Connect with us

Yağ Yakımı

Yürüyerek Kilo Verilir Mi? – Yürüyüş Yaparak Yağ Yakın

yürüyüş-yaparak-kilo-vermek

Yürüyüş yapmak, günlük yaşama en uygun aynı zamanda en kolay egzersiz türlerinden biridir ve neredeyse hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Neredeyse her gün, yürüyerek kilo verilir mi ve sadece yürüyüş yapsam olur mu gibi çokça sorular duyuyoruz. İşte bu makale tam olarak bu soruları soranlar için hazırlandı.

Yürüyüş yapmak hakkında detaylara geçmeden önce yürüyüş yapmanın basit birkaç faydasından bahsedeceğiz.

 • Kalori yakar. (Çoğunlukla yağ olarak.)
 • Kolay bir egzersiz şeklidir.
 • Açık havada egzersiz imkânı sunar.
 • Stresi azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Kalça hareketliliğini arttırır.

Bu saydığımız faydalar, sadece en basit faydalardır ve yürüyüş yapmanın çok daha yararlı bir egzersiz türü olduğunu bu makaleyle beraber anlayacaksınız. Elbette düzenli olarak yürüyüş yapıldığında bu faydaların etkisini göreceğinizi de unutmayın.

Yürüyüş Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

Yürümek kalori yakar ve günün sonunda yaktığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla olursa kilo kaybı gerçekleşir. Kısacası durum bu.

Yürüyüş yapmak kaç kalori yakar diye merak edenler için söyleyelim, yaklaşık 1.5 KM yürüyerek ortalama 100 – 150 kalori yakabilirsiniz. Elbette bunu etkileyecek olan çok faktör var. Yolun engebesi, temponuz, şu, bu gibi. Kısacası, bireysel kalori yakımınızı etkileyen çok faktör var. Biz sadece ortalama değerler söyleyebiliriz.

Yalnızca yürümenin kilo vermenin altın anahtarı olduğunu da sanmayın. Çok yoğun kalori alımı yapıyorsanız, bütün gün yürüseniz bile muhtemelen kilo kaybı gerçekleşmeyecektir çünkü verdiğinizden çok alıyorsunuzdur.

Bunun haricinde, yürüş yapmak kilo verme sürecinizi destekleyen önemli bir etkendir.

Kimler Yürüyüş Yaparak Kilo Vermeli?

Yürüyerek kilo vermek isteyenler muhtemelen Fitness antrenmanı veya yoğun geçen herhangi bir antrenman yapmıyordur. Koşmak, bisiklete binmek gibi faaliyetler yoğun egzersizler olduğu için ve eğer siz bunlara alışık değilseniz, muhtemelen aynı gün ve ertesi gün ağrı hissedeceksiniz.

İlginizi Çekebilir:   Damarlı Kollar Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğim hareketler HIIT kardiyo kategorisine giriyorlar ve bunlara yüksek yoğunluklu antrenman denir. HIIT hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorum bu yüzden HIIT yapacağım” demeyin. Bunun yerine, kendinizi HIIT yapmaya alıştırabilirsiniz ancak birden ağır programlara başlamayın. Bu yazıda önerdiğimiz şekilde yürüyüş yapın.

Yürüyüş yapmak sizin için daha faydalı olacaktır, bize inanın.

Hâli hazırda zaten ağırlık antrenmanı yapıyorsanız elbette yürüyüş yapmak size hafif gelebilir. Bu zamanlarda, koşmayı veya herhangi tercih ettiğiniz Hit kardiyo hareketlerini yapabilirsiniz. Metabolizma hızlandıran hareketler bağlantısına tıklayarak siz de kendinize uygun olan hareketi seçebilirsiniz.

Ana hedefiniz kilo kaybı olduğu zaman şunlara dikkat ettiğiniz takdirde devamı kesinlikle gelecektir. Bunlara uyduğunuz zaman, yürüyüş veya HIIT Kardiyo yaparken yaktığınız kalori sadece ekstra olacaktır.

 • Kalori açığının sürdürülmesi.
 • Tutarlı ve istikrarlı olmak.

Önemli olan ve ihtiyacınız olan şey sadece bunlar.

yürüyerek-yağ-yakmak

Yürüyerek Yağ Yakmak

Yürüyerek Nasıl Yağ Yakılır?

Vücudun iki önemli enerji sistemi vardır:

 • Yoğun aktiviteler için ayrılmış glikojen (Ağırlık antrenmanı, koşu, bisiklet vb.)
 • Düşük yoğunluklu aktiviteler için ayrılan vücut yağı (Egzersiz dışındaki her şey)

Burada oturup bu makaleyi okurken bile yağ yaktığınızı biliyor muydunuz? Vücudunuz, enerji için sürekli yağ yakıyor.

Sadece otururken bile yağ yakabilirsiniz. Yürüyüş yapmanın tek farkı, yürüyüş yaparken daha fazla kalori yakarsınız. Yani yoğunluğu düşük bir egzersiz bile yapsanız, kalori açığı ile birleştirdiğiniz zaman tek başına diyet yapmaktan çok daha hızlı sonuç almış olursunuz. Dahası, iyi bir Fitness antrenmanı da yaparak yağ yakım makinesine dönüşebilirsiniz! 🙂

Yürüyerek kilo verilir mi meselesini burada aydınlattığımızı düşünüyoruz. Aynı konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi hemen aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Çok yakında, yürüyüş yapmayı sevenler için bazı önerilerimiz olacak. Bu önerilerimizi uyguladığınız takdirde, yürüyüş yapmayı daha faydalı bir hâle getirmekle kalmayacak, daha da eğlenceli olacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir:   Neden Dirty Bulk Yapmamalısınız?

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
4 Yorum

4 Yorum

 1. Hatice

  6 Ocak 2021 at 22:09

  Kilo veriliyor gayet. Ben sadece yürüyerek verdim

  • Fitness Türkiye

   7 Ocak 2021 at 00:52

   Kesinlikle size katılıyoruz. Bu konuda şüpheye düşenlere de yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.

 2. Aykut

  7 Ocak 2021 at 09:06

  Kimin arkasından yürüdüğüne bağlı o yağ yakımı. 🙂

 3. Pingback: Kadınlar Ağırlık Çalışmalı Mı? - Fitness Türkiye - Türkçe Fitness Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.