Connect with us

Supplementler

L Karnitin Hakkında Merak Edilenler

l karnitin hakkında

L Karnitin veya L Carnitine, vücutta üretilen bir amino asittir. Vücudunuzun, yağları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. L Karnitin takviyesi, doğal olarak vücudunda düşük olan insanlarda ağızdan alınır ve maksimum fayda hedeflenir.

Bazı insanlar; tiroid, kısırlık, ciddi böbrek hastalıkları ve bazı diğer hastalıklar için de kullanırlar ancak bunlar için bilimsel kanıtlar yoktur. Bu yüzden, L Karnitin ile tedavi olmayı doktorunuza danışmadan denemeyin. Bu takviyenin sağlık açısından detaylarına da yazının sonlarına doğru değineceğiz.

Şimdi okuduğunuz yazıyla beraber L Karnitin hakkında merak ettiğiniz her şeye cevap bulacak hatta fazlasını öğreneceksiniz. Bu makalenin sonuna geldiğinizde hâlâ merak ettiğiniz bir şeyler varsa bize yorum yazarak sorunuzu sormayı unutmayın.

L Karnitin Nedir?

L Karnitin, bir besin takviyesidir. Yağ asitlerini, hücrelerin mitokondrisine taşıyarak aktif enerji üretiminde önemli bir rol oynar.

Mitokondri, hücrelerinizde motor görevi görür ve kullanılabilir yağları oluşturmak için bu yağları yakar.

Vücudunuz, Lizin ve Metiyonin amino asitlerinden L-Karnitin üretebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, vücudunuzun kendisi de L Karnitin üretebilir ancak bunun için yeterli miktarda C vitamini alınması gerekmektedir. Vücudunuzda üretilene ek olarak da, et veya balık gibi hayvansal gıdalardan da eser miktarda elde edebilirsiniz. Besinlerden alacağınız miktarları yazının sonunda sizinle paylaşacağız.

Veganlar veya genetik bazı sorunları olanlar bu amino asiti üretmekte zorlanırlar, bu yüzden oral alarak kullanmak zorunda kalabilirler.

L Karnitin Zayıflatır Mı?

Yağ yakmayı herkes ister. Hatta kas kaybetmeden yağ yakmak ister. Teorik olarak, bu amino asiti kilo kaybı ve yağ yakımı takviyesi olarak kullanmak oldukça mantıklıdır. L Carnitine, enerji için yakılmak üzere hücrelerinize daha fazla yağ asidi taşınmasına yardımcı olduğundan, bunun yağ yakma ve kilo verme “yeteneğinizi” artıracağını düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   En İyi ZMA Ürünleri

Ancak…

Bu konu hakkında yapılan çok güzel bir araştırma var. Haftada dört kez egzersiz yapan 38 kadın üzerinde 8 haftalık bir çalışma yapıldı. L Karnitin kullanan insanlarla kullanmayanlar arasında kilo kaybı açısından fark yoktu. Dahası, takviye kullanan sporcularda mide bulantısı ve ishâl görüldü. Yapılan araştırma hakkında daha fazla bilgiyi merak ediyorsanız buraya tıklayın.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre, genellikle obez ve yaşlı kişilerde daha işe yaradığı sonucuna varıldı. Bunun sebebini muhtemelen anlamışsınızdır. Daha genç olan, aktif bireyler için ağızdan alınan Karnitinin etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Yine de obez ve yaşlı kişilerde kilo kaybına yardımcı olsa da, öncelikle kapsamlı bir diyet ve Fitness veya benzeri bir antrenman olmalıdır.

L Karnitin Faydaları

Kalp Sağlığını Olumlu Yönde Etkiler

Karnitin kullanmanın faydası sadece kilo kaybı için değil elbette. Yapılan bazı çalışmalar, kan basıncını ve kalp hastalığı ile ilişkili olan Enflamatuar sürecini azaltma potansiyeli göstermiştir. 12 aylık bir çalışmada ise, ağızdan Karnitin takviyesi alan katılımcılar arasında kalp yetmezliği ve ölümlerde azalma gözlenmiştir. Bu konu hakkında lütfen buradaki araştırmayı inceleyin.

l-karnitin-faydaları

Karnitin Faydaları

Egzersiz Performansını Arttırabilir

Karnitin takviyesinin egzersiz performansını olumlu yönde etkileyip etkilemediği oldukça tartışmalıdır ve karışıktır. Bazı araştırmalar, yüksek dozda alınan L Karnitin‘in hafif bir şekilde egzersiz performansını arttırdığını gösteriyor.

L Carnitine’nin faydaları dolaylı olabilir. Ortaya çıkması haftalar veya aylar sürebilir. Bu, spor performansını doğrudan artırabilen kafein veya kreatin gibi takviyelerden farklıdır. (Kısacası Pre Workout gibi değildir, Pre Workout hakkında merak ettiklerinizi bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.)

L Karnitin faydaları arasında kesin olarak kanıtlanmışlar da vardır. Bu kanıtlanmış faydalar şunlardır;

  • Kas Onarımı: Antrenman sonrası iyileşmeyi hızlandırır.
  • Dayanıklılık: Kan akışını hızlandırıp, nitrik asit üretimini arttırdığı için ağrıyı geciktirir ve yorgunluğu azaltır.
  • Kas Ağrısı: Antrenman sonrası yaşayacağınız kas ağrılarını azaltır. Kas ağrıları hakkında daha fazla bilgi için bağlantıya tıklayın.
  • Tip 2 Diyabet: L Carnitin ayrıca Tip 2 Diyabet semptomlarını ve bununla ilişkili risk faktörlerini de azaltabilir. Ayrıca vücudunuzun karbonhidrat kullanma yeteneğini artıran AMPK adı verilen önemli bir enzimi artırarak diyabetle mücadele edebilir.
İlginizi Çekebilir:   1 Ayda Ne Kadar Kas Yapılabilir?

L Karnitin Hangi Besinlerde Bulunur?

Et ve balık tüketerek az bir miktarda L Carnitine alabilirsiniz. Detaylı olarak şu şekildedir;

  • Sığır eti: 85 gram başına 81 mg.
  • Balık: 85 gram başına 5 mg.
  • Tavuk: 85 gram başına 3 mg.
  • Süt: 227 ml başına 8 mg.

İlginç bir şekilde L Karnitin bulunan besinlerin emilim oranları, ağızdan alınan diğer takviyelere göre daha fazladır. Bir araştırmaya göre, Karnitin gıdadan tüketildiğinde % 57-84 arasında emilir, ek olarak alındığında sadece % 14-18 arasında emilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Lizin ve Metiyonin amino asitleri zaten vücudunuzda hâli hazırda bunu üretiyor. Karnitin takviyesi almak her zaman son çareniz olsun.

l-karnitin-zayıflatır-mı

Karnitin Zayıflatır Mı?

L Karnitin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

L Karnitin veya L Carnitine, en iyi yağ yakıcı olarak bilinir ancak çoğu zaman farklı ve asla gerçekleşmeyecek olan beklentilere girilir. L Carnitine kullanmak, asla önemli miktarlarda kilo kaybına sebep olmayacaktır.

Bazı hastalıkların önlenmesi ve insan sağlığı açısından faydalı olduğunu söyleyebiliriz ve zaten doktorlar gerekli gördüğü zaman zaten kullanmayı zorunlu kılıyorlar. Takviyeler ayrıca yaşlı insanlar, Veganlar ve vejetaryenler gibi daha düşük Karnitin seviyelerine sahip olanlara da fayda sağlar.

Besin takviyesi olarak L Carnitine almanın her zaman son çareniz olması gerektiği konusunda ısrarcıyız.

L Karnitin hakkında size aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Yakında çok daha fazla ve detaylı bir makaleyle masaya tekrar yatıracağız. Şimdilik, merak ettiğiniz her şeyi (buna daha fazla bilimsel araştırma linki de dahil) hemen aşağıdaki yorum kısmına sorabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin!

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.