fbpx
fitness-yapanlara-tavsiyeler

Fitness Yapanlara Tavsiyeler

Fitness'a yeni başladınız ve tavsiye mi arıyorsunuz? İşte sizin için Fitness yapanlara tavsiyeler makalesi!

Bu yazı biraz daha Fitness’a yeni başlayanlar için kaleme alındı. Fitness yapanlara tavsiyeler verdiğimiz bu yazıyı, Fitness’ta yeni olanların mutlaka okuması gerekiyor diye düşünüyoruz. Fitness yaparken aşağıda yazdığımız hataları yapmayın, yapanları da uyarın.

Fitness yaparken birçok şeye dikkat etmeniz gerekiyor ve gününüzün çoğunu bu spora adamanız gerektiği için, her şeyi fazlaca takabilirsiniz. Bu yazıyla beraber takmamanız gereken şeyleri sizinle paylaşacak ve yeni başlayanlar için tavsiyelerde bulunacağız. Lafı fazla uzatmadan tavsiye başlığımıza başlayalım.

Fitness Yapanlara Tavsiyeler

 1. Genetiğinizi suçlamayın!
  Fitness camiasında genetik meselesi her zaman tartışmalı olmuştur. Genetiğin önemli olduğunu söyleyenler ve genetik önemsizdir diyenler arasında ciddi bir fikir ayrılığı söz konusu.
  Bazı vücut geliştirmeciler; kas kazanırken, genetikleri yüzünden umutsuzluğa düşerler ve her zaman “en iyi” olamayacaklarını düşünerek devam ederler.Diğer Vücut Geliştirmecilere bakacak olursak, onlar da genetiğe inanmıyorlar. Sıkı çalışma ve kaliteli bir antrenman programı ile herkesin şampiyon olabileceğini söylüyorlar. Vücut Geliştirme sporunda genetik meselesinin aslı şudur: Boyunuz, iskelet yapınız, kas lifi tipiniz, kas ve tendon uzunluğunuz gibi faktörler vücudunuzun görünümü ve antrenmana nasıl tepki vereceğiniz ile yakından ilgilidir.Bu alanların bazısında veya hepsinde yetersiz kalırsanız, her şeyinizi kaybetmezsiniz. Çünkü sizin ellerinizde olan birçok şey var. Ve bunlardan sadece bir tanesi bile fiziğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.Yaşam tarzınız, beslenme düzeniniz ve kullandığınız takviyeler, disiplinli oluşunuz gibi faktörlerde olumlu değişiklikler yaptığınızda, kas oranınızı kolayca arttırabilirsiniz. Sonuç olarak, “genetiğim kötü Fitness yapamam” gibi şeyler söylemeyin!
 2. Overtraining hakkında endişelenmeyin.
  İlk başlarda genellikle Overtraining olmaktan korkarsınız. Overtraining olmamak için ne yapılır gibi şeyler okur ve buna engel olmaya çalışırsınız. Bazıları, fazla antrenman yaptıklarından dolayı Overtraining olacaklarını düşünürler ancak durum böyle değil.
  Yeterince uyumuyorlar, yeterince beslenmiyorlar, iş yerinde veya sosyal hayatında olan olayları çok takıyorlar. Ardından Overtraining oluyorlar ve bunun suçlusu spor salonunda fazla vakit geçirmek oluyor. Bu işin sırrı sadece şu cümledir: “Sıkı çalışın, sıkı onarılmasını sağlayın.” Yani Overtraining olmamak için ne öneriyoruz? Yeterince uyuyun ve yeterince beslenin. Bunları yaptığınız takdirde sıkı çalışmaya devam edebilirsiniz. Antrenman programlaması ve bu konuda benzer makaleler gelecektir, bizi takip etmeye devam edin.
 3. En iyi antrenman programınızı bulun.
  Size şunu söyleyecekler: Eğer büyümek istiyorsanız, Squat, Bench Press ve Deadlift yapmalısınız! Her zaman bu temel hareketler “en iyi” olmak zorunda değiller. Size en uygun olan antrenman programını bulun. Gerekirse deneyin. Yeni hareket denemekten korkmayın ve en etkili olduğunu düşündüğünüz hareketi yapın. Yani ne demek istiyoruz? Kendi kendinize hocalık yapın. Spor salonunuzdaki hocalar inanın sizi umursamıyorlar. Aşağıdaki ilgili bağlantılar Fitness antrenman programı hazırlamanıza yardımcı olabilir. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa mail atarak Türkçe Fitness Rehberi yazarlarına ücretsiz bir şekilde danışabilirsiniz.

İlgili: Dwayne Johnson Sırt Antrenmanı
İlgili: Bileşik ve İzole Hareket Nedir?

İlginizi Çekebilir:   Mastürbasyon Kas Gelişimini Engeller Mi?

Fitness’a Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Fitness’a yeni başlayanlar için umarız ki aydınlatıcı bir yazı olmuştur. Fitness hakkında tüm sorularınız için hemen aşağıdaki yorum kısmından yazar ekibimize danışabilirsiniz.

Elbette dikkat etmeniz gereken çok daha fazla şey var ancak en temel kısımdan başlamak istedik. Yine de, içinizde takıntı olan bir şeyler varsa tabii ki bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu spora yeni başladıysanız, sabırlı olmanız gerektiğini söylemek zorundayız. Sabır, bu spordaki en önemli şeydir ve sabrettikten sonra gerisi gelecektir. Hızlı bir sonuç beklemeyin. Antrenmana başladıktan 2 hafta sonra kaslarınızın büyüyeceğini zannetmeyin. Güzel ve temiz beslenin ve kaliteli antrenmanlar yapın.

Ve yeni başlayanlara en önemli tavsiyelerimizden birisi de şu olacak: Fitness’a başlar başlamaz her şeyi çok biliyor gibi konuşmayın. Okuyun ve daha fazla okuyun. Fitness yapanlara tavsiyeler gibi yazılar daha fazla gelecektir, bizi takip etmeye devam edin.

10 Yorum

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Fitness’a başlayın ve asla bırakmayın. 🙂 Bol şans. Yorumunuz için teşekkürler.

 1. Kerem Cevapla

  3 aydır fitness yapıyorum ve burada bilmediğim çok şey öğrendim. Fitness yapanlara tavsiyeler verdiğiniz için teşekkürler. Hepsine uymaya çalışacağım. Sizinle sohbet etmek istiyorum. Nereden iletişim sağlayabiliriz?

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Umarız ki Fitness’ı hiçbir zaman bırakmaz ve bir yaşam stili hâline getirirsiniz. Buradaki tüm tavsiyeler sizin daha iyi bir şekilde gelişmeniz ve sağlıklı kalabilmeniz için, elbette uymanızı isteriz. 🙂 Bizimle birebir iletişim kurmak isterseniz iletisim@fitnessturkiye.net adresine mail gönderebilirsiniz. Yorumunuz için tekrar teşekkürler.

 2. fitness Cevapla

  Fitnes yapanlar ve fitnes yapamaya başlayacak kişiler açısından harika tavsiyelerde bulunmuşsunuz teşekkür ederiz

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz. Fazla uzun olmadı ve çok temel Fitness tavsiyeleri verdik bu yazıda. Aynı konudaki bir sonraki yazımız, yani “Fitness Yapanlara Tavsiyeler 2” yazımız çok daha iyi olacak. 🙂

 3. Sirius Cevapla

  Merhaba, öncelikle yazının konusundan bağımsız olarak yazdığım için özür dilerim. Sizce alet kullanılarak yapılan antrenmanla kullanılmadan yapılan antrenman arasında çok büyük bir fark var mıdır?

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Merhaba. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Alet kullanmadan antrenman yapmak, ağırlık ile yapılan antrenmanlara göre daha az etkilidir ancak etkisiz değildir. Kaslara olabildiğince hasar vermek için sadece vücut ağırlığınız tamamen yeterli olmayacaktır. Bu yüzden ağırlık ile antrenman yapmanızı öneririz.

 4. Gönül Cevapla

  sizin gibi bir siteye ihtiyaç vardı. çok teşekkürler verdiğiniz değerli bilgiler için çok beğendim siteyi

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Sitemizi beğenmenize sevindik. Çok yakında sürprizlerle karşınızda olmayı ümit ediyoruz. Bizi takip etmeye ve sık sık sitemizi ziyaret etmeye devam edin! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.