaldırmaktan kaçınması gerektiği anlamına gelmez.

Fitness Yaparken Sakatlanmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkin olmayan bir birey, ağırlık kaldırmaya başlamayı düşünüyorsa bazı önemli şeylere dikkat etmesi gerekebilir. Böylelikle sakatlanma ve diğer riskleri en aza indirebilirsiniz. İşte spor yaparken sakatlanmayı önlemenin yolları:

Hafif Ağırlıklarla Başlayın

Kimse ağır plakaları bir gecede kaldırmadı. Daha ağır ağırlıklar, daha çok kas geliştirmek anlamına gelmiyor. Hafif ağırlıklar ile başlayın ve yavaş yavaş arttırın. Böylelikle sakatlık riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Temel Hareketlerle Başlayın

15 yaşında Mr. Olympia olma hayaliniz yoksa, temel hareketlerle başlayın ve daima hareketlerin doğru formunu uygulayın. Daha fazla ağırlık kaldırmak uğruna, hareketi yanlış yapmayın. Her açıdan zararını görürsünüz. Temel hareketler ilk etapta fazlasıyla yeterlidir.

Hocanızın Gözetiminde Olun

Uygulayacağınız ağırlık antrenmanı çok önemli. Herkesin yaptığı hazır programlar yerine, hocanız size uygun bir program tasarlamalıdır ve hareketlerin doğru formunu göstermeli, sizi izlemelidir. Belki bunun için bir Kişisel Antrenör tutmayı düşünebilirsiniz.

Sonuç Olarak: Fitness Yapmak Boy Kısaltmaz!

Fitness ya da herhangi bir Vücut Geliştirme antrenmanı, boyunuzu daha ufak yapmayacak ya da boyunuzun uzamasını durdurmayacak. Bu konuda telaş etmenize gerek yok. Sakatlık riskleri için kendinizi korumaya aldığınızda, güvende sayılabilirsiniz. Büyüme plakaları hakkında daha fazla bilgiyi hemen buradan öğrenebilirsiniz: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/growth-plate-fractures

Fitness yapmak boy kısaltır mı ve Vücut Geliştirme boy uzamasını engeller mi konusunu burada noktalıyoruz. Merak ettiğiniz her türlü soruyu hemen aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Alkol ve Kas Gelişimi İlişkisi

8 Yorum

  1. Kerem Cevapla

    Boy un aksine vucud dinci artıyor çelik gibi oluyorsun. Kendini sağlıkta hissetmek kadar güzel bir şey var mı ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.