yağ-kasa-dönüşür-mü

Yağ Kasa Dönüşür Mü? (Bilimsel Açıklama)

Yağ kasa çevrilir mi? Yağ kasa nasıl çevrilir? Kas yağa dönüşür mü gibi benzer sorular ve cevapları.

Buralarda sıkça duyacağınız bir şeydir. Genellikle yeni başlayanlar tarafından sorulur ve akıl almaz mantıksız cevaplar verilir. Bu yazıyla beraber yağ kasa dönüşür mü meselesine bir son vereceğiz.

Yağ Kasa Nasıl Çevrilir?

Basitçe bir cevap vermek gerekirse, yağ kasa çevrilmez. Yani vücudunuz, yağları kas hâline getiremez. Bunun tam tersi de doğrudur. Vücudunuz kasları da yağ hâline getiremez.

Peki yağ kasa neden çevrilmez? Bunun cevabını New York’taki Lehman Kolejinde Antrenman Bilimi Profesör Yardımcısı Brad Schoenfeld şöyle veriyor: “Yağ ve kas iki farklı doku türüdür ve biri birbirine dönüştürülemez.”

Ona göre, en iyi örnek şu: “Bir portakalı elmaya çeviremezsiniz.” Bunun yerine yapabileceğiniz en iyi şey, iki ayrı işlem olarak yağ kaybetmek ve kas kazanmaktır. Yağı kasa çevirmiş oldunuz değil mi? 🙂

Ancak kas kaybetmeden yağ kaybetmek istiyorsanız, düzgün bir beslenme planına ihtiyacınız var. Kalori alımını çok fazla düşürürseniz ve yeterli proteini almıyorsanız, kaybedeceğiniz şey sadece yağ olmaz. Kaslarınız da azalmaya başlar. (Tek amacım yağ yakmak, kaslar gitsin önemli değil, demeyin.)

Vücudunuz, protein eksikliğini telafi etmek için, proteinden inşa edilmiş kaslarınızı da tabiri caizse yakar. Bu gerçekleştiğinde, kas hücreleriniz küçülür.

Yağ yakarken kas kaybetmemek için (ve kas inşa etmeyen insanlar için), günde vücut ağırlığının kilogram başına 0.8 gram Protein tüketmesi gerektiğini öneriyorlar. Elbette yağ yakıp kas kazanmak isteyenler için bu protein miktarı biraz daha artıyor.

Kas Yağa Dönüşür Mü?

Büyük bir çoğunluk, Fitness antrenmanı yapmayı bıraktığı zaman kaslarının kaybolacağını ve yağa dönüşeceğini düşünür.  Kaslarınız yağa dönüşmez ancak kas hücreleri küçüleceği için, kaslarınız da küçülür. Ancak kas hafızası dediğimiz olgu sebebiyle, birkaç hafta veya ay içerisinde görkemli kaslarınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

30 ila 40 yaşları arasında insanlar doğal olarak kas kaybetmeye başlar. Daha spesifik olarak, bir kişinin kas lifleri ölmeye başlar. Bu duruma Sarkopeni denir ve hakkında uzun bir makale yazmayı planlıyoruz.

Yani, insanlar yaşlandıkça daha az spor yaparlar ve aynı şekilde yemeye devam ederler. Bu yüzden, kas kaybettikçe yağ kazanırlar. Sarkopeni hakkında yazacağımız yazıda bu duruma fazlaca değineceğiz.

Yağ kasa dönüşür mü meselesini burada aydınlattığımızı düşünüyoruz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

2 Yorum

  1. AvatarBatuhan kalaycı Cevapla

    Yağın kasa dönüşmesi bugüne kadar hep duyduğum bir şeydi, demek ki böyle bir şey mümkün değilmiş

    1. Fitness TürkiyeFitness Türkiye Yazar Cevapla

      Kesinlikle. Spor salonlarındaki hocalar bile sık sık bunu söylerler ama sadece geçiştirmek ve heveslendirmek için bunu söylüyorlar. Yağ kasa çevrilmez. Fitness konusunda doğru bilinen yanlışlar ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.