fbpx
meyve-yemek-kas-yapar-mı

Meyve Yemek Kas Mı Yapıyor?

Meyve yemek kas mı yapar diye merak edenlerin aradığı cevap burada yer alıyor!

Ortalama bir insan, çok veya az bir şekilde meyve yemesi gerektiğini her yerden duyuyordur. Meyvelerin daha uzun yaşamaya, daha sağlıklı yaşamaya faydaları olduğunu duymuş olabilirler. Peki ya Fitness yapanlar? Onlar meyvelerin şeker oranlarından dolayı biraz daha temkinliler galiba. Çeşitli vitamin ve mineralleri es geçerek, alacakları Fruktoz’dan dolayı es geçiyorlar ama yapılan araştırmalar bunun aksini yapmamızı söylüyor. Meyve yemek kas mı yapıyor yoksa? Hadi yazının detaylarına gidelim ve Fitness yapanların meyve yemesi gerekip gerekmediğine bir bakalım.

Meyve Yemek Kas Mı Yapıyor?

Güney Florida Üniversitesinde, genç erkek fareler üç gruba ayrıldılar. İlk grup, 20 hafta boyunca standart fare yemiyle beslendi. İkinci grup %2-3 oranda toz meyve ve fare yemiyle beslendi. Üçüncü gruba ise aynı yem verildi ve biraz daha fazla %3 oranında toz meyve verildi.

Kullanılan meyve tozu, piyasada bulunan ve besinlerin değerini arttırmak için satılan bir tozdur. Meyve tozu, gerçek meyvenin sadece 3’te 1’i kadar faydalı.

20 haftanın sonunda, meyve tozuyla beslenen iki fare grubunda fiziksel olarak şu değişikliklere rastladılar;

 • Meyve tozuyla beslenen fareler, 1.4 – 1.5 kat daha büyük kaslara sahipti.
 • Meyve tozuyla beslenen fareler, 1.7 – 1.8 kat daha geç tükendiler yani yoruldular.
 • Meyve tozuyla beslenen fareler, %50 daha uzağa koşabildiler.

Bilim adamları, meyve tozu takviyesi alan fareleri incelediklerinde şaşırtıcı detaylar buldular. Meyve özleri, farelerin kas hücrelerindeki Mitokondri sayısını arttırdı.

Sadece bu araştırma bile meyve yemenin kas yaptığını göstermeye yeter de artar ancak bunun gibi çok fazla bilimsel araştırma mevcut.

Kas Yapmak İçin Meyve Tüketilmeli Mi?

Eskiden meyveleri sadece içerdikleri vitamin ve minerallerden dolayı yerdik. Meyvelerin hastalıklarla mücadelesi, sağlık sorunlarını iyileştirici özelliği gibi şeyleri bildiğimiz için diğer faydalarına hiç bakmadık.

İlginizi Çekebilir:   Intermittent Fasting Nedir? Intermittent Fasting Faydaları

Ancak meyvelerin hiç bilmediğimiz veya çok az bilinen faydaları da mevcut. Meyvelerin faydaları;

 • Kan basıncını düşürürler.
 • Strese karşı korurlar.
 • İnsülin duyarlılığını arttırırlar.
 • Kolesterolü düşürürler.
 • Kanseri önlerler.
 • Ve kanserle savaşırlar.

Bunların yanı sıra, kas gelişimine de faydalı olduğunu artık görebiliyoruz. Kasları büyütüyor ve kas dayanıklılığını arttırıyorlar. Ancak tabii ki kesinlikle sadece meyve yemek ya da fazla meyve yemek ile bu olmaz.

Yani sonuç olarak nereye varıyoruz?

Fitness yapanlar veya herhangi bir spor ile ilgilenenler, içindeki şeker oranından dolayı korkmamalı ve yeterli seviyede meyve tüketmeli. Elbette her şeyin fazlası zarar diyerekten siz bu oranı yine de abartmayın. 🙂

Meyve yemek kas mı yapıyor meselesi hakkında size aktaracaklarımız bu kadar. Umarız ki aydınlatıcı bir makale olmuştur. Merak ettiğiniz konuları hemen aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir Ping

 1. Pingback: Vegan Fitness Beslenme Programı - Vegan Sporcu Rehberi

3 Yorum

 1. Hürpost Cevapla

  Sanırım bende çok işe yaramıyor 🙂 Ben bolca meyve tüketiyorum ama o kadar da kaslı sayılmam tabi tek başına yeterli değil tabi meyve güzel bir bilgi teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.