Connect with us

Antrenman

Metabolizmayı Hızlandıracak HIIT Kardiyo Hareketleri

hiit-kardiyo-hareketleri

Metabolizmayı hızlandıracak hatta ateşleyecek HIIT kardiyo hareketleri ile beraber siz de gün içinde yakacağınız kalori miktarını neredeyse iki katına çıkarabilirsiniz. Türkçe Fitness Rehberi olarak size bunu nasıl yapacağınızı, hangi hareketleri yaparak metabolizmayı ateşe vereceğinizi ince ince anlattık.

Bunu yapmak mümkün ve gün içinde yaptığınız her şeyden daha fazla verim alırsınız. Bu yüzden, ara sıra size HIIT kardiyo yapmanızı şiddetle öneriyoruz ve ilk başlangıcı buradaki hareketlerden yapabilirsiniz.

Bu yazıda size HIIT kardiyonun faydalarından bahsetmeyeceğiz veya HIIT kardiyo hakkında uzun uzun bir şeyler anlatmayacağız. Çünkü bunu zaten daha önce yaptık. HIIT Kardiyo Nedir? bağlantısına tıklayarak bu konuda detaylıca bilgi alabilirsiniz.

Burada size metabolizmanızı hızlandıracak olan HIIT kardiyo hareketlerinden bahsedeceğiz. Önce bu hareketleri yapmanın size ne faydalar sağlayacağından bahsedecek ve ardından hareketlere geçeceğiz. Hazırsanız başlıyoruz!

HIIT Kardiyo Yapmak Ne İşe Yarar?

HIIT kardiyo, yüksek yoğunluklu antrenmanlara denir ve size en kısa sürede en yüksek verimi almanıza olanak sağlar. HIIT kardiyo hakkında fazla bahsetmeyeceğiz dedik zira zaten bunun hakkında konuştuk ancak kısaca bahsedelim.

Yüksek yoğunluklu antrenman yaparak metabolizmanızı hızlandırır ve hem Fitness antrenmanı hem gün içinde sadece otururken bile yakacağınız kalori miktarını arttırabilirsiniz.

Yapılan bazı araştırmalar, HIIT kardiyo yapmanın LISS kardiyo yapmaya göre beş kat daha sağlıklı olduğunu ortaya koyuyor, yine de oldukça çelişkili bir durum. Araştırmaları derleyerek size yakın zamanda geniş bir rehber sunmayı hedefliyoruz.

HIIT kardiyo yapmak, aynı anda birden fazla kas grubunu da çalıştırabilmenizi sağlar ve bu da Full Body bağımlılarının en sevdiği şeydir.

İlginizi Çekebilir:   Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Burada bahsedeceğimiz metabolizma hızlandıran HIIT kardiyo hareketlerine geçmeden önce, terlemeye hazır olun.

Metabolizma Hızlandıran HIIT Kardiyo Hareketleri

 • Burpee

Metabolizmanızı hızlandıracak ve kalp atış hızınızı en üst seviyelere çıkaracak olan ilk hareketimiz Burpee. Orta seviye bir harekettir ve iyi bir Full Body hareketidir. Burpee nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hemen aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

 • Jump Squat

Alt vücut kaslarınızı anında çalıştırmaya başlayacak olan Jump Squat, aynı zamanda patlayıcı gücünüzü arttırmaya yarayacaktır. Jump Squat nasıl yapılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki videodan detaylıca öğrenebilirsiniz.

 • Mountain Climber

Mountain Climber ile beraber bütün vücudunuzun çalıştığını hissedeceksiniz ve bununla da kalmayıp omuzlarınızı yakacaksınız. Hareketin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

 • İp Atlamak

İp atlamak, iyi bir kardiyo egzersizidir ve bunu yapmak için illa ki bir ip atlama ipine ihtiyacınız yok. Sadece hareketi yaparak da ip atlayabilirsiniz. Nasıl mı ip olmadan ip atlanır? Aşağıdaki videoyu seyredin. 🙂

 • Koşmak

HIIT hareketleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi olan koşmak, egzersiz sonrası da metabolizma hızınızı arttırır ve gün içinde daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Hızlı Yağ Yakmak İçin HIIT Kardiyo Yapın

Hızlı bir şekilde yağ yakmak isteyenler buradaki metabolizmayı hızlandıran HIIT kardiyo hareketlerini yapabilirler. Daha önce HIIT kardiyo hakkında çok fazla konuştuk ve bizim sıkı takipçilerimiz zaten hâli hazırda HIIT kardiyo yapıyordur diye tahmin ediyor ve şu an bu yazıyı ilk defa okuyan ziyaretçilerimize de şiddetle öneriyoruz.

Fitness antrenmanından sonra 10-20 dakika sürecek olan hareketleri yaparak siz de gün içinde daha fazla kalori yakabilir ve günün sonunda kalori açığı oluşturabilirsiniz.

Herhangi bir antrenman yapmıyorsanız bile bunları yapmanızı öneririz. Zaten size çok yabancı şeyler değildir diye tahmin ediyoruz. İp atlamak, koşmak hepimizin sık sık yaptığı şeyler. Etkilerini görüyorsunuz değil mi?

İlginizi Çekebilir:   MMA Dövüş Sporları ve Bahis: Heyecan Dolu Bir Dünyaya Yolculuk

Yukarıdaki HIIT kardiyo hareketleri hakkında veya herhangi bir şey hakkında merak ettiklerinizi hemen aşağıdaki yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere! 🙂

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
8 Yorum

8 Yorum

 1. İlker Dünger

  1 Temmuz 2020 at 14:51

  güzel hareketler, teşekkürler

  • Fitness Türkiye

   1 Temmuz 2020 at 20:54

   Merhaba, beğenmenize sevindik. Çok teşekkürler. 🙂

 2. Pingback: Ekipmansız Full Body Antrenmanı (10 Dakika) - Fitness Türkiye

 3. Pingback: Karın Kası Nasıl Yapılır? (En Hızlı Yolu) - Fitness Türkiye

 4. yetkin

  4 Mart 2021 at 17:29

  gözümden mi kaçtı bilmiyorum ama bunlarla beraber kaç tekrarlı yapılacağı vs yazsaydı daha iyi olabilirdi

 5. Pingback: Kardiyo Antrenmandan Önce Mi Sonra Mı Yapılır? - Türkçe Fitness Rehberi

 6. Pingback: Yağ Oranı Düşürme Rehberi (Bilimsel) - Türkçe Fitness Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.