Connect with us

Antrenman

Alkol ve Kas Gelişimi İlişkisi

alkol-ve-kas-gelişimi

Sık sık alkol içen insanlar veya bir kadehten bir şey olmaz diyenler acaba onları mahvedecek kadar yağlanıyorlar mı? Alkolün kas gelişimine olan etkisi çok tartışmalıdır ve çoğunluklu cevap her şeyin tam ortasıdır.  Yani cevap ne evet, ne de hayır. Alkol kas gelişimini engeller mi? Evet. Ve hayır. Peki ya neden böyle şaibeli bir durum bu? Alkol ve Kas Gelişimi hakkında yazıyı okumaya devam ederek bunu öğrenebilirsiniz.

Sadece bir içecekten daha fazlası olan Alkol, tıkınırcasına içilmediği sürece normal insanlara pek de zarar vermeyecektir. Peki ya Fitness yapanlara? Fitness yapanların Alkol tüketmesi ne kadar doğru? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Alkol Kas Gelişimini Engeller Mi?

Yapılan araştırmalar, orta derecede alkol kullanımının kas gücünü veya kas oranını etkilemediğini gösteriyor. Bu bizler için elbette iyi haber ancak daha da detayına bakmamız gerekir. Testosteron, kas onarımı ve antrenman performansı üzerindeki etkiler önemli. Bu yüzden her birini ayrı başlık hâlinde ele alacak ve üzerinde yapılan bilimsel araştırmaları sizlerle paylaşacağız.

Alkolün Testosterona Etkisi

Bir damla alkolün bütün Testosteronu ortadan kaldıracağını, kas inşa etme şansınızı mahvedeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Alkol, sıklıkla Testosteron katili olarak lanse edilir ve Fitness camiasında hoş karşılanmaz. Ancak lanse edildiği kadar kötü bir şey mi? Alkolün Testosterona etkisi nedir?

Yapılan bir araştırmada, 8 erkek gönüllüye 3 hafta boyunca her gün 40 gram bira verdiler. 3 haftanın sonunda erkek gönüllülerin Testosteron seviyesinde sadece %6’lık bir düşüş görüldü.

Bu ne anlama geliyor?

İlginizi Çekebilir:   Bileşik ve İzole Hareket Nedir?

Aşırı derecede Alkol tüketmediğiniz sürece, ara sıra bir şeyler içmekte herhangi bir sakınca yok. Alkol ve Kas Gelişimi ilişkisini size bu şekilde aktarabiliriz. Şimdi de Alkol ve Protein Sentezi arasındaki ilişkiye bakalım.

Alkolün Kas Gelişimine Etkisi

Alkolün Kas Gelişimine Etkisi

Alkol ve Protein Sentezi

Alkolün protein sentezini durduğu veya yavaşlattığı konusu herkesin dilindedir ama aslına bakarsanız bu konuda yapılan araştırmalar çok sınırlıdır. Fitness Türkiye olarak iyice araştırdık ve sıçanlarla yapılan bir araştırmayı bulduk.

Sıçanlarla yapılan araştırma, alkolün protein sentezini durdurduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, sıçanlarla aynı şekilde mi tepki veriyoruz, bunu bilmiyoruz. Ayrıca, bu araştırmayla ilgili daha net bilgi sahibi olabilmek için, Protein nedir bunu da iyi bilmek gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıdan Protein hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

İlgili: Protein Nedir? Protein’e Neden İhtiyaç Duyarız?

Bu araştırma, Alkolün protein sentezini durdurduğunu gösteriyor olabilir. Ama hiçbir şey yapmıyor da olabilir.

Burada bir cevap vermek zorundayız ve bizce, antrenman sonrası alkol tüketmeyin ve eğer tüketecekseniz bunu minimum düzeyde yapın. Onun haricinde ara sıra Alkol tüketmenizin size bir zararı yoktur. Alkol ve Kas Gelişimi mevzusu sadece kulaktan kulağa yayılan, hiçbir araştırmaya dayanmayan söylentilere dayalıdır.

Alkolün, Fitness yapanlara ne gibi etkiler bırakabileceği hakkında her şeyi göz önünde bulunduruyor ve başlık hâlinde tek tek sunuyoruz. Şimdi sırada son başlığımız var. Buraya kadar her şeyi özetleyecek olursak;

 • Alkol kas gelişimini olağanüstü derecede etkilemez.
 • Alkol Testosteronu tamamen yok etmez.
 • Alkol protein sentezini durduruyor veya yavaşlatıyor mu bunu bilmiyoruz.

Elbette bu konunun detaylarını yukarıdaki başlıklardan okuyabilirsiniz. Şimdi son başlığımıza geçelim.

Alkol Kas Onarımı ve Performans Etkisi

Antrenman performansını arttırdığını sanki bir yerlerde okumuştum… Evet! Bunu Arnold Schwarzenegger söylemişti. Sırf bu yüzden, spordan önce alkol tüketilir mi gibi soruları çok fazla duydum. Aslına bakarsanız, kendisi Avusturyalı ve onunkisi sadece alışkanlık. Çünkü yapılan araştırmalar bunun olmayacağını gösteriyor. Bu arada, yazının sonundaki videodan Arnold Schwarzenegger’ın bahsettiğim sözlerini dinleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Yeni Başlayanlar İçin Fitness

Yapılan bir araştırma, alkol tüketildikten sonra güç ve kas onarımının yavaşladığını gösterdi. Elbette yapılan araştırmada alkol tüketimi çok aşırı ancak siz tadımlık bile olsa içmeyin. Bu araştırmayı ve makale içerisinde geçen tüm araştırmaları hemen bağlantının sonundaki linklerden okuyabilirsiniz.

Bilimsel araştırmalar,

Alkolün kas gelişimini pek de etkilemediğini gösteren araştırma: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2299844
Alkol ve Testosteron ilişkisini gösteren araştırma: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15166654
Alkol ve Protein Sentezi hakkında yapılan araştırma: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0088384
Alkol ve Antrenman Performansı hakkında yapılan araştırma: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20012446

Alkolün Kas Büyümesine Etkisi – Arnold Schwarzenegger

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
2 Yorum

2 Yorum

 1. Mert

  9 Nisan 2020 at 12:03

  Birkaç ay öncesine kadar fazla alkol kullanan biriydim. Ve istediğim aşamaya gelmem normalden çok daha uzun sürdü. Sizce kaslarımın yavaş gelişmesi bununla mı alakalı?

  • Fitness Türkiye

   10 Nisan 2020 at 13:43

   Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Evet, yazıda da bahsettiğimiz gibi fazla alkol tüketmek elbette kas gelişimi için zararlıdır ve olumsuz etkiler yaratır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.