Connect with us

Antrenman

Fitness Hangi Saatlerde Yapılmalı? Akşam Spor Yapılır Mı?

sabah-sporu-mu-akşam-sporu-mu

Fitness yapmak için en uygun zaman nedir? O anki enerjiniz, motivasyonunuz ve gün içindeki yoğunluğunuza göre en uygun saati yine siz belirlersiniz ancak bu konuda bazı bilimsel gerçekleri ve önerileri de atlayamayız. Bu yazıyla beraber Fitness hangi saatlerde yapılmalı ve en verim alınabilecek saat hangisi gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Bazı insanlar sabahları daha güçlü ve dinç hissederken, diğerleri akşam saatlerinde daha iyi hissederler. Bazısı da… Bunu hayat temposuna göre ayarlamak zorundadır ve Fitness için en uygun saati hayat şartları belirler.

Fitness hangi saatlerde yapılmalı diye katı bir kural yok. Sabah veya akşam spor yapın fark etmez, kas gelişimi açısından fark minimum düzeyde olacaktır. (Yağ yakımı için sabah aç karnına kardiyo yapmak çok daha faydalıdır elbette.)

Hazırsanız en uygun Fitness saatini belirleyebilmeniz için sabah, gün ortası ve akşam zaman dilimlerinin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Sabah Spor Yapmak

Genellikle gün içinde daha yoğun olan insanlar tarafından tercih edilir.

Sabah Sporun Avantajları

 • Sabah ilk iş Fitness yapıyorsanız bütün enerji ve gücünüzle bunu yapabilirsiniz. Yoğun geçmesini planladığınız bir güne henüz başlamadığınız için sadece sporunuza odaklanabilirsiniz.
 • Ruh hâlini olumlu yönde arttıran hormonlar, günün geri kalanını olumlu bir şekilde etkileyebilecek hormonlar sabah saatlerinde Fitness yaparak salgılanabilir. Gün içinde daha dinç ve özgüvenli olabilirsiniz.
 • Spor yapmak güne başladığınız ilk işse, gün içinde almanız gereken kararları daha sağlıklı bir şekilde alabilirsiniz.

Sabah Sporun Dezavantajları

 • Sabah insanı değilseniz, erken uyanmayı alışkanlık hâline getirmek bir hâyli zor olacaktır sizin için.
 • Tam olarak ısınmış sayılmazsınız. Doğrudan antrenmana başlamamaya özen göstermeniz gerekiyor.
 • Beslenme konusunda sıkıntılıdır. Yağ yakımı gerçekleştirmek istiyorsanız aç karna yapmak isteyebilirsiniz ancak kas geliştirmek için antrenmandan önce bolca karbonhidrata ve proteine ihtiyaç vardır. Sabah hangi birini yiyebilir ve enerjinizi toplayabilirsiniz? Deneme yanılma yoluyla bunu öğrenmek biraz zamanınızı alır.
İlginizi Çekebilir:   Hızlı Kilo Vermek İçin İpuçları

Öğlen Spor Yapmak

Genellikle en az tercih edilen ancak her şeyin dengeli olduğu zaman dilimidir.

Öğlen Sporun Avantajları

 • Hâli hazırda kahvaltınızı yapmış hatta öğle yemeğinizi bile yemiş olduğunuz için yakıtı tabiri caizse doldurmuş olarak spor yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Kaliteli bir uyku almış olarak uyanırsınız. Bu da beyin fonksiyonlarını “uyandırmanın” en etkili yollarından bir tanesidir. Günün geri kalanı çok daha iyi geçecek.
 • Zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Öğlen Sporun Dezavantajları

 • Sabah spor yapmak kadar zor olmasa da öğlen spor yapmak için de yine planlı olmanız gerekiyor. Erken bir saatte kalkıp kahvaltıyı yapıp birkaç saat sonra öğlen yemeğini yemek için erken kalkmanız gerekebilir. (Yine de kahvaltıdan sonra öğlen vaktinde spor yapmayı tercih ediyor olabilirsiniz, tamamen size bağlı.)
 • Öğlen spor yapmayı planlamak daha zordur. Sabah veya akşam yapıyorsanız kolaydır çünkü ne zaman yemek yiyeceğiniz belli olur. Ama öğlen spor yapacaksanız durum değişiyor. Kahvaltıdan sonra mı yoksa öğlen de yemek yiyerek mi gideceğiniz belli değildir ve iyi bir planlama gerekiyor.
fitness ne zaman yapılmalı

Fitness Hangi Saatlerde Yapılmalı?

Akşam Spor Yapmak

Yoğun iş temposundan dolayı en çok tercih edilen saat dilimidir.

Akşam Sporun Avantajları

 • Uzun süren ve yorgun düştüğünüz bir iş rutininden sonra spor yapmak stresinizi azaltmaya yardımcı olur.
 • Bazı insanlar akşamları daha enerjik olduğunu söyler, yiyeceklerle dolu bir günün sonunda bunun olması zaten kaçınılmaz.
 • Gece daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. (Her zaman için geçerli değil.)

Fitness yapanlar için uyku çok önemlidir ancak ne kadar uyuyacağınız konusunda bir fikriniz yoksa Fitness yapanlar kaç saat uyumalı? makalemizi okuyabilirsiniz.

Akşam Sporun Dezavantajları

 • Uyumadan önce rahatlamak için germe hareketleri yapmazsanız muhtemelen uykuya biraz zor dalarsınız.
 • Akşam spor yapmanın en büyük dezavantajı, erteledikçe ertelemenizdir. Akşam spor yapanlar genellikle spor yapmayı ikinci plana atarlar ve vakit bulduklarında yaparlar.
İlginizi Çekebilir:   Ekipmansız Full Body Antrenmanı (10 Dakika)

Fitness Ne Zaman Yapılır? Hangi Saatler Uygundur?

Fitness ne zaman yapılır ve Fitness hangi saatlerde yapılmalı diye merak edenler umarız ki bu makaleyle beraber aradıklarını bulabilmişlerdir. Sonuç olarak, kas gelişimi açısından hiçbir fark yoktur. Tek şart şu: Günün hangi saatinde yaparsanız yapın, iyi planlanmış bir beslenme düzeninizin olması şarttır. Fitness antrenmanı öncesi ne yenir başlıklı makalemizi okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tek önemli olan şey antrenmandan önce ne yediğiniz değildir. Sonrası da çok önemlidir hatta gün içinde yediğiniz her şey önemlidir. Bu yüzden her zaman şunu diyoruz, iyi bir beslenme Fitness yapmanın altın kuralıdır. Fitness antrenmanı sonrası ne yenir diye merak ediyorsanız da sizi şuraya alalım.

Sonuç olarak, amacınız yağ yakımı değilse sabah spor yapmak zorunda değilsiniz. Sabah kardiyo yapmak yağ yakım sürecini hızlandırır. Bu konuda yapılan bir araştırmayı https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21113312/ buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Yine de, yağ yakım sürecini daha ağırdan almak isteyebilirsiniz, kardiyo yapmak zorunda değilsiniz. Fitness’ı hangi saatlerde yapmanız gerektiği tamamen size kalmış bir durumdur.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
4 Yorum

4 Yorum

 1. Engin Yenice

  5 Ağustos 2020 at 12:07

  Sağol güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

  • Fitness Türkiye

   5 Ağustos 2020 at 13:14

   Merhaba, değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. 🙂

 2. Barbaros

  5 Ağustos 2020 at 21:28

  Benim favorim sabah kardiyo aksam agirlik antrenmani.

  • Fitness Türkiye

   5 Ağustos 2020 at 21:46

   Evinizde mi kardiyo yapıyorsunuz yoksa iki kere spor salonuna mu gidiyorsunuz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.