fbpx
en-iyi-supplement-hangisi

Vücut Geliştirme İçin En İyi Supplementler

Vücut Geliştirme için en iyi Supplement hangisi? Hangi Supplement ne işe yarar? Fitness yapanların gözdesi takviyeler hakkında her şey!

Bu yazıya başlamadan önce şunu belirtelim. Vücut geliştirme için en iyi Supplementler bile bir sihir değildir ve bir anda uyandığınızda sizi daha büyük göstermeyecek. Mutfakta ve spor salonunda ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu Supplementler bir fayda sağlamaz.

Ancak bazı kurallara uyarsanız, hayalinizdeki fiziğe ulaşmak için harcadığınız zaman ve çabadan daha fazla yararlanmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaklar.

Bu uyarıları da yaptığımıza göre en iyi Supplement hangisi diye merak edenleri ve bizden Supplement önerisi isteyenleri şöyle alalım.

En İyi Supplementler

 1. Protein Tozu (Whey Protein)
  “Daha hızlı kas geliştirmek istiyorsan, biraz protein tozu kullanmalısın.” Bu muhtemelen duyduğunuz ilk tavsiyedir. Ve bu tamamen yanlış. Protein tozu, kasları daha hızlı oluşturmanıza doğrudan yardımcı olmaz. Tüm yiyecekler, tek başına ihtiyacımız olan her şeyi bize verebilir. Ancak her zaman yemek yapma konusunda sıkıntılar çekilir. Bu konuda bize protein tozları yardımcı olurlar. Peki protein tozu ne zaman kullanılır?
  Eğer iyi beslenemediğinizi düşünüyorsanız protein tozu kullanabilirsiniz. Genellikle karbonhidrat ve yağ oranları çok düşük olur. Ayrıca, gram başına fiyat analizi yaparsak da yemeklerden daha hesaplı olabiliyor.Bu nedenle insanlar kolaya kaçıp protein tozu kullanırlar.Bu konuda muhtemelen herkes en iyi protein tozu hangisi diye merak ediyordur. Buna mantıklı bir cevap vermek gerekirse, en iyi protein tozu Whey İzole Protein tozudur. Diğer Whey proteinlere göre daha hızlı sindirilir ve mide ağrısı çekmezsiniz. Ayrıca %90 protein içerirler ve bu da minimum katkı maddesi ve daha çok saf protein demektir. Ayrıca, Lösin bol oranda bulunur ve Fitness antrenmanı sonrası birinci tercihiniz olabilir.
 2. Kreatin
  Bugün bütün Supplementler arasında Kreatin en iyi supplement olarak öne çıkıyor. Bütün spor beslenmesinde en çok araştırılan Supplement Kreatindir. Kreatin hakkında yüzlerce bilimsel makale vardır ve Kreatin faydaları bellidir:
  -Daha hızlı kas yapmanızı sağlar.
  -Güçlenmenizi sağlar.
  -Anaerobik dayanıklılığı arttırır.
  -Kas onarımını arttırır.
  Ve en iyi yanı, bunu doğal ve güvenli bir şekilde yapmasıdır.
  Kreatin, vücutta üretilen et, yumurta ve balık gibi gıdalarda bulunan bir moleküldür. L-Arginin, Glisin ve L-Metionin amino asitlerinden oluşur ve antrenman performansınızı arttırır.Yapılan araştırmalar, Kreatin’in kas hücrelerindeki su içeriğini arttırdığını gösteriyor.

  kreatin-nedir

  Kreatin Nedir?

  Yani Kreatin su tutar mı meselesine de buradan bir göz kırpalım. Kreatin’in su tutması, kaslarınızı daha büyük gösterir ve kas büyümesiyle ilgili çeşitli faktörleri olumlu yönde etkiler.

 3. Beta Alanine
  Beta Alanin görevleri arasında fiziksel dayanıklılık yatıyor. Beta-Alanin, uzun süreli egzersizlerde yorgunluğunuzu azaltır ve son setinizde formunuzu bozmak zorunda kalmazsınız. Beta-Alanin ve kas büyümesi meselesine gelince, Beta-Alanine kullanan ve kullanmayan insanlar arasında yapılan araştırmalara göre, kullananların kas oranlarının nispeten daha hızlı büyüdüğüne rastlandı.
  Yani; aynı diyet türlerini, aynı takviyeleri ve aynı antrenmanı yapmalarına rağmen, Beta-Alanine kullananlar daha hızlı gelişti. Bu etkinin antrenman performansını arttırdığı için olduğu düşünülmemelidir. Neden, bunu henüz bilmiyoruz. Ama Beta-Alanin kullananlar daha hızlı gelişiyor.

Vücut geliştirme için en iyi Supplementler konusunu burada kapatıyoruz. Çok yakında Supplementler hakkında çok daha fazla makale burada olacak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

2 Ping & Geri Dönüş

 1. Pingback: Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? - Fitness Türkiye

 2. Pingback: Kreatin Saç Döker Mi? - Bilimsel Kanıtlarıyla Kreatin - Fitness Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.