Connect with us

Antrenman

Fitness Antrenmanı Öncesi Ne Yenmeli?

fitness antrenman öncesi ne yenmeli

Fitness antrenmanı öncesi ne yenmeli? Belki hiç yemiyorsunuz ama ağırlık antrenmanı yorucudur ve bolca enerjiye ihtiyaç duyacaksınız. Bu yüzden, spor salonuna gitmeden önce yemek yemek oldukça mantıklıdır. Siz zaten spor öncesi yemek yenmesi gerektiğini biliyorsunuz ama yine de şu soruları soruyorsunuz:

 • Spordan önce ne yemeliyim?
 • Spordan kaç saat önce yemek yemeliyim?
 • Antrenman performansımı nasıl etkileyecek?
 • Antrenman öncesi yemek ne işe yarar?

Bu soruları soruyorsunuz ve biz de bu makaleyle beraber bu sorularınıza topluca bir cevap vermeye çalışacağız.

Antrenman Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Antrenman öncesi beslenme, antrenman yapmadan önce yediğiniz yiyecek veya içecektir. Genellikle 30 dakika ila 2 saat arasında tüketilir ve ardından antrenmana başlanır. Antrenman öncesi beslenme programı, 3 temel amaca hizmet eder.

 • Antrenman esnasında enerji sağlar.
 • Kas yıkımını engeller.
 • Yeni kas kütlesi oluşturmaya ve geliştirilmesine katkı sağlar.

Spor öncesi beslenme, Fitness antrenmanı esnasındaki performansınızı ve yağsız kas kütlesinin korunmasını, büyümesini destekler. Diğer her şeyde olduğu gibi bu etkileri en iyi derecede alabilmek için beslenme içeriğinin yani makrolarınızın iyi olması gerekiyor. Ayrıca iyi bir zamanlamaya da ihtiyaç var.

Spordan Önce Ne Yenir?

Spordan önce makroları iyi ayarlanmış sağlam bir yemek veya kaliteli bir Protein Shake tercih edebilirsiniz. Bu tercihiniz, antrenman saatinize ne kadar yaklaştığınıza göre değişir. Antrenman saatine göre öneriler için hemen aşağıdaki “Spordan Kaç Saat Önce Yemek Yenmeli?” başlığını inceleyin.

Fitness antrenmanı saatinize daha çok varsa, sağlam bir yemek seçeneğini uygulayın. Çünkü sindirim için bolca vaktiniz olacak. Antrenman saatinize 1 ya da daha az bir süre varsa, kendinize iyi bir Protein Shake hazırlayın. Protein Shake nasıl hazırlanır, en efektif Protein Shake malzemeleri hakkında bilgi vermek isterdik ancak şimdilik konudan sapmak istemiyoruz. Youtube’dan Protein Shake hakkında çok fazla bilgi bulabilirsiniz veya bizi bekleyebilirsiniz! 🙂

Spordan önce ne yenir?

Spordan önce ne yenir?

Spordan önce ne yenir meselesine geri dönelim. Antrenman öncesi Protein ve Karbonhidrat ağırlıklı bir besin tüketmeniz sizin için çok iyi olacaktır. Protein; antrenman esnasında kas yıkımını engelleyecek, yeni kas hücreleri oluşturacak. Karbonhidrat ise size enerji sağlayarak antrenman performansınızı arttıracak.

İlginizi Çekebilir:   Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Yağ ise tamamen kişisel bir meseledir. Kullanmak zorunda değilsiniz ancak biraz yağ eklerseniz fena olmaz. Antrenman öncesi yağ kullanmanın antrenman performansınız üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Spordan Kaç Saat Önce Yemek Yenmeli?

Biz bu başlığı 3 ayrı zaman dilimine ayırmak istiyoruz.

 • 30 – 60 Dakika Önce: Antrenman öncesi beslenmeyi, antrenmana bu kadar kısa süre kala yapmak çok iyi bir fikir değildir. Yine de sizi anlıyoruz. Antrenmandan 30 – 60 dakika önce yemek yiyecekseniz, sıvı hâlde tüketin. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Protein Shake yapabilirsiniz.
 • 1 – 2 Saat Önce: Burası orta zemin. Bu noktada güzel bir yemek yiyebilirsiniz veya Protein Shake tercih edebilirsiniz. Veya her ikisi birden. Antrenman sonunda tamamen tükenmiş olacak zaten.
 • 2 – 3 Saat Önce: Spordan 2 – 3 saat önce yemek yiyorsanız, yediğiniz şeyin tamamen sindirilip sindirilmediği konusunda endişe duymanıza gerek yok. Oldukça sağlam bir yemek yiyin. Daha yavaş sindirilen ancak daha kaliteli olan Karbonhidratları tercih edin.

Bazı insanlar Fitness antrenmanı öncesi yemek yemek yerine sadece içmeyi tercih ediyorlar. Bazısı her ikisini birden tercih ediyorlar. Aslına bakarsanız, hangisinde daha iyi hissediyorsanız ve daha iyi performans gösteriyorsanız ona uyun. Ancak büyük çoğunluk, şiş bir karınla Fitness antrenmanı yapmak istemez, siz de yapmayın.

Spordan önce ne yaparsanız yapın bir şeyler yiyin. Aç spor yapanlardan olmayın. Aç spor yapılır mı meselesine daha sonra burada değineceğiz. Aç karna sadece HIIT kardiyo yapmanızı öneriyoruz. O da zaten haftada 2 veya 3 kere oluyor. HIIT kardiyo hakkında tüm detaylar için yukarıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Fitness antrenmanı öncesi ne yenmeli meselesini burada sonlandırıyoruz. Merak ettiklerinizi hemen aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Bu yazıyla yakından ilgili olan Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Pre Workout Ürünleri Ne İşe Yarar?

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
2 Yorum

2 Yorum

 1. Pingback: Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? - Fitness Türkiye

 2. Pingback: Fitness Hangi Saatlerde Yapılmalı? - Fitness Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.