fbpx
pre-workout-ürünler

Pre Workout Ürünleri Ne İşe Yarar?

Pre Workout Nedir? Pre Workout ürünleri ne işe yarar ve Pre Workout supplementler hakkında her şey!

Pre Workout ürünler, size sadece antrenman öncesi değil antrenman esnasında da müthiş bir enerji vermek için üretilen takviyelerdir. Bu yazıyla beraber Pre Workout kullanmalı mıyım, Pre Workout zararlı mı gibi sorulara cevap bulacağız. Bu soruları cevaplamak için öncelikle Pre Workout nedir, Pre Workout ürünleri ne işe yaradığı ve satın almaya değer olup olmadıkları hakkında konuşacağız.

Pre Workout Ürünleri

Kahve

Genellikle antrenman öncesi enerji arttırmasına yardımcı olmak için kullanılırlar. Yaygın olarak tercih edilmesinin sebebi, oldukça ucuz ve hazırlanmasının kolay olması. Kas dayanıklılığı ve gücünü arttıracağına dair de bazı çalışmalar mevcut. Bunları sizinle makale sonunda paylaşacağım.

Bunlarla beraber, fazla kahve (veya kafein) tüketildiğinde, kahvenin etkilerine tolerans kazanıldığı da söylenmektedir. Bunu henüz TAMAMEN kanıtlayan bilimsel bir araştırma mevcut değil ancak çoğu insan bunun olduğunda hemfikir.

Nadiren kahve içiyorsanız ve kafeinin etkilerini tam anlamıyla aldığınıza inanıyorsanız, biraz enerji arttırmak için tercih edilebilir.

Kreatin

Kreatin, vücutta Fitness antrenmanı gibi yoğun aktiviteler yapmamızı sağlayan doğal bir maddedir. Kreatin takviyeleri, güç ve kas kütlesini arttırabilir. Tamamen güvenli bir takviyedir ve ayrıca en ucuz takviyelerden biridir.

Kreatin, farklı insanlar üzerinde farklı etkilere sahip. Kreatin’i kullanmak zorunda değilsiniz ancak düzenli kullanıldığında performansı arttırmaya yardımcı olur.

İlgili yazı: Kreatin Nedir? Kreatin Ne İşe Yarar?
İlgili yazı: Kreatin Saç Döker Mi?

BCAA

BCAA’lar, çoğunlukla antrenman esnasında veya sonrasında kas yıkımını engellediği bilinen takviye üründür. Toz veya hap formda alabilirsiniz. Antrenman öncesi yemek yiyorsanız BCAA kullanmanıza KESİNLİKLE gerek yoktur. Uzun süre aç kalacaksanız veya iyi bir beslenme yapmıyorsanız Pre Workout olarak BCAA kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Kreatin Nedir? Kreatin Ne İşe Yarar?

Pre Workout Supplementler

Pre Workout ürünleri ne işe yarar başlığının adeta bir kombinasyonu sayabiliriz. Yukarıdakilerin hepsini ve çok daha fazlasını tek bir porsiyonda alabilirsiniz. Fitness antrenmanı esnasında performansınızı arttırmakla kalmaz, enerji patlamasına da sebep olur. Pre Workout hakkında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcut. Bunlar;

  • Vücutta yanmaya sebep olacaktır.
  • Aşırı terlemeye sebep olacaktır.
  • Çoğunlukla yerinizde duramazsınız.
  • Alkol gibi “çarpabilir”. 🙂

Bu sebeple en etkili antrenman öncesi takviyesidir diyebiliriz. Paradan tasarruf etmek istiyorsanız Pre Workout supplementleri kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca, bağımlılık da yapabilir. Pre Workout kullandığınız günler ve kullanmadığınız günler enerji farklılıkları olacaktır. Bu sebeple birkaç kere Pre Workout kullandıktan sonra, her zaman kullanmayı isteyebilirsiniz.

Pre Workout ürünleri hakkında size aktaracaklarımız bu kadar. Pre Workout ürünlerin ne işe yaradığı ile ilgili bilgiyi ve zararları hakkında bilgiyi umarız ki edinebilmişsinizdir. Merak ettiklerinizi hemen aşağıdan yorum olarak sormaya çekinmeyin. Aşağıdaki ilgili yazıları da okumak isteyebilirsiniz.

İlgili: Vücut Geliştirme İçin En İyi Supplementler
İlgili: Optimum Amino Energy Hakkında
İlgili: Fitness Antrenmanı Öncesi Ne Yenmeli?

2 Yorum

 1. Hürpost Cevapla

  Faydalı bir yazı olmuş her ne kadar bu konuda çok fikir sahibi olmasam da biraz bir şeyler öğrendik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.