Connect with us

Antrenman

Yeni Başlayanlar İçin Fitness

yeni-başlayanlar-için-fitness

Yeni başlayanlar için Fitness makalesi, Vücut Geliştirmeye yeni başlayanlar ve kendilerine iyi bir şeyler katmak isteyenler için kaleme alınmıştır ve size bolca yararlı ipuçları verecektir. Bir sabah uyandığınızda kaslanmış olmayacaksınız. Kas yapmak, uzun bir süreçtir ve çok sabırlı olmalısınız. Sabırlı olduğunuz takdirde sonuçlar geç de olsa gelecektir! Yeni başlayanlar için Fitness başlığına dilerseniz geçelim.

Yeni Başlayanlar İçin Fitness

  1. Bileşik hareketler yapın – Fitness dergilerinde veya internet sitelerinde gördüğünüz hareketleri denemek isteyebilirsiniz. Ancak önce temel hareketlere bağlı kalmalısınız. Squat, Deadlift, Bench Press, Military Shoulder Press gibi hareketler antrenman programınızda eksik olmasın.
  2. Bir programınız olsun ve programa sadık kalın – Bir spor salonuna gidip, o anda ne hissediyorsan onu yapamazsın. Sıkı bir rutine sahip olmanız ve onu yakından takip etmeniz gerekir. Kişisel bir antrenörden veya gelişmiş bir Vücut Geliştirmeciden size bu konuda size yardım etmesini isteyin. Spor salonuna ayak bastığınızda, o an ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.
  3. Her gün antrenman yapmayın – Eğer programı yapan kişi işi biliyorsa, size haftada 3-5 gün arası Fitness antrenmanı yaptırır. Kas onarımını sağlamak için dinlenmeniz gerekiyor.
  4. Her kas grubunu her hafta çalışın – Spor salonunda her gün bulunmanız, sizi daha büyük yapmayacak ancak çok az antrenman yapmak da iyi değildir. Her kas grubunu haftada en az bir defa çalıştırmanız gerekir.
  5. Her hareketin doğru formunu öğrenin – Fitness’a yeni başlayanların en öncelikli yapması gereken şey bu olabilir. Daha ağır kaldırmak için hareketin doğru formunu kaçırmayın. Daha ağır kaldırın ancak hareketi kusursuz bir şekilde yapın.
  6. Ağırlıkları kademeli olarak arttırın – Her hareketin doğru formunu öğrendikten sonra, ağırlıkları kademeli olarak arttırmayı deneyin. Her harekette ne kadar ağırlık kaldırabildiğinizi gözlemleyin ve ona göre hareket edin. Ağırlığı arttırdığınızda kas kazanma oranınız da artacaktır.
  7. Dikkatli olun – Antrenman esnasında sizi sakatlayabilecek durumlardan kaçının. Örneğin belinizi korumak için bir bel kemeri kullanabilir veya hareketleri yaparken daha dikkatli olabilirsiniz.
  8. Protein alımına özen gösterin – Kas yapmak istiyorsanız Protein çok önemlidir. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta ve süt gibi ürünleri bolca tüketerek günlük protein ihtiyacınızı büyük oranda karşılayabilirsiniz. Günlük kaç gram protein almanız gerektiğini Protein Nedir? Neden Protein’e İhtiyaç Duyarız? makalemizden öğrenebilirsiniz.
  9. Yağ yakmıyorsanız kilo alın – Bu aslında çok detaylı bir konu ve bu konu hakkında internet sitemizde bolca makale mevcut. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse, kas inşa etmek istiyorsanız fazla kalori almanız gerekiyor. Yani yaktığınızdan daha fazla kalori almalısınız.
  10. Meyve ve sebze tüketin – Makro besinlerin ( protein, karbonhidrat ve yağ) yanı sıra, mikro besinlere (vitaminler ve mineraller) de ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden her gün bolca sebze ve meyve tükettiğinizden emin olun! Meyveler hakkında bahsettiğimiz bir makalemiz mevcut. Meyve yemek kas yapar mı bağlantısına tıklayarak okuyabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:   Carb Cycling Nedir? Nasıl Yapılır?

Fitness Hakkında Bilgiler

Yeni başlayanlar için Fitness makalemizi burada sonlandırıyoruz. Fitness’a yeni başlayan kişiler için daha bolca makalemiz sizlerle olacak. Sitemizdeki her makale sizin faydanıza olacaktır. Bu yüzden makalelerin hepsini incelemenizi öneririz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.