fbpx
hızlı-kilo-vermek

Hızlı Kilo Vermek İçin İpuçları

Hızlı kilo vermek için ne yapılmalı? Hızlı kilo vermek isteyenler için ipuçları ve öneriler burada!

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız elbette biz uzun vadede kilo vermenizi öneririz. Yani hızlı kilo vermek değil de, yavaş ve normal bir şekilde.

Peki ya yakın zamanda bir düğün, kutlama, etkinlik veya herhangi bir şey varsa ne yapacaksınız? Ne olursa olsun, sağlıklı bir şekilde hızlı kilo kaybı için yapmanız gereken bazı şeyler var. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değil. Hızlı bir şekilde zayıflamak istiyorum diye sağlığınızdan da olmayın deriz biz.

Hızlı kilo vermek isteyenler mutlaka aşağıda sıraladığımız maddelere uymalılar.

Hızlı Kilo Vermek İçin Öneriler

 1. Atıştırmalıklardan vazgeçin.
  Antrenmanınız bittiğinde glikojen depolarınız boş olacağından dolayı, daha fazla yeme ihtiyacı duyarsınız ve soluğu pratik bir şekilde yenen “atıştırmalıklarda” bulursunuz. Kilo kaybı, kalori açığı bırakmak demektir. Antrenman yaptığınız için kendinize fazladan yeme lüksü kazandırdığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
 2. Vücut ölçülerinizi iyi bilin.
  Vücut yağ oranı veya diğer oranlarınızı bilmek sizi daha hızlı bir şekilde sonuca ulaştırabilir. Şunu da unutmayın. Kas, yağdan daha ağırdır. Bu yüzden tamamen tartıya bakarak ilerlemeyin. Tartı çoğu zaman yanıltıcı olabilir.
 3. Karbonhidratı kısın, Proteini artırın.
  Karbonhidratı kesmek, vücuttan su atmaya yarar. Yani tabiri caizse “kurumanıza” yarar. Bu da sizi daha ince yapar. Çok aktif bir sporcu değilseniz, vücudumuzda enerji için yetecek bolca glikojen var. Bu yüzden karbonhidratları proteinle değiştirmekten korkmayın.
 4. Sadece sebze yemeyin.
  Diyet yapan kadınların sıkça yaptığı yanlışlardan biridir. Sebze yemek beslenme açısından harika olsa da, sindirimi biraz daha zordur. Bu da halsizlik ve şişkinlik yapar.
 5. Önce Fitness sonra Kardiyo antrenmanı!
  Vücudunuzu ısıtmak için Fitness antrenmanından önce sadece 5 dakikalık bir Kardiyo yapmanız çok akıllıca bir davranış olur.  Hızlı kilo vermek için önce Kardiyo yapıp daha sonra Fitness antrenmanına başlamayın. Önce ağırlık kaldırdığınızda, vücudunuz daha çok oksijen tüketecektir. Bu da Kardiyo esnasında daha çok kalori yakmak anlamına gelir. Ne zaman kardiyo yapmanız gerektiği hakkında ve kadınlar ağırlık çalışmalı mı hakkında yeterli bilginiz yoksa aşağıdaki ilgili bağlantıları okumanızı şiddetle öneririm.
İlginizi Çekebilir:   Fitness Hangi Saatlerde Yapılmalı?

İlgili: Ne Kadar Kardiyo Yapılmalı?
İlgili: Kadınlar Ağırlık Çalışmalı Mı?

Hızlı kilo vermek için öneriler arayanlara umarız yardımcı olabilmişizdir. Yazının başında da dediğimiz gibi, biz yavaş ve ölçülü kilo vermenin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Yine de aceleniz varsa yukarıdakilere uyarak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Hızlı bir şekilde kilo kaybı hakkında veya herhangi bir şey hakkında sorunuz olursa yorumlara sorabilirsiniz.

2 Ping & Geri Dönüş

 1. Pingback: Yüksek Protein Diyeti Nedir? Zararları Var Mı? - Fitness Türkiye

 2. Pingback: Carb Cycling Nedir? Nasıl Yapılır? - Fitness Türkiye

9 Yorum

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Pek sayılmaz. Zayıflamak veya sağlıklı bir hayat sürmek isteyen herkesin zaten mecburi olarak yapması gereken bir şey su içmek. Ama elbette su içeyim de zayıflayayım diye bir şey yok. 🙂

   1. Selin Cevapla

    Genellikle herkes bol su içmenin zayıflattığını söyler. Bu cevabınız bu yüzden beni biraz şaşırttı. Öyleyse su içmenin yapılan diyet ve spora etkisi ne ki?

    1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

     Su içmek, besinlerin daha hızlı sindirilmesini sağlar ve en önemli sebeplerinden birisi budur. Ayrıca hücrelerin ihtiyaç duyduğu maddeleri de hücrelere götürür. Bu gibi faydaları sadece kilo verme döneminde değil, her zaman sağlamak zorundayız. Zaten hızlı kilo alımının sebeplerinden biri de, vücudun suya aç olmasından kaynaklıdır. Bu yüzden genellikle kilo verme döneminde fazla su içmeye çalışırlar ama her zaman fazla su içilmesi gerekiyor. Fazla su içmenin hiçbir zararı yoktur. Tek zararı, fazla idrara çıkacak olmanızdır.

 1. Deniz Cevapla

  Hızlı kilo vermek ya da fazla kilolardan bir an önce kurtulmak mutlaka herkesin isteyeceği bir şey. Ancak, hızlı kilo verip de daha sonra verdikleri kiloları fazlasıyla geri alanlar, bununla birlikte birçok sağlık problemi de yaşamaya başlayanlar, onca emeğin boşa gittiğini ne yazık ki kötü bir şekilde tecrübe etmiş olurlar. Bu anlamda tavsiyeleriniz son derece yerinde tavsiyeler. Hemen kilo vereyim derken sağlığından olmak istemeyen insan, bu süreci daha bilinçli ve istikrarlı sürdürmeli…

 2. Hürpost Cevapla

  Özellikle bu ara bir çok kişi evde kaldığı için güzel ve bilgilendirici olmuş dediğiniz gibi en sağlıklısı yavaş yavaş ve istikrarlı kilo vermek teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.