Connect with us

Beslenme

Refeed Day Nedir? (Karbonhidrat Yüklemesi)

refeed-day

Herhangi bir diyetin başlangıcı oldukça heyecan vericidir. “Değişeceğim” düşüncesi sizi motive ediyor. İlk birkaç hafta veya birkaç ay her şey güzeldir diyet sürecinde ama bir süre sonra motivasyonunuzun kırıldığını hissedersiniz. İşte bu zamandan sonra yardımınıza Refeed Day yani Karbonhidrat Yüklemesi dediğimiz şey koşacak. Bu yazıda size diyet sürecinde yaşadığınız zorlukların yardımcısı Refeed Day hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Kilo verme sürecinde ilk hafta veya ay şunlar olur;

  • Kaldırdığınız ağırlıklar yükselir.
  • Motive hissedersiniz.
  • Tartıda sürekli olarak inme görürsünüz.

Peki ya bu süreçten sonra neler olur? Kilo verme döneminizin yavaşladığını fark edersiniz. Tartı artık yerinde sayıyordur, açlık duygunuz bitmek bilmez ve her hafta istediğiniz pizza, çikolata vesaire yeniden istemeye ve daha şiddetli bir şekilde istemeye başlarsınız.

Bundan sonra ne oluyor? Bir sabah uyanıyorsunuz ve bıraktığınız kalori açığının artık bir kalori açığı olmadığını, kaybettiğiniz tüm kiloyu ve daha fazlasını geri kazandığınızı anlıyorsunuz.

Kilo Verme Neden Durur?

Çoğu diyete yeni başlayan, kilo veriyordum ama birden bire kilo vermem durdu diye şikayet eder. Bunun sebebi çok açık ve bellidir. Özetle, buna tam olarak sebep olan şey “Body Weight Set Point” denen bir şeydir.

Body Weight Set Point; vücudun isteklerinden bağımsız olarak çalışır, açlık dönemlerinde kendini korumak için mümkün olduğunca fazla kaloriyi yağ olarak depolar.

Görüyorsunuz, vücudunuz kilo kaybetmenizi asla istemiyor. Bunu düzeltmek zorundasınız.

Kalori açığı bıraktığınız bir zamanda, bunca çabanıza karşı olan birkaç metabolik değişiklik meydana gelir. Vücudunuz aktif olarak kilo kaybını zorlaştırır. İşte o metabolik değişiklikler şunlar;

  • Artan açlık hissi ve doygunluk hissinde azalma.
  • Yaptığınız antrenman programında verimsizlik.
  • Metabolizma hızının yavaşlaması.
İlginizi Çekebilir:   Carb Cycling Nedir? Nasıl Yapılır?

Artan açlık hissi ve doygunluk hissinde azalma hakkında daha önce Cheat Meal Nedir? Cheat Meal Ne İşe Yarar? başlığında gerekli açıklamaları yapmıştık. Leptin, Ghrelin ve birkaç hormon hakkında detaylı bilgi edinmeniz, kilo verme sürecinizde çokça yardım edebilir. Hemen aşağıdaki bağlantıyı okuyarak bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlgili: Cheat Meal Nedir? Cheat Meal Ne İşe Yarar?

Refeed Day Nedir?

Refeed Day, kalori açığı bıraktığınız dönemlerde bazı şeyleri “sıfırlamanıza” yarayan bir gündür. Türkçede Karbonhidrat Yüklemesi de denir. Bunu yapmak şu işe yarar;

  • Leptin seviyesinin düşmesini ve potansiyel olarak artmasını engeller.
  • Spor salonunda bir Fitness antrenmanında gücünüzü, performansı ve acı toleransınızı yeniler.
  • Kalori açığı dönemindeki zihinsel yorgunluğu düzeltmeye yardımcı olur.

Refeed Day yani Karbonhidrat Yüklemesi yapacağınız zaman, ihtiyacınız olan Karbonhidrattan daha fazla almanız gerekir. Bunun nedeni, Leptin seviyesini yükseltmek istemenizdir. Yapılan araştırmalar, Karbonhidratın Yağlardan daha çok Leptin seviyesini yükselttiğini gözlemlemiştir.

Ayrıca yüksek Karbonhidrat alımı, kaslarınızdaki glikojen depolarının artmasına ve Fitness antrenmanı performansını arttırması gibi avantajlara da sahiptir.

Kas glikojenindeki artışı antrenman yaparken kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden Refeed Day yani Karbonhidrat Yüklemesi yapacağınız günü bir antrenman yaptığınız zamanlarda yapmanızı öneririz. Böylelikle diyetinize de büyük oranda sadık kalmış olursunuz.

Bu arada, Karbonhidrat Yüklemesini sakın Cheat Meal yani Ödül Öğünleri ile karıştırmayın. İkisinin amacı bambaşka şeyler. Cheat Meal hakkında merak ettiklerinizi ise, yazının başlarında verdiğimiz bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Refeed Day yani Karbonhidrat Yüklemesi yapmak hakkında size aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Refeed Day yapmadan önce mutlaka hakkında yeterli bilgi edinin zira fazla yağlanmak istemezsiniz. İnternette Refeed Day hakkında bolca bilimsel makale mevcut, bunları mutlaka inceleyin. Çok yüksek derecede karbonhidrat almak veya az seviyede karbonhidrat almak istemezsiniz. Biz de yakında daha fazlasını sizinle paylaşmayı düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir:   Egzersiz Sonrası Beslenmenin Önemi

Yeni makaleyi paylaşana dek, karbonhidrat yüklemesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi yorum olarak sorabilirsiniz.

Fitness Türkiye, Türk sporcuların Fitness ve Vücut Geliştirme sporunda bilinçlenmesi ve gelişmesi için kurulmuş gönüllü bir topluluktur. En iyi Türkçe Fitness Rehberi olmayı hedefleyen kuruluşumuz; Antrenman, Yağ Yakımı, Beslenme, Supplementler ve aklınıza gelebilecek her türlü konu için makaleler sunmaktadır.

Continue Reading
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Carb Cycling Nedir? Nasıl Yapılır? - Fitness Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Alanı

Fitness

Fitness Türkiye

Fitness Türkiye Hakkında

Fitness Türkiye, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve iyi bir Fitness beslenme programına sahip olabilmeniz için bilimsel araştırmaları kanıt sunarak Türkçe Fitness makaleleri üretmektedir.

Burada vermiş olduğumuz tavsiyeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve hiçbiri hastalık tedavisi ya da hastalık teşhisi için kullanılmamalıdır.

Türkçe Fitness makaleleri sunan fitnessturkiye.net, Türkiye’de Fitness ve Vücut Geliştirme sporunun gelişmesi için her türlü görüş ve işbirliğine açıktır.