fbpx
protein tozu zararlı mıdır

Protein Tozu Zararlı Mı? (Cevap: Hayır!)

Protein Tozu zararlı mı? Protein Tozu böbreklere zarar verir mi? Bu gibi sık sık duyduğunuz sorulara bilimsel araştırmalarla cevaplar verdik.

Protein tozu, en popüler ve hakkında en çok konuşulan (dedikodusu dönen) besin takviyelerinden biridir. Bazıları, çok fazla peynir altı suyu proteininin böbreklere ve karaciğere zarar verebileceğini ve hatta kemik erimesine neden olabileceğini iddia ediyor. Peki protein tozu zararlı mı gerçekten?

Bu makale, peynir altı suyu proteini yani Whey Protein’in güvenilirliği ve yan etkileri hakkında kanıta dayalı bir inceleme sunmaktadır.

Protein Tozu Nedir?

Protein Tozu, popüler bir Fitness ve diyet takviyesidir.

Peynir yapım sürecinde sütten ayrılan sıvı olan peynir altı suyundan yapılır. Peynir altı suyu daha sonra süzülür, rafine edilir ve püskürtülerek peynir altı suyu protein tozu halinde kurutulur.

Üç farklı Protein Tozu vardır. Aralarındaki tek fark ise, nasıl işlendikleri.

Protein Tozu Türleri

 1. Whey Protein Konsantresi
 2. İzole Whey Protein
 3. Hidrolize Whey Protein

Protein Tozları; Fitness sporcuları, spor meraklıları, kas inşa etmek veya kilo vermek isteyenler arasında popüler bir seçimdir. Yapılan araştırmalar, iştahı azalttığını ve metabolizmayı hızlandırdığını söylüyor. Bunun yanı sıra, kas geliştirmeyi ve kilo vermeyi de destekliyor. (Araştırmayı inceleyebilirsiniz: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25757896/)

Vücudumuz esansiyol amino asitleri üretemez. İyi bir Protein Tozu ile vücudunuzun üretemediği amino asitleri alabilirsiniz. Ya da Amino Energy gibi sadece amino asit içeren besin takviyelerini kullanabilirsiniz: https://fitnessturkiye.net/optimum-amino-energy-ne-ise-yarar/

Protein tozlarının sağladığı faydalar bir yana, bazı uzmanlar güvenilirliğinden endişe duyuyor. Hadi bunların sebeplerine Protein Tozu Zararları başlığında bakalım ve ardından zararlı olup olmadığını görelim.

İlginizi Çekebilir:   Vücut Geliştirme İçin En İyi Supplementler

Protein Tozu Zararları

Protein Tozu genellikle güvenlidir ancak bazı insanlarda beklenmeyen tepkimelere sebep olabilir. Özellikle Türk doktorların televizyonda sık sık bu tozlar hakkındaki uyarılarına rastlıyorsunuzdur. Doktorların anlattıkları, herkes için geçerli değildir. Bu sebeple, besin takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Sindirim Sorunlarına Sebep Olabilir

Whey Protein tozunun yan etkilerinin bir çoğu sindirimle alakalıdır. Bazı insanlar peynir altı suyunu sindirmekte güçlük yaşarlar. Şişkinlik, gaz, mide krampları ve ishal gibi semptomlar görülür. Ancak bu yan etkilerin çoğu, laktoz intoleransı ile ilgilidir.

Laktoz, peynir altı suyu proteinindeki ana karbonhidrattır. Laktoz intoleransı olan kişiler, vücudun laktozu sindirmek için ihtiyaç duyduğu laktaz enzimini yeterince üretmezler. Dahası, laktoz intoleransı inanılmaz derecede yaygındır ve dünya çapındaki insanların % 75’ini etkileyebilir.

Laktoz intoleransınız varsa, İzole Protein Tozu kullanmayı deneyin.

Bazı insanların Whey Protein’e Alerjisi Olabilir

Whey Protein inek sütünden geldiğinden, inek sütü alerjisi olan kişilerin alerjisi olabilir.

İnek sütü alerjisinin semptomları arasında kurdeşen, kızarıklık, yüzde şişme, boğaz ve dil şişmesi, burun akıntısı veya tıkalı burun sayılabilir.

Yetişkinlerde inek sütü alerjisinin nadir olduğunu hatırlamakta fayda var, ancak bunun ciddi sonuçları olabilir.

protein tozu zararları

Protein Tozu Zararları

Protein Tozu Böbreklere Zarar Verir Mi?

Protein tozu zararlı mı konusunun en önemli noktası burası olabilir.

Yüksek proteinli bir yemek yemek böbreklerin içindeki basıncı artırabilir ve normalden daha fazla kanı filtrelemelerine neden olabilir. Ancak bu, yüksek proteinli bir yemeğin böbreklere zarar verdiği anlamına gelmez.

Yapılan bilimsel araştırmalar, bunun normal bir bedensel tepki olduğunu ve genellikle endişe nedeni olmadığını gösteriyor. (Bakabilirsiniz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1262767/)

Dahası, çok fazla proteinin sağlıklı insanların böbreklerine zarar verebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Hepsi bir kenara, yüksek proteinli bir diyetin böbrek hastalığı olan insanlar için zararlı olabileceğine dair kanıtlar var.

Araştırmalar, böbrek hastalığı olanlarda yüksek proteinli bir diyetin böbreklere daha fazla zarar verebileceğini göstermektedir. Bilimsel araştırmaya göz atın: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12639078/

İlginizi Çekebilir:   L Karnitin Hakkında Merak Edilenler

Protein tozunun böbreklerle olan ilişkisini özetlemek gerekirse, sağlıklı insanlarda çok fazla proteinin böbreklere zarar verebileceğine dair hiçbir kanıt olmadını söylemek mümkün. Bununla birlikte, böbrek rahatsızlığı olan kişiler, peynir altı suyu proteininin kendileri için uygun olup olmadığını doktorlarına danışmalıdır.

Ne Kadar Protein Tozu Alınmalı?

Protein tozları genellikle güvenlidir ve çoğu sporcu hiçbir yan etkisini görmeden kullanabilir. Kullandığınız takviyenin paketindeki servis talimatlarına uymanız tavsiye edilir.

Bundan daha fazlasını almanın, özellikle zaten yeterince protein yiyorsanız, daha fazla fayda sağlaması olası değildir.

Whey Protein aldıktan sonra şişkinlik, gaz, kramp veya ishal gibi rahatsız edici semptomlar yaşarsanız, İzole Protein Tozu kullanmayı deneyin. Alternatif olarak soya, bezelye, yumurta, pirinç veya kenevir proteini gibi süt ürünü olmayan bir protein tozu deneyin.

Sonuç Olarak: Protein Tozları Güvenlidir!

Protein tozu zararlı mı konusunu genellikle televizyon programındaki doktorlardan duyuyorsunuz ve korkuyorsunuz. Ancak bilimsel araştırmalar ortada.  Protein tozu güvenlidir ve yan etkileri olmadan kullanabilirsiniz.

Peynir altı suyuna alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

4 Yorum

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Selam Hatice. Yukarıda protein tozu hakkında anlattığımız her şey, kadınlar için de geçerlidir.

 1. Uğur ÇALIŞKAN Cevapla

  Kontrolsüz kullanan kişilerde kalp büyümesine neden olabilmekte umarım bununla ilgili bir yazı da yazarsınız

  1. Fitness Türkiye Yazar Cevapla

   Merhaba. Hiçbir bilimsel araştırma, protein tozlarının ya da herhangi bir sporcu takviyesinin kalp büyüttüğünü ya da doğrudan kalbi etkilediğini göstermemektedir. Bahsettiğiniz durum, steroidlerde geçerlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.